Alexandru Rafila rámutatott, a 34 ezren felüli napi esetszám aggasztó, de számítani lehetett rá, az egészségügyi minisztérium és az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szintén előrevetítette ezt a forgatókönyvet, és hasonlóan alakultak a járványmutatók más országokban is az eddigieknél sokkal fertőzőképesebb omikron-variáns felbukkanásakor.
A miniszter beszélt arról is, hogy az oltottak közül is sokan megbetegednek, az átoltottság növelése azonban továbbra is fontos, elsősorban azért, mert a vakcina megóvja a veszélyeztetett csoportokba tartozókat a betegség súlyos formáitól, és megelőzi a haláleseteket.
Rafila hangsúlyozta, a magas napi esetszám „nem ok a pánikra”, az iskolákat továbbra sem zárják be, a megszabott szabályoknak megfelelően azok az osztályok térnek át távoktatásra, amelyekben legalább három megbetegedést igazolnak.Tünet a gyermekeknél? Ne menjenek iskolába
A tárcavezető örvendetesnek nevezte, hogy folytatódhat az iskolai tesztelés. Szerinte ez hasznos, de nagyobb figyelmet kell fordítani arra, hogy a szülők helyesen végezzék el azt. Ugyanakkor ismét felhívta a szülők figyelmét arra, ha bármilyen tünetet észlelnek a gyermeküknél, ne küldjék iskolába.
Alexandru Rafila azzal számol, hogy február 10-15-e után már csökkenni fognak a napi esetszámok, és márciustól lazítani lehet a járványügyi intézkedéseken, addig azonban még egy nehéz időszak következik.
A Digi24 hírtelevízió értesülései szerint szerdán a bukaresti Witting (vasutas) kórházban is felfüggesztették a következő négy napra a beutalásokat a sebészeti és belgyógyászati részlegen, ahol a személyzet több mint tíz tagjánál és a betegeknél is koronavírus-fertőzést mutattak ki.