Szabó József színházi rendező, dramaturg, színházi szakíró 1928-ban született Székelyhídon, középiskoláit Nagyváradon a Szent László Gimnáziumban, ill. a Magyar Fiúlíceumban végezte (1948). Egy évig a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem filozófia, lélektan és pedagógia szakos hallgatója volt, majd 1949 őszén átiratkozott az akkor még kolozsvári székhelyű Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet rendezői szakára. 1953-ban egy évig állami ösztöndíjjal a moszkvai Színművészeti Főiskolán is tanult rendezést. Harag Györggyel és Farkas Istvánnal együtt alapító tagja volt az 1953-ban Nagybányán induló, 1956-ban pedig Szatmárnémetibe átköltözött társulatnak.
Rendezői pályáját Nagybányán Victor Hugo Ruy Blas című drámájával kezdte. 1957-ben a Kolozsvári Állami Magyar Színházhoz szerződött, ahol 1970-ig számos darabot rendezett. 1983-ban áttelepült Magyarországra, a győri Kisfaludy Színház vezető rendezője, majd a veszprémi Petőfi Színház rendezője lett.
Meghívott rendezőként szinte valamennyi erdélyi színháznál dolgozott. 1970-től a nagyváradi Állami Színháznál valósíthatta meg rendezői eszményképét, a költői színházat.
Dramaturgként is tevékenykedett, de jelentős a színházi szakírói valamint művészetpedagógiai munkássága is.
2002-től a Várad című folyóirat munkatársa.