Az 1848-as forradalomban szerepet játszó nők álltak az ünnepi műsor középpontjában
„Az 1848-as forradalmárok által kivívott szabadság arra ösztönöz, hogy ne féljünk szembeszállni az elnyomással, mert amint, Ady Endre írta csak akkor születtek nagy dolgok, ha bátrak voltak, akik mertek. Eszerint szabadon kimondhatjuk a véleményünket, gondolatainkat, saját magunk dönthetünk a sorsunkról, nem külső kényszer határozza meg, hogy milyen élet jut nekünk. Azonban arra is kell figyelnünk, hogy a szabadság valójában az élet megértésével jöhet el, nevében nem lehet bárki más jogait korlátozni. A szabadság nem azt jelenti, hogy felelősség és irányítás nélkül az élet bármely területének a pusztulását okozzuk. Megőrzéséhez állandóan résen kell lenni" – fogalmazott Okos-Rigó Dénes az Ady Endre Általános Iskola igazgatója ünnepi beszédében. A rendezvényen a magyar kormányt Demeter Stefánia Katalin konzul képviselte. Az RMDSZ szintén képviseltette magát, szeretettel üdvözölhettük körünkben Winkler Gyula EP képviselőt, Vákár Istvánt a Kolozs megyei tanács alelnökét, László Attilát, az RMDSZ Kolozs megyei szenátorát, Antal Gézát, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének ügyvezető elnökét, megyei tanácsost. A tanfelügyelőség részéről Kerekes Adelhaida, Kolozs megyei főtanfelügyelő helyettes, valamint Péter Mónika-Mária, az Ady Endre Kulturális Egyesület elnöke, magyar szakos tanfelügyelő vett részt. De hagyományszerűen jelen voltak falunk elöljárói is Póka András György polgármester és Péter Árpád helyi RMDSZ elnök személyében.
A diákok Fekete Hanga és Márton Mónika-Erzsébet tanárnők vezetésével bemutatták a Nők az 1848-as forradalomban című összeállítást. Ugyanez volt a témája a csütörtökön szervezett történelmi vetélkedőnek is. Idén fontosnak tartották, hogy a márciusi ifjakon, aradi vértanukon, forradalmárokon kívül a gyerekek megismerkedjenek azokkal a nőkkel, akik szintén fontos szerepet játszottak a forradalomban. Ilyen volt Szendrey Júlia, Teleki Blanka, Kossuth Zsuzsanna, Lebstück Mária, Zichy Antónia és Karolina és még sokan mások.
A Gyarmathy Zsigmond-ösztöndíj átadásával egy 19 éves hagyománynak tettek eleget a szervezők, amely Kiss B. Attila színművész és Okos Márton a falu szülöttjének kezdeményezésére indult még 2003-ban. Azóta minden évben díjazták az iskola V-VIII. osztályos tanulói közül a legjobbakat. Idén 27 tanuló nyújtott be kérelmet az iskola titkárságára. Ebből 24-en tanulmányi ösztöndíjra, hárman szociális ösztöndíjra, és ketten bentlakói ösztöndíjra. A pályázók oklevelekkel bizonyították a tanórán kívül végzett tevékenységeik eredményeit. Ilyen tevékenységek a minisztérium által elfogadott olimpiászok, tantárgyversenyek, sportversenyek, táborok és más vetélkedők, ahol iskolánkat képviselték. Egy jól kidolgozott pontrendszer alapján lehetőségük volt saját magukat is pontozni, amit a kuratórium tagjai ellenőriztek. Végre az idén sokkal több versenyen vehettek részt, megtartották a különböző sportvetélkedőket, táborokat, de az online versenyeket is. Ennek a megfeszítő munkának eredményeképpen a maximális pontszám 600 pont fölött volt. Az eredmény a magaviseleti jegy, az iskolában elért tanulmányi átlag és a több mint 30 féle versenyen elért eredmény alapján született meg. Így 5 érdem- és 1 szociális ösztöndíjat és egy bentlakói ösztöndíjat adhattak át. A kuratórium tagjai, hogy még inkább ösztönözzék a gyerekeket, úgy döntöttek, hogy az érdemösztöndíj összegét 600 lejre emelik, míg a két másik ösztöndíj 500-500 lej marad. Az ösztöndíjat a Gyarmathy Zsigmond-ösztöndíj alapítója, Okos Márton, osztotta ki a nyertes pályázóknak.
Érdemösztöndíjat kapott Csüdöm Dávid VII., Okos-Rigó Rózsa VI., Kolcsár Boróka VII., Péter Koppány VI., Bántó- Tamás Mátyás VII. osztályos tanuló. Szociális ösztöndíjban részesült Bálint Boglárka VIII. osztályos tanuló, bentlakói ösztöndíjat pedig Ábrahám Annamária VIII. osztályos tanulónak ítéltek oda. A többiek az ösztöndíjalapból vásárolt könyvjutalomban részesültek.
A szervezők büszkék tanítványainkra és azokra a családokra, akik felelősen nevelik és támogatják őket. Bíznak abban, hogy nevelésükben, személyiségük és jövőképük formálásában meghatározó a motiválás, az elismerés, a méltányolás. Ha a fiatalokra kellően odafigyelnek szülőföldjükön, ha fontosnak érzik magukat, bíznak abban, hogy felnőttként is itt fogják keresni boldogulásukat, s a náluk megszerzett tudást saját közösségeink gyarapítására kamatoztatják.
Kovács Erzsébet
Gyarmathy Zsigmond-ösztöndíj kuratóriumának elnöke