A Hotnews.ro portál által szemlézett ankét szerint a migrációs számok már tavaly megugrottak azt követően, hogy Donald Trump akkori államfő bejelentette az amerikai csapatok kivonását Afganisztánból. Ermina Mihai rendőrfelügyelő, az IGI szóvivője szerint a hatóságnak korábban évi 2500-3000 – főleg szíriai és iraki bevándorlók által benyújtott – menedékkérelmet kellett elbírálnia, tavaly azonban ezek száma 6138-ra ugrott. Ez meghaladja a 2015-ös migrációs válság idején beadott kérelmek számát, a kérelmezők csaknem fele pedig afgán volt.
A szóvivő elmondta, hogy októbertől kezdődően a Romániába illegálisan érkező migránsok száma minden hónapban meghaladta az ezret, és szinte valamennyi határsértő Szerbiából érkezett.
Idén augusztus 15-ig 5900 menedékkérelmet terjesztettek be az IGI-hez, ezek közül 2790-et afgán állampolgárok. A trend tehát az, hogy a tavalyi rekord idén ismét megduplázódhat, év végéig pedig a menedékkérelmek száma átlépheti a tízezres küszöböt Romániában – írta a Cursdeguvernare.
A menedékkérők többsége tranzitországnak tekinti Romániát, nyolcvan százalékuk ismételten megpróbál továbbjutni Nyugat-Európába. Az ország nyugati részén, a szerb-magyar-román hármas határ közelében található temesvári befogadó központ ezért túlzsúfolt, míg a keleti határ közelében lévő galaci központban mindig vannak szabad helyek. A bevándorlók Temesváron gyülekeznek, hogy ott kapcsolatba léphessenek az embercsempészekkel, akiktől Nyugatra juttatásukat remélik.
Flavius Ilioni-Loga, a kilenc éve bevándorlókkal foglalkozó temesvári GIS-LOGS civil szervezet ügyvezetője szerint a Romániába érkező afgán bevándorlók többnyire 16-23 év közötti, alacsony képzettségű férfiak, akik a szíriai vagy iraki migránsokkal ellentétben nem beszélnek angolul, és nagyon nehéz értekezni velük. „Egy nagy afgán menekülthullám komoly kihívás elé állítja egész Európát” – vélekedett a civil aktivista.
Románia tavaly 2480 menedékkérelmet bírált el, 251 kérelmező kapott menekültstátust, 416 pedig oltalmazotti védelmet – írta a Cursdeguvernare lap.