A tervezet szerint 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az a köztisztviselő, aki hivatali kötelességei teljesítése során tudatosan elmulasztja egy törvényi előírás végrehajtását, vagy pedig ezt egy másik jogszabály megsértésével hajtja végre, és ezzel legalább 250 ezer lejes kárt okoz, illetve súlyosan károsítja egy természetes vagy jogi személy jogait vagy jogos érdekeit.
Ugyancsak 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az a köztisztviselő, aki faj, nemzetiség, etnikum, nyelv, vallás, szexuális irányultság, politikai hovatartozás, vagyoni helyzet, kor, fogyatékosság, nem fertőző krónikus betegség vagy HIV-fertőzés miatt korlátozza valaki jogainak gyakorlását. A tervezetet a képviselőház vitatja meg döntő házként.
Mikor bűncselekmény a hivatali visszaélés?
Első házként fogadott el a szenátus szerdán törvénytervezetet arról, hogy a hivatali visszaélés nem számít bűncselekménynek, ha a kár értéke nem haladja meg a 250 ezer lejt, számolt be az Agerpres hírügynökség. A jogszabályjavaslatot a kormány terjesztette be a parlamentbe.