A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal pénteken, január 12-én tette közzé a város 2018-as költségvetését, amellyel kapcsolatban január 26-ig bárki e-mailen vagy írásban jelezheti észrevételeit, javaslatait.
A város idén 1,19 milliárd lejből gazdálkodhat, amiből 1,03 milliárd lej teszi ki a helyi költségvetés tervezett kiadásait, 793,72 millió lej a működési költségeket, 399,916 millió lejt pedig fejlesztésre fordítanak. Ez utóbbi összegből 135,7 lej vissza nem térítendő uniós és svájci támogatás. A költségvetésnek a tavalyi 1,35 milliárd lejről 1,19 milliárd lejre való csökkentése a jövedelamadó 16-ról 10 százalékos csökkentésének következménye.
Az iskolák korszerűsítésére, bővítésére 16,8 millió lejt szánna az önkormányzat, ennek többsége a csak román tannyelvű iskoláknak jut, mint például a monostori I. Creangã Általános Iskola, a szamosfalvi N. Iorga Általános Iskola, az Ana Aslan Műszaki Iskolaközpont stb. Az egészségügy terén 3,05 millió lejt utalnak ki a városi (volt Clujana) kórház működtetésére, további egymillió lejt pedig a fentebbi intézmény sürgősségi részlegének kibővítésére, 3,02 millió lejt pedig felszerelések vásárlására. Jó hír, hogy a kolozsvári filharmóniának is helyet adó kulturális létesítmény megépítésére egymillió lejt irányoznának elő. A város műemlékeinek felújítására 500 ezer lejt szánnak, a Tűzoltótorony rehabilitációjára tízmillió lejt, míg Bartolomeu Anania, Nicolae Ivan és Iuliu Hossu egyházi méltóságok szobrának megépítésére egyenként 625 ezer lejt. A városjelző táblák és turistajelzésekre 500 ezer lej jutna.
A Monostoron, a Grigore Alexandrescu utcai bölcsőde építésére négymillió lejt költenének, míg a Fellegvári negyed végén, a volt Gépész/Romulus Vuia és a Törökvágás utca környékén található, kevésbé ismert Bradului utcában is bölcsőde épülne, amire 200 ezer lejt fordítanának. Idén is több parkolóház építését támogatják: a Monostor negyedi Negoiu parkolóház megépítésére 1,5 millió lejt, a Hajnal negyedi Pásztor/Păstorului ucai parkolóházra 1,9 millió lejt, a Kalányos/Primãverii utcai létesítményre pedig hárommillió lejt költenének. Kevesebb pénzre van szükség a Monostor negyedi, Mogoşoaia utcai és a Györgyfalvi negyedi, a Heltai/Cipariu téri létesítményekre: egyenként 500 ezer lejt utalnának ki.
A Tűzoltótorony rehabilitációjára tízmillió lejt szánnak
Új villamosokat vásárol 23 millió lejből az önkormányzat, 500 ezer lejt pedig a villamosdepó korszerűsítésére fordítanak.
Ami a fejlesztésre szánt összegeket illeti, a 399,4 millió lejből 135 millió vissza nem térítendő külföldi pénzforrás. Az idei összeg nem éri el a 2017-es 443,6 millió lejt, de meghaladja a 2016-os 348 millió lejt. A csökkenés vélhetőleg annak tudható, hogy a jövedelemadó csökkentése miatt a város 28 millió euróval kevesebből gazdálkodhat. Szintén fejlesztés cím alatt 62 millió lejt irányoznak elő a múlt években elkezdett munkálatok folytatására, 131 millió lejt pedig új munkálatokra. A legtöbb pénzt, 206 millió lejt javak és szolgáltatások vásárlására fordítják.
A metropoliszi körgyűrű megépítésére négymillió lejt szánnak, míg ennek összköltsége eléri az ötmillió lejt. A pénzből megvalósíthatósági tanulmányt, különböző tanulmányokat, jóváhagyásokat finanszíroznak. A metró megépítéséhez szükséges dokumentáció összeállítására 3,48 millió lejt irányoztak elő.
A Lomb lakónegyedben épülő két üzleti központra (CREIC-központra – 2,76 millió lej és TEAM ZMC-központra 3,6 millió lejt) tetemes összeget utalnak ki. Ehhez még hozzáadódik 8,5 millió lej, amelyet a talajcsuszamlás megfékezésére költenének, 15 millió lejt a területnek oszlopokkal való állagmegőrzésére, további 18,4 millió lejt a víz- és csatornahálózat kibővítésére fordítanának.
A Porcelán utcai hídra ötmillió lejt, a Garibaldi hídra négymillió lejt költenének. A vasútállomást a távolsági buszállomással összekötő híd helyrehozatalára csak ötmillió lejt szánnak, míg a munkálatok összértéke meghaladja a tízmillió lejt. Az állomás környékén található föld alatti átjárónál felvonók és lépcsők építésére hárommillió lejt szánnak. A Monostor negyed végén található N-csomópont korszerűsítésére 2,7 millió lejt irányoznak elő, de a munkálatok várhatóan csak 2019-ben fejeződnek be. További egymillió lejt szánnak a Hóstát/Mãrãşti negyedi körforgalom feletti vagy alatti átjáró dokumentációjára, 500 ezer lejt pedig az állomást a volt Clujanával összekötő híd dokumentációjára.
Nem tesz le az önkormányzat arról, hogy a Donát negyed végén kialakított strandot aquaparkká alakítja: 600 ezer lejt utalnak ki a különböző berendezések megvásárlására és felszerelésére. A Kolozsvár Aréna melletti korcsolyapálya kialakításának költsége 1,7 millió lej, ebből idén 100 ezer lejt utalnak ki, így még várat magára a pálya használatba vétele. A Szamos-part korszerűsítésére kétmillió lejt szánnak.
Lakásépítésre csak az évek óta emlegetett Segesvári utcai tömbházak befejezésére utalnak ki pénzt. A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal korszerűsíti saját székhelyeit is: a Mócok út 3–5–7. szám és a Főtér 1. szám alatti épületeket. Szakvéleményezések, jóváhagyások elkészítésére hárommillió lej jut.