Sokszor hivatkoznak Szabó Istvánra a legismertebb magyar filmrendezőként: ő volt az első magyar rendező, aki Oscar-díjat nyert – 1981-ben Mephisto című filmjével –, emellett több mint 60 nemzetközi elismerésben részesült, négy alkalommal vehetett át díjat Cannes-ban, mozifilmjei mellett pedig készített televíziós filmeket, sőt, még operát is.
A Budapesti mesék világháborút követően játszódó, allegorikus történetében egy otthontalan társaság elhagyott villamoskocsira bukkan. Miután nagy erőfeszítések árán sínre rakják, tolni kezdik a kocsiszín, azaz a vélt (vagy valós) biztonság felé. Sokan csatlakoznak hozzájuk. Lelkesedés és intrika, összeborulás és vádaskodás hullámzásai közepette elevenednek meg a sárga villamos sorsában a magyar főváros háború utáni évtizedei – írják a filmről a szervezők.
A vetítés felvezetőjét – amelyet Hirsch Tibor, az ELTE Filmtudomány Tanszékének docense tart –, valamint a filmet a Magyar filmtörténeti vetítéssorozat a Sapientia EMTE-n nevű Facebook-csoportban közzétett linkeken ingyenesen tekinthetik meg az érdeklődők. A szervezők felhívják a figyelmet, hogy a film megtekintéséhez szükséges webcímet csak a hat órakor kezdődő felvezető előadás lejárta után teszik közzé a csoportban.
(Borítókép: Jelenet a pénteken látható Budapesti mesék című filmből)