Izraelbe jelenleg nagyon szigorú feltételek mellett lehet belépni, a hatóságok azonban abban reménykednek, hogy amint az Európai Unióban és Nagy-Britanniában is használatba lép a vakcina-útlevél, nem jelent biztonsági kockázatot beoltottságukat bizonyítani tudó turistákat fogadni már jövő hónaptól. Egyelőre csak próbaidőre ugyan, de ha a helyzet lehetővé teszi, júliustól teljes nyitást ígérnek.
Görögország is eltörölte a hét napos karanténkötelezettséget és fogad turistákat az EU-ból, az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából, Szerbiából, Izraelből és az Arab Emirátusokból. A belépőknek azonban bizonyítaniuk kell beoltottságukat, vagy pedig negatív vírustesztet kell felmutatniuk, amelyet a beutazást megelőző 72 órán belül végeztek.
Ciprus nem kér negatív PCR tesztet a „zöld”, vagyis alacsony fertőzöttségűnek számító országokból érkező turistáktól. Akik a narancssárga jelzésű zónából érkeznek, vírus-tesztet kell végezniük érkezéskor. A vörös zónából érkezők csakis negatív teszt birtokában léphetnek az ország területére, ahol szintén alá kell vetniük magukat a tesztelésnek. A szürke zónából – vagyis azokból az országokból, ahonnan nem áll rendelkezésre elegendő információ a járványhelyzet értékeléséhez - csakis a ciprusi állampolgárok és családtagjaik, illetve az EU-ból, az Európai Gazdasági Térségből (EGT) és Svájcból érkezőket fogadják.
Horvátországban valamennyi, a COVID 19 ellen beoltott turistát fogadják április 1-jétől. Ugyanakkor bárki, aki negatív teszttel rendelkezik, vagy az antitestek alapján bizonyítani tudja, hogy átesett a betegségen az elmúlt hat hónapban (ezek európai digitális zöldigazolványhoz szükséges feltételek is) átlépheti a határt.
Franciaország a Nagy-Britanniából érkezőket engedi be, amennyiben negatív PCR teszttel rendelkeznek, amelyet legkorábban 72 órával az indulás előtt végeztek, de kötelezi őket hét napos karanténra, amelyet követően újabb tesztet kell elvégezniük.
Málta júniustól fogadja azokat a turistákat, akik vagy negatív teszttel vagy oltási igazolvánnyal rendelkeznek.
Portugália fogadja a brit turistákat május 17-től, amennyiben bizonyítani tudják, hogy be vannak oltva, negatív PCR teszttel rendelkeznek, vagy az antitest-vizsgálatok eredménye arról tanúskodik, hogy átestek a betegségen.
Románia is eltörli a karanténkötelezettséget azon külföldi állampolgárok számára, akik mindkét vakcina-adagot megkapták és az emlékeztetőoltás óta eltelt legalább tíz nap.
A németek három kategóriába sorolják az országokat: kockázati zóna, magas járványügyi veszélyt jelentő zóna és olyan zóna, ahol felfedeztek vírusmutációkat. Bárkire, aki az unión vagy a Schengen-övezet kívülről érkezik, vagy többet tartózkodott az utóbbi két kategóriába tartozó országokban, tíz napi karanténvár. Akik pedig megszegik a szabályokat, akár 25 ezer euró büntetést is róhatnak rájuk. Március 30-tól bárki, aki légi, vonaton, hajón, buszon úton érkezik az országba - függetlenül milyen zónából - negatív PCR-tesztet kell felmutasson induláskor.
Spanyolország volt az egyike azon országoknak, akik már kezdettől fogva az oltási igazolvány bevezetését javasolta. Az összeállításból kiderül: a hatóságok a járványhelyzet függvényében változtatják az utazási korlátozásokat.
Olaszország május második felétől új szabályokat vezet be a külföldi látogatók, valamint a külföldről hazatérő olasz állampolgárok számára. Az unió koronavírus-védettségi dokumentumának bevezetésére várva Róma - több más európai államhoz hasonlóan - bevezet egy nemzeti zöldkártyát, amellyel az olasz és a külföldi turisták szabadon, tesztelés és karantén-kötelezettség nélkül mozoghatnak az országban városok és tartományok között. Ami az olasz "zöldkártyát" illeti, nem külön igazolványról, digitális dokumentumról vagy telefonos alkalmazásról van szó. Azok léphetnek be teljesen szabadon Olaszországba, és közlekedhetnek bármilyen korlátozás nélkül városok és tartományok között, akik két adag védőoltásban részesültek, az érkezés előtti hat hónapban átestek a Covid-19 fertőzésen, vagy az érkezés előtti legtöbb 48 órában negatív eredményű tesztet végeztek. Elegendő lesz felmutatni az átoltást, gyógyulást vagy negatív teszteredményt bizonyító igazolást. Ugyanez vonatkozik a belföldön utazó olaszokra is. Egyelőre az olasz hatóságok az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) által engedélyezett védőoltásokat fogadják el. Más vakcinák esetében, kétszeres dózis beoltása után is, külön tesztelés szükséges.
Nagy-Britanniában továbbra is szigorú korlátozások vannak érvényben, a világ több mint 40 vörös zónás országából tilos a belépés. A vörös zónából érkező brit és ír állampolgárok csak abban az esetben térhetnek haza, ha negatív vírustesztet mutatnak fel indulás előtt, vagy bizonyítják, hogy van foglalásuk a kötelező tíz napos karantén idejére és írásban tájékoztatják a hatóságukat pontos elérhetőségükről. A nem vörös zónás turisták érkezésük utáni tíznapos karanténidőszak alatt kötelezően két koronavírus-tesztet kell elvégezni, az elsőt a karantén második napján, a másodikat legkorábban az elkülönítés nyolcadik napján.
Mivel a török idegenforgalom a bevételeinek 65 százalékát veszítette 2020-ban a járványügyi megszorító intézkedések miatt, az ország lazábbra fogta a korlátozásokat. A belépéshez a turistáknak 72 órával az országba lépést megelőzően végzett negatív PCR tesztet kell felmutatniuk és ki kell tölteniük egy űrlapot a pontos tartózkodási helyükkel. Jelenleg azonban Törökországnak a legfőbb gondja az, hogy az EU és Oroszország a vörös zónába sorolja, ami miatt a turisták inkább elkerülik a környéket.