Subában várják a tavasz beköszöntését az árusok
Festett fa és kerámia, szárított virágból készült, gyöngyből fűzött, horgolt márciuskák sokasága kerül elő a vékony hóréteg alól, ha a kitartóbb vásárlók „kincskeresésre” indulnak a Főtéren, de persze a faházikók színes ablakszemei is odacsalogatják a vásárlókat. A pontos ecsetvonalak nyomán kibontakozik egy-egy állat, virágkompozíció, de a hagyományos motívumok – négylevelű lóhere, kéményseprő, patkó – is fellelhetők a fa vagy kerámia alapanyagon. A papírtecnikával készült alkotások is szemet gyönyörködtetőek, Moldovan Magda azokat árulja, és közben lelkesen magyarázza azok elkészítésének módját, hogy miként lép a papír reakcióba a lakkal, és válik időtálló fadekorációvá, ami könnyedén tisztítható.
Mindenki találhat neki tetsző portékát a Főtéren (Rohonyi D. Iván felvételei)
A soron tovább haladva nemcsak a fehér-piros szalaggal ellátott apró pálinkás-, meggylikőrös vagy borosüvegekkel ellátott márciuskákra leszünk figyelmesek, de a juhászbundába bújt árusokra is. Utólag kiderült, mindhettő a széki gyapjúműves mester portékája, egyiket sikerült eladnia ezer lejért, a másikat csak kölcsön kapta a fagyoskodó vásári „kofa”. A szelíd hóhullásban arra sétálók is láttak fantáziát a hatalmas bundában, ottjártunkkor egy színes bőrű fiatalember is felpróbálta a juhászbojtárok hagyományos viseletét.
És, hogy az aktuális témák se maradjanak ki a kínálatból, #Rezist feliratú kitűzőket is beszerezhetnek a különböző kormányintézkedések ellen tiltakozók. De a fiatalabb generáció is találhat magának valót, Facebook-ikonok, meseszereplő kitömött állatkát, minyonok sokasága köszön vissza a faházikók ablakszemeiről. Egyedi tervezésű fakitűzők is láthatók a vásárban, a csíkszeredai Székedi Ágota színpompás állatkáit 15 lejért lehet beszerezni ezúttal. Tarkabarka csuhécsokor-kitűzők is találhatók a vásárban a kolozsvári Békési Zsuzsáék standjánál, ahol horgolt és kerámia márciuskák is gazdára várnak.
A kitűzők, kulcstartók, kerámiadíszek ára 3-20 lej között mozog, mindenki beszerezhet szerettei számára zsebéhez szabott portékát a vásár kavalkádjában. Ha kimerészkedik a februári-márciusi hóesésbe…
A fiatalabbak is kedvükre válogathatnak
A dél-koreai Jehuban tartott UNESCO-konferencián a Kulturális Örökség Megőrzéséért Felelős Kormányközi Bizottság az UNESCO kulturális örökségei közé iktatta a márciuskát (románul mărţişort). A márciuska kulturális örökségek sorába való felvételét Románia kezdeményezte, és a kezdeményezést Moldova Köztársaság mellett Bulgária és Macedónia is támogatta. Adrian Cioroianu, az UNESCO romániai delegátusának tagja megjegyezte, hogy a márciuska adományozásának hagyománya a fent említett országokban kisebb eltérésekkel ugyan, de mindben létezik. Az elmúlt évben elvégzett etimológiai tanulmányok bebizonyították, hogy a márciuska ajándékozásának hagyománya Románia mellett Bulgária és Albánia népi hagyományai között is szerepel. A tanulmány rávilágít arra is, hogy régebben a parasztok úgy hitték, a márciuska megvédi viselőjüket a betegségektől és a balszerencsétől is. A márciuska apró, többnyire aranyozott fémből készült ajándéktárgy, ami mára elvesztette hagyományos jelformáját. Sokáig négylevelű lóherét formázott, manapság egyre több alakot és jelet vonultat fel.