Az orosz diplomácia vezetője hozzátette: az Oresnyik hiperszonikus rakétarendszer első ukrajnai bevetésével arra akarták figyelmeztetni az Egyesült Államokat és szövetségeseit hogy „meg kell érteniük, minden eszközt készek vagyunk felhasználni arra, hogy megakadályozzuk azon szándékukat, amellyel stratégiai vereséget kívánnak mérni Oroszországra”.
Kiemelte: a rakéta indítása előtt félórával értesítették Washingtont is, mert Oroszország nem szeretné, ha az Egyesült Államok és szövetségesei félreértenék. Mint mondta, remélik, hogy ezt a jelzést komolyan vették, de ha mégsem, akkor „készen állunk arra, hogy újabbakat küldjünk”.
Szergej Lavrov szerint miközben Oroszország minden szomszédjával és az Egyesült Államokkal is normális viszonyt szeretne ápolni, a Joe Biden vezette amerikai adminisztráció fokozta az ukrajnai konfliktust, és „a lehető legsúlyosabb örökséget hagyja hátra maga után”.
Hozzátette, „egyértelmű, hogy Ukrajna csak a közvetlen amerikai katonai részvételnek köszönhetően tud bevetni nagy hatótávolságú rakétákat Oroszország ellen”. Hangoztatta, hogy Moszkva „minden eshetőségre felkészült”, de a konfliktus békés eszközökkel, tárgyalásos úton történő lezárását részesíti előnyben azzal a kikötéssel, hogy „tiszteletben tartják Oroszország jogos érdekeit is”.
Közölte: a békemegállapodás részeként Ukrajnának el kellene fogadnia a Donyeck, Herszon, Luhanszk és Zaporizzsja környéki térségek feletti orosz ellenőrzést és ki kellene vonnia onnan a csapatait, mivel ezek már az orosz alkotmány szerint Oroszország részei. Ezenkívül Ukrajnának le kellene mondania a NATO-tagságról, továbbá biztosítania és szavatolnia kellene a területén élő orosz ajkú lakosság jogait.
A következő amerikai elnökkel, Donald Trumppal kapcsolatban Lavrov azt mondta, „erős személyiségnek” tartja, aki eredményeket akar elérni, és semmiben sem szereti a késlekedést.