Esélylatolgatás Székely István politológussal a második forduló előtt
Nem kell a TikTok szerepét túlértékelni
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a TikTok szerepét sem kell túlértékelni, mert azokon a vidéki településeken, ahol a mobiljel is akadozik, bizonyos, hogy nem a TikTok-kampány miatt kapott a független jelölt szavazatokat. Ilyen szempontból az is kérdés, hogy az ortodox egyháznak az elmúlt két hónapban volt-e, és ha igen, milyen szerepe volt Georgescu jelöltként való felépítésében – tette hozzá. Románia jelentős mértékben vallásos népességű ország, Călin Georgescu pedig 2022 óta tudatosan épít egy olyan arculatot magának, amely a két világháború közötti legionárius eszmei áramlat küldetéstudatát valamilyen vallásos köntösbe csomagolja.
Kétségtelen az is, hogy a hatóságok nem tették a dolgukat, hiszen a holokauszt-tagadás, az antiszemitizmus, a háborús bűnösként kivégzett személyek dicsőítése törvénybeütköző cselekedet – hangsúlyozta Székely István.
Elmondta: az elnökválasztás előtt három nappal, csütörtökön kaptak úgymond észbe a hatóságok, hogy a TikTokon sem lenne szabad közzétenni olyan kampányanyagokat, amelyek nincsenek pontosan ellátva jelzésekkel, amelyek alapján be lehetnek tulajdonosaikat azonosítani. Alig csütörtökön hoztak egy olyan határozatot, amellyel megtiltották a független jelölt kampányanyagainak szórását – ekkor persze már késő volt.
Lasconinak nehezebb dolga lesz
Székely István szerint az elnökválasztás második fordulójában Lasconinak nehezebb dolga lesz, mint Ciolacunak lett volna Georgescuval szemben. Lasconi jó eséllyel gyűjtötte volna össze a Ciolacu-ellenes szavazatokat, ha a szociáldemokrata jelölttel kerül össze. Most, hogy megváltozott a helyzet, félő, hogy a PSD tradicionális szavazóbázisa nem Lasconira, hanem Georgescura fog szavazni. Mint ahogyan nagy valószínűséggel a George Simion vezette AUR szavazói is, hiszen egykor Georgescu miniszterelnök-jelöltjük is volt – vázolta a politológus. Ugyanakkor a szélsőjobboldali, vehemens kirohanásairól elhíresült Diana Şoşoacă szavazótábora is várhatóan Călin Georgescura szavaz majd a második fordulóban.
Kérdés, hogy Georgescu szavazóbázisának mi a pártopciója
Ami az RMDSZ jelöltjét illeti: Kelemen Hunor szövetségi elnök jobb eredményt ért el, mint ezelőtt öt, vagy ezelőtt tíz évvel, hiszen 4 százalék fölötti voksarányt hozott.
„Ez a szavazatszám nem lesz elégséges a parlamenti választásokon az öt százalékos küszöb meglépéséhez, de bízom abban, hogy a következő egy hét alatt tudatosítani lehet a magyar közösségben a választásokon való jelenlét fontosságát, és meg lehet mozgatni a szavazótábort” – hangsúlyozta Székely István.
Nagy kérdés egyébként az is, hogy Călin Georgescu szavazóbázisának mi a pártopciója – jegyezte meg a szakember. Hozzátette: négy évvel ezelőtt még az AUR számított a rendszerellenes pártnak, most viszont több tekintetben az USR is próbált ebben az irányban lépni. Nem világos, hogy azok a szavazók, akik megnyerték Georgescunak az elnökválasztás első fordulóját, és egyértelműen rendszerellenes, a mainstream-pártok ellen forduló szavazatot adtak le, azoknak a parlamenti választásokon mi lesz a pártopciója.
Kérdésünkre, hogy Elena Lasconinak nacionalista felhangú kiszólásai milyen irányvonalba illeszkednek, a politológus azt mondta: bár az USR tradicionális szavazóbázisa nyugatorientált, baloldali szavazóblokk, Elena Lasconi megértette, hogy vallási jelképek, illetve bizonyos nacionalista kiszólások nélkül jó eredményt elérni Romániában nem lehet. Az USR erősen ideologikus, programorientált párt volt, Lasconi viszont rájött, hogy néppárti irányba kell vinnie az alakulatot akkor is, ha ezzel szembemegy a saját pártján belüli törzsszavazókkal – magyarázta Székely István.
Az RMDSZ ilyen körülmények között milyen üzenetet fogalmaz meg a saját szavazóbázisa, a romániai magyar közösség számára? – kérdeztük a szövetség alelnökét. Székely István azt mondta: „nincs más választásunk: az RMDSZ-nek támogatnia kell mindenkit, aki Călin Georgescut le tudja győzni – és mindegy, hogy azt a jelöltet Ciolacunak, Ciucának, vagy Lasconinak hívják.” Hozzátette: Elena Lasconi gondolatiságában valóban vannak aggodalomra okot adó elemek egy magyar számára, de a második fordulóban az lesz a kérdés, hogy ki tudja megállítani Călin Georgescut.
Kérdésünkre, hogy miként mérhettek ennyire pontatlanul a közvélemény-kutatások, Székely István azt mondta: ezt egyelőre nem lehet tudni; bizonyos, hogy a felmérések egy része a pártpropaganda körébe illeszkedik, de az is kétségtelen, hogy a komoly közvélemény-kutató intézmények ezúttal benézték az előrejelzéseket, és ennek kapcsán hoztak a pártok rossz döntéseket. „Azt gondolom, ha Ciolacu nem veszi biztosra a második fordulós részvételét, nem támogatta volna Simiont” – jegyezte meg a politológus. (A felvetések szerint a PSD-s szavazók köréből irányítottak át szavazatokat az AUR elnökére, hogy a második fordulóba Ciolacu Simionnal mérkőzhessen meg – szerk. megj.).