Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára köszöntésében megemlítette: 2016 óta a magyar állam támogatásával Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön és Gyergyószentmiklóson épült még új, fedett jégpálya. Az államtitkár a sportot az egyik legfontosabb közösségkovácsoló erőnek tekintette. Megjegyezte: a magyar kormány azért ad sportlétesítményekre pénzt, mert nemzetben és egységes Kárpát-medencében gondolkozik. Hozzátette: a jégkorongban az egységes Kárpát-medencei liga is működik, így Csíkszeredába, Gyergyószentmiklósra és Brassóba is ellátogat a Ferencváros vagy az Újpest és a székelyföldi csapatok is ellátogatnak a magyarországi klubokhoz. Azt is a szerves kapcsolat jelének tekintette, hogy sok székelyföldi játékost igazolnak le a magyarországi klubok és magyarországiakat is a székelyföldiek. Megjegyezte: olyan magyar sportolókat kell nevelni, olyan csapatokat kell kialakítani, akik és amelyek a Kárpát-medencében és a világon is hírnevet szereznek a magyaroknak.
Tánczos Barna romániai környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter - aki korábban a Román Jégkorongszövetséget is vezette - a Székelyföldi Jégkorong Akadémiát működtető Mens Sana Alapítvány elnökeként mondott köszönetet. Kijelentette: ezzel befejeződött az alapítvány által eltervezett infrastruktúrafejlesztések szakasza. Ma nyolc központban dolgoznak a jégkorongozó gyermekekkel, és ezek a központok az egész Székelyföldet átfogják. Tánczos Barna elmondta: a székelyföldi központokban több mint ezer gyermekkel foglalkoznak, és a koronavírus-járvány előtt több mint hétezren jártak heti rendszerességgel korcsolyaoktatási programra.
Novák Eduárd romániai ifjúsági és sportminiszter kijelentette: az új fedett jégpályán román, magyar, roma és szász gyermekek sportolhatnak együtt és tanulhatnak egymástól. A miniszter úgy vélte: óriási esélyt kapnak a létesítménnyel a mai fiatalok. Arra biztatta őket, hogy használják ezt ki. Megjegyezte: a minisztérium teljesítményt fog megkövetelni az edzőktől, a gyermekektől. "Nem űzhetünk gúnyt a gyermekek álmaiból" - tette hozzá. A miniszter a rendezvény előtt az MTI kérdésére reagált azokra a román sajtóban megjelent állításokra, amelyek szerint a Székelyföldi Jégkorong Akadémia tulajdonképpen nem Románia, hanem Magyarország számára neveli az utánpótlást. Kijelentette: a felépített létesítmények a magyar kormánynak köszönhetők, de a román sport, és a magyar sport fejlődéséhez is hozzájárulnak. "Ha a román sportnak is megmarad 30-40-50 százalék, az is több mint a semmi. Ennek örvendenünk kell" - jelentette ki.
Több felszólaló is megemlítette, hogy a jégpályát azért kellett a Marosvásárhellyel gyakorlatilag összeépült Marosszentgyörgyön felépíteni, mert a megyeszékhely korábbi vezetése nem támogatta a tervet. Sófalvi Szabolcs, Marosszentgyörgy polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a sport szerelmesei a szerelmesek napján kapták a létesítményt.
A marosszentgyörgyi sátortetős fedett jégpályát a Mens Sana Alapítvány építette a magyar kormány 264 millió forintos támogatásával. A jégpálya működtetésében a Maros megyei önkormányzat is részt vállal. Az ünnepélyes átadót jégkorongos bemutató mérkőzések előzték meg, amelyeken mind Tánczos Barna, mind Novák Eduárd miniszter pályára lépett.
Borítókép: Tánczos Barna (b1), a Mens Sana Alapítvány elnöke, Románia környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztere, Brendus Réka (b2), a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője, Potápi Árpád János (b3), a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, valamint Novák Eduárd (j), Románia ifjúsági és sportminisztere a marosszentgyörgyi sátortetős műjégpálya ünnepélyes átadásán 2021. február 14-én. MTI/Biró István