A szervezők a seregszemle mottója – Előtérben a néző – értelmében igyekeznek közelebb vinni az alkotókat és az alkotásokat a nézőkhöz. A közönség számára beavató előadással egybekötött foglalkozásokat tartanak, lesznek rendhagyó közönségtalálkozók, ahol a néző bepillanthat a kulisszák mögé, illetve „villámrandizhat” az alkotókkal. Öt tehetséges egyetemista nézőbarát kritikai műfajokkal fog kísérletezni, munkájukat szakmai koordinátor és neves román kritikusok által vezetett workshopok fogják segíteni.
A találkozó a szatmárnémeti Harag György Társulat ma esti előadásával indul, Székely Csaba groteszk sorstragédiáját, a Semmit se bánok című darabot Lendvai Zoltán rendezésében láthatja a közönség.
Bartis Attila Romlás című drámája a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház előadásában (rendező: Mátyás Zsolt Imre), Székely Csaba provokatív Nem egészen 1918 (Nu chiar 1918) című drámája pedig a sepsiszentgyörgyi román társulat, az Andrei Mureşanu Színház tolmácsolásában (r.: Cristian Ban) tekinthető meg a találkozó során.
A kolozsvári kísérleti színházi műhely, a Reactor Győrfi Katának, a magányról és az egyedüllétről szóló drámája alapján készült előadással, a Love me tinder-rel vendégszerepel (r.: Adina Lazăr). A közönség láthatja Matei Vişniec Migránsoook, avagy túlsúlyban a bárkánk című darabjából született előadást is, ezúttal a Kisinyovból (Moldovai Köztársaság) érkező „Satiricus" I. L. Caragiale Nemzeti Színház előadásában.
Ugyancsak Vişniec-darabot visz színre a nagyváradi Szigligeti Társulat, a Napnyugat expressz Zakariás Zalán rendezésében látható. A suceavai Matei Vişniec Városi Színház is jelen lesz Gianina Cărbunariu a kivándorlás és az emberkereskedelem kényes témáját boncolgató Kebab című drámájával (r. Daniel Iordan).
A Tomcsa Sándor Színház az új évad első bemutatóját a dráMA keretében tartja, az ősbemutató címe: Kovács János meghal, a darab szerzője Hatházi András, aki második helyezést ért el a IV. dráMÁzaton, a drámaíró kategóriában.
A Lovassy Cseh Tamás jegyezte Románia 100 című előadást a kolozsvári Váróterem Projekt mutatja be, a találkozó záró előadását a Háy János által írt A halottembert a Csíki Játékszín viszi színre.
A magyar dráma napját is megünneplik a seregszemlén, ebből az alkalomból a szervező színház a Béka-királykisasszony című ifjúsági előadását mutatja be.
A részletes programról a www.szinhaz.ro weboldalon lehet tájékozódni.