Elsősorban a családon belüli erőszak esetén használják
Október elsejétől újabb 18 megyére terjesztették ki a különböző bűncselekményeket elkövető személyek esetében és a bírósági eljárásokban is használható nyomkövető rendszert – jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) képviselői.
Elhangzott: a rendőrség számára az erőszak minden formájának megelőzése, illetve az ellene való küzdelem abszolút prioritást jelent. A kék ruhások bejelentették: fokozzák erőfeszítéseiket, hogy megvédjék az áldozatokat és biztosítsák őket, hogy az ilyen cselekedetek elkövetőit büntetőjogi felelősségre vonják.
„Ebben a tekintetben az elektronikus megfigyelési információs rendszer bevezetése és bővítése lényeges lépést jelent tevékenységünk modernizálásában és racionalizálásában” – jelentette ki a sajtónak Iulian-Florin Timşa szóvivő. Hozzátette: október elsejétől újabb 18 megyében használják az elektronikus megfigyelési rendszert, ezek a következők: Fehér, Arad, Argeş, Bihar, Beszterce-Naszód, Botoşani, Brăila, Buzău, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Hunyad, Ialomiţa, Máramaros, Olt, Szucsáva, Temes és Tulcea.
Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy ezután a lábbilincs a bírósági felügyelet, a feltételes szabadlábra helyezés és a házi őrizet esetében is alkalmazható lesz. Ez lehetővé teszi az igazságszolgáltatás számára, hogy a vádlottaktól megkövetelje: folyamatosan elektronikus megfigyelőkészüléket viseljenek a bírósági határozatok ellenőrzésére és betartására irányuló intézkedésként.
Timşa kijelentette: az elektronikus megfigyeléshez szükséges helyiségeket a rendőrség biztosította, és a berendezéseket is véglegesítették, beállították és működésbe helyezték.
Nem tekinthető kényszerítő intézkedésnek
A sajtószóvivő hangsúlyozta: a lábbilincs nem tekinthető kényszerítő intézkedésnek. Az elektronikus megfigyelőrendszer a rendőrség részéről védelemben részesülő személyek biztonságának növelését célzó ellenőrzési és felügyeleti módszer. Ezek a rendszerek lehetővé teszik a bírósági eljárásokban elrendelt intézkedések betartásának valós idejű nyomon követését, megakadályozva a családon belüli erőszak áldozata és az elkövető közötti fizikai kapcsolatot.
Ugyanakkor a rendszer biztosítja továbbá a házi őrizet, a bírósági felügyelet vagy az óvadék ellenében történt szabadlábra helyezés intézkedésének megvalósítását.
Közölték: a megfigyelés automatikusan, szisztematikusan és kizárólag Románia területén, elektronikus eszközökön, azok digitális azonosítója alapján és bizonyos szabályok szerint történik. A megfigyelés alatt álló személy és az elektronikus eszközöket viselő védett személy(ek) személyazonossága csak a rendőrség illetékesei számára ismert.
Az elektronikus megfigyelés esetében a megfigyelésre, riasztásra és beavatkozásra vonatkozó egyértelmű szerepeket, szabályokat és eljárásokat az információmegosztáson keresztül állapítják meg, így a megfigyelés során nem ismerik a felügyeleti eszközök viselőinek adatait, csak az eszközök azonosítóit. Miután a figyelmeztető jelzést bevezették a rendszerbe, a felügyelő hatóság és az elektronikus megfigyelőeszköz viselését elrendelő igazságügyi hatóság bizonyos, jogszabályban meghatározott feltételek mellett hozzáférhet az elektronikus eszközt viselő személy helymeghatározási adataihoz annak ellenőrzése érdekében, hogy a felügyelt személy teljesíti-e a kötelezettségeit.
Nyolc hónap, több mint 1300 áldozat
Iulian-Florin Timşa tudatta: az idei év első nyolc hónapjában a rendőrség Kolozs megyében 1730 családon belüli erőszakos ügyben avatkozott be, ebből 1111 városi és 619 vidéki környezetben történt. Megyei szinten az imént említett időszakban a családon belüli erőszakkal kapcsolatos bűncselekmények száma 16,32%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest: 1066-ról 1240-re.
Timşa kijelentette: e bűncselekmény-kategóriában a legnagyobb arányt, az összes bűncselekmény 59,35%-át a testi sértés vagy más erőszakos cselekedet teszi ki, ezek száma egy év alatt 655-ről 736-ra emelkedett. Következik a védelmi határozatban elrendelt intézkedések be nem tartása 15,81%-kal (az esetek száma 129-ről 196-ra nőtt 2023-hoz képest), majd a fenyegetés következik 8,87%-kal. E három bűncselekmény-kategória az összes bűncselekmény több mint 84%-át teszi ki.
Az elkövetés helye szerint 810 bűncselekményt városon, 430-at vidéken követtek el; más felbontásban: 953-at otthon és 287-et nyilvános helyen. Ebben az időszakban nőtt az elkövetők száma, a bűncselekmények száma (+171) és az áldozatok száma (+184), utóbbi esetben 1327 személyről beszélünk.
A rendőr 5 napig érvényes védelmi intézkedést foganatosíthat
Tudatta: a rendőrök ideiglenes védelmi intézkedést foganatosíthatnak, amikor megállapítják: fennáll annak közvetlen veszélye, hogy egy személy életét, testi épségét vagy szabadságát veszélyeztetheti a családon belüli erőszakos cselekmény. Ez az intézkedés öt napig érvényes, a meghosszabbítást csupán bíró rendelheti el az ügyész javaslatára. Ebben az esetben a megfigyelés akár egy évig is tarthat.
Megtudtuk: a Kolozs megyei rendőrség alkalmazottai a 2024 januárja és augusztusa közötti időszakban 302 (+5,81%) ideiglenes védelmi határozatot bocsátottak ki, amelyek közül 129 esetében rendelte el a bíróság az intézkedés meghosszabbítását. Az összes kiadott ideiglenes védelmi határozatból 286-ot (94,70%) az ügyészségi egységek megerősítettek. Ugyanakkor az említett időszakban a bíróságok 229 (5,23%) védelmi határozatot hoztak, ebből 129-et a rendőrség által megvalósított ideiglenes védelmi határozat alapján, százat pedig az áldozat közvetlen kérelmére.
A családon belüli erőszak áldozatai szükség esetén a 0800-500333-as telefonszámot hívhatják.