![Nem tanulhat naponta 5-8 óránál többet a diák - beleértve az iskolában töltött időt is](/sites/default/files/styles/wide/public/2023-11/image-journal-article-img_id.3263186%2Bt.1481123040138.jpeg?itok=T9fePYIt)
Előírják azt is: a házi feladatokat a diákok felkészültségi szintjéhez igazítva kell ezentúl összeállítani. A mindenki számára kötelező, közepes nehézségű feladatokon túl időnként megállapítható fakultatív, személyre szabott, a diákok képességeihez igazított feladat is, amely vagy hiánypótlást jelent, vagy a személyes fejlődést segíti, vagy pedig versenyre készít fel. Továbbá - félévente egy alkalommal - kiadható szintézis-szerű munkaprojekt (esszé, referátum) is.
Mircea Dumitru tanügyminiszter hangsúlyozta, hogy a törvénykezés célja a diákok időbeosztásának ésszerűsítése. Nem a tanulók szabadidejét akarják szabályozni, hanem az iskolákban észlelt visszaélésekből lefaragni. A rendelkezés szerint a felkészítő osztályokban, illetve az elemi és általános iskolások vakációs időszakaira nem adható házi feladat.
A házi feladatok elbírálása a diákokkal történő egyeztetéssel lehet, vagy legfeljebb egy tíz perces gyorsteszt segítségével a házi feladatban szereplő témából. Az új törvény szerint tilos továbbá a házi feladatok büntetésként történő alkalmazása és a diákok iskolai tevékenységét megterhelő feladatok kiszabása is.