XXVIII. Mozart Fesztivál
A hangverseny műsorán három Mozart-mű szerepelt. Közös sajátosságuk volt, hogy mindhárom alkotás hangneme D-dúr. A zenetörténészek és zeneesztéták már régóta megegyeztek abban, hogy a D-dúr a „legderűsebb” hangnem a dúr-moll hangrendszer harminc hangeme között. Ugyanezt hangsúlyozta Silvia Sbârciu, a Román Mozart Társaság elnöke a fesztivált beharangozó sajtótájékoztatón. És a világos, derűs D-dúr tényleg derűt és boldogságot hozott a hirtelen ránk zúduló novemberi borús idő közepette.
Első műsorszámként egy korai Mozart-művet hallgathattunk meg. A Gallimathias Musicum című, tizenhét tételes, kamarazenekkarra írt alkotást tízéves korában komponálta Mozart. Ezért tévedés lenne, ha ugyanazt a mozarti szépséget és tökélyt várnánk el, mint a későbbi darabjaitól. A rövid tételek mondhatni ízelítőül szolgáltak Mozart későbbi zsenialitására nézve.
A Koronázási zongoraversenyként is ismert D-dúr KV 537 zongoraverseny apropója az volt, hogy egy 1790-es frankfurti koronázási ünnepség alkalmával is bemutatták az 1788-ban komponált művet. A szólista szólama már az első tételben meggyőzte hallgatóságát arról, hogy a zeneszerző mennyire ismerte a hangszer technikai lehetőségeit, másrészt pedig ez a versenymű a zongoratechnika addigi szintézisének is tekinthető. A második, lassú tétel nyugalmat sugárzó gyönyörű témája után a harmadik, rondó tétel pregnáns dinamizmusa már évszázadok óta elkápráztatja a közönséget. A műsorfüzetből megtudhattuk: Ana Mirabela Dina már gyerekkorában Haydn-zongoraverseny szólistájaként lépett fel a krajovai filharmónia zenekarával, és több mint két és fél évtizede a világhírű zongoristák közé tartozik számos, külföldi versenyeken elért dobogós helyezéseivel, rengeteg koncertjével. Az elmúlt tíz évben a rangos kölni és würzburgi zeneakadémia professzora. Ilyen szépen ívelő karrier csakis rendkívüli tehetséggel megáldott hangszeres előadóművésznek adatik meg. Ana Mirabela Dina márciusban is koncertezett a kolozsvári filharmónia zenekarával, most pedig újra meggyőzte a közönséget muzikalitásáról, kifogástalan technikájáról. Magabiztos, precíz előadó, akit a székünkben nyugodtan hátradőlve hallgathatunk meg, mivel tudjuk, hogy nála minden mű a lehető legtökéletesebben szólal meg.
Harmadik műsorszámként Mozart Haffner-szimfóniáját hallgathattuk meg. Az ismert mű ledirigálása semmilyen gondot nem okozott a karmester Kevin Griffiths-nek. Igaz, hogy Griffiths az elmúlt tíz évben egyik sikert a másik után aratta, és előszeretettel fordul a kortárs szerzők alkotása felé, ám kolozsvári fellépése során arról is tanúbizonyságot tett, hogy a mozarti szépség iránt is fogékony, és a legapróbb zenei sajátosság sem sikkad el.
Szerencsés találkozás a szólista, karmester és a zenekar között? Az igazi nyertes a telt házas közönség volt, amely vastapssal hálálta meg ezt az igényes koncertet.
(Borítókép: Ana Mirabela Dina zongoraművész volt az est egyik főszereplője, mellette balról Kevin Griffiths karmester. Fotó: Bogdan Meseșan)