Romániában továbbra is befektetésként tekintenek az ingatlanra
Több alkalommal szerepelt a statisztikákban, hogy az Európai Unió tagországai között Romániában van a legtöbb ingatlantulajdonos – ezt most ismét megerősítette egy felmérés, amelyben többek között azt vizsgálták, hogy négy generáció (Baby boomer, X, Y és Z) tagjai, tehát nagyjából a hatvan év felettiek és a huszonévesek milyen indokkal, céllal vásárolnának maguknak lakást. Az adatok egyértelműen rámutattak, hogy az ország lakossága továbbra is fontosnak tartja az ingatlanbirtoklást, ami egyféleképp biztonságérzetet jelent számukra, ugyanakkor a fiatalabb korosztály már nem egyetlen helyen, ugyanabban a lakásban képzeli el leélni az életét. A felmérést készítők kiemelték, leginkább az a vágya a lakosságnak, hogy egyéni ízlésük szerint alakítsák ki az otthonukat.
Amikor azokról a statisztikai adatokról írtak a sajtóban, amelyek szerint Romániában vannak a legtöbben lakástulajdonosok, azt is megjegyezték, hogy sajnos a lakhatási körülmények tekintetében már nem vezeti a listát a hazai lakosság. Hiszen szintén itt élnek legtöbben egy lakásban, ezért megoszlik az egy személyre jutó négyzetméterenkénti lakhatási felület, továbbá az új, modern, korszerű lakásokkal rendelkezők számaránya már kevesebb. Sokan a szülőkkel laknak együtt, vagy öröklik a családi házat, így átveszik a berendezést, jobb híján megtartják a korábbi lakásbeosztást – ami nem biztos, hogy tükrözi az ott lakó elképzelését, ízlését, de az anyagi körülményei nem teszik lehetővé a lakás átrendezését, felújítását. Talán ezért is mutatta ki egy felmérés azt, miszerint életkoruktól függetlenül a legtöbben azért szeretnének maguknak lakást vásárolni, hogy azt kialakítsák, berendezhessék az egyéni terveik szerint.
A storia.ro ingatlanközvetítéssel foglalkozó honlap készített nemrég felmérést arról, melyik az átlagéletkor, amikor valakinek sikerül itthon lakást vásárolnia, továbbá milyen célból vesznek legtöbben ingatlant, hogyan vélekednek a hazai ingatlanpiacról, és milyen a romániai lakásvásárló profilja. A honlap négy generáció válaszait összesítette, a fiatalabb Z, majd az Y, az X és a legidősebb, úgynevezett boomer generáció által adott válaszokat, tekintettel arra, hogy a generációk közötti véleménykülönbségeknek számos és másfajta oka, alapja van. A különböző korcsoportok másképp szocializálódtak, másak az igényeik is. Jellemzőik a különböző leírások szerint: a Baby boomerek 1946-1964 között születtek, a mai nyugdíjasok nagy részét teszik ki, lényeges világeseményeket megéltek, individualisták, énközpontúak, materialisták, számukra fontos a munka, a státuszt nem a teljesítmény hanem a munkahelyen eltöltött idő jelentette, ők az úgynevezett digitális felfedezők, idősebb korban kezdték megismerni az információs és kommunikációs technológiákat; az X generáció 1965-1980 között született, öntudatos, lázadó, felismerték, hogy a siker kulcsa a tudás, a kapcsolatok, a gyors reagálás, a családi közösség fontosságát felülírták a fogyasztói társadalom elvárásai, de úgy érzik egedül maradtak s befelé fordultak; az Y generáció (1981-1995) a fogyasztói társadalom gyermeke lett, tudják miről szól az új világ, mit vár el tőlük a társadalom, mi a siker s boldogság alapja, felépítették saját elvárásaikat, gyorsan váltanak; a Z generáció (1996-2010) beleszületett az online világba, ezt nem kell megtanulniuk, mint az előttük lévők.
Az ingatlanközvetítő portál arra vonatkozó kérdésére, melyik az elsődleges indok, amiért saját lakást szeretnének maguknak, a választ adók többsége mindegyik generációból a vágyat nevezte meg, hogy olyan térrel rendelkezzenek, amelyet saját preferenciáik szerint alakíthatnak ki: a Z generáció 54 százaléka, az Y generáció 42 százaléka, az X generáció 25 és a boomerek 31 százaléka. Továbbá a 26 évnél fiatalabbak (a Z generációhoz tartozók) szintén nagy aránya, 53 százaléka azért vásárolna lakást, hogy ingatlantulajdonos lehessen, ezt követik olyan indokok, mint a nagyobb hely (28 százalék), a közelség munkahelyhez, iskolához, óvodához (szintén 28 százalék), valamint, hogy a lakásrészlet megegyezne a lakbérrel (24 százalék). Hasonlóan az Y generáció (27-42 év) tagjai is fontosnak tartják a tulajdonosi státuszt (39 százalék), a nagyobb helyet (38 százalék), vagy tényező a valamilyen változás a családi életükben, mint a házasság, gyerek születése, válás (26 százalék), illetve ingatlan-befektetési szándék (20 százalék). Az X generáció (43-58 év) fő lakásvásárlási szándéka a befektetés (24 százalék), családtagnak vásárlás (21 százalék), nagyobb lakfelület (19 százalék), tulajdonosi státusz (18 százalék). A Baby boomer gneráció (59 év felettiek) elsősorban a más városba költözés miatt vásárolnának lakást (27 százalék), nagyobb felületért (18 százalék) illetve tulajdonosi minőségért (17 százalék).
A storia.ro felmérésével azokat a személyeket kereste meg, akiknek az elkövetkező két évben feltett szándéka a lakásvásárlás, valamint akik jelenleg is rendelkeznek ingatlannal, illetve nincs a tulajdonukban lakás (fele-fele arányban). A válaszolók profilját tanulmányozva rámutattak, hogy azon ingatlantulajdonosok 73 százaléka, akik még vennének egy másik lakást, a Baby boomer generácó tagjai, 72 százalékuk az X, 43 százalék az Y és csupán 17 százalékuk a Z generáció tagjai – tehát a legfiatalabbak kevésbé választják egy második ingatlan vásárlását, ami azzal is magyarázható, hogy az átlagéletkor, amikor valaki lakást tud vásárolni, meghaladja a 29 évet.
Érdekes a felmérés arra vonatkozó kérdésére adott válasz, hogy várhatóan mennyi ideig fognak a megvásárolni kívánt ingatlanban élni: a többség (átlagban 40 százalék) mindegyik generációból körülbelül 15 évet illetve ezt meghaladó időszakot jelölt meg. A Z (26 év alattiak) és az Y (27-42 évesek) generáció azonban rugalmasabb, ami a megvásárolt ingatlanban való élést illeti, és korlátozott időt (1-5 év között) jelöltek meg, nagyjából 30 százalékuk.
Románia az első helyen áll az Európai Unióban a lakástulajdonosok számát tekintve. Ezt a tendenciát ismét megerősíti a felmérés, amely szerint a 26 év alattiaktól az 59 év felettiekig minden generáció körében az ingatlanvásárlási lista élén áll a lakástulajdonosi vágy – állapítják meg a felmérésben. Megfigyelték azonban, hogy a 42 év alattiak úgy gondolják, korlátozott ideig, legfeljebb 5 évig élnek a megvásárolt ingatlanban. Ez azt mutatja, hogy az Y és Z generáció körében nagyobb a rugalmasság, abban az értelemben, hogy változatosságra vágynak és nem tekintik az otthont örökkévalónak.
A felmérés arra is kitért, hogy a válaszadók közel 70 százaléka együtt lakna a társával és/vagy a gyerekekkel, 14 százalék laknak inkább egyedül, 7 százalék pedig bérbeadná a lakását. A legfiatalabbak és a legidősebbek a társukkal laknának együtt, a középgeneráció tagjai pedig a gyerekeket is számításba vette.
Az ingatlanpiac általános helyzete is szóba került: a válaszadók 32 százaléka aggódik, 24 százalék bizakodó, 23 százalék pedig kissé zavarban van az elkövetkező időszak ingatlanpiaci változásaival kapcsolatban. A válaszok elemzése azt mutatja, hogy a legbizakodóbbak vagy reménykedők az X generáció (43-58) és a Baby Boomerek (59 év felettiek), míg az Y generáció (27-42) válaszadói azok közé tartoznak, akik jobban aggódnak.