(Borítókép: Sebestyén Aba rendező és Bódi Attila, a Lázadni veletek akartam című regény szerzője a csütörtök esti díjátadón. Fotó forrása: szinhaz.online)
A Barabás Olga által készített dramatizált változatot Sebestyén Aba vitte színre a marosvásárhelyi Yorick Stúdióban, a bemutató 2021. május 6-án volt. Az előadásban, a színész-rendező mellett fellép László Csaba és Szász Csaba (zeneszerző: Cári Tibor, Szász Csaba)
A csütörtök esti díjátadón Sebestyén Aba rendező elmondta: azért is vitte színpadra Bódi Attila regényét, mert a korhoz, amit felidéz*, személyesen is kapcsolódni tudott. Ismerősek voltak számára a figurák, a helyzetek. „A történet hosszú monológokból áll, Barabás Olga mégis kiválóan dramatizálta.” – mondta a rendező.
A két erdélyi díjazottat Székely Csaba drámaíró méltatta, mint mondta: Bódi Attila regénye a Ceaușescu-diktatúrában játszódik, amelyben három kamasz felnövését látjuk, közben egy egész nemzedék tragédiáját.„A Lázadni veletek akartam remekmű, noha eredetileg nem dráma, igazi ékszerré ez a szöveg Sebestyén Aba keze alatt válik”.
A Kortárs Magyar Dráma-díjat Radnóti Zsuzsa Kossuth-díjas dramaturg – Örkény István özvegye, életművének gondozója – alapította, az elismeréseket minden év február 24-én, Örkény István drámája, a Tóték bemutatójának napján (vagy annak közelében) adják át. (55 évvel ezelőtt ezen a napon volt Örkény István művének ősbemutatója a Thália Színházban.)
Radnóti Zsuzsa a Rózsavölgyi Szalonban rendezett átadón elmondta, hálás mindazoknak, akik a kortárs drámát gyönyörűen gondozzák. Példaként említette a Rózsavölgyi Szalont, ahol Szakonyi Károly, Székely Csaba, Tóth Krisztina és Zalán Tibor műveit is bemutatták már.
A Kortárs Magyar Dráma-díjat először 2019-ben ítélték oda, akkor az Egy piaci nap színpadi szövegéért kapta Mohácsi János, Mohácsi István, Závada Pál, illetve a Megfigyelők című darabjáért Kelemen Kristóf. 2020-ban Székely Csaba, Schwechtje Mihály, valamint Török-Illyés Orsolya és Hajdu Szabolcs egy-egy művét ismerte el a díjjal a szakmai kuratórium. 2021-ben Spiró György a Sajnálatos események című drámakötetéért, illetve Garaczi László a Veszteg című karanténdrámájáért kapta a díjat.
A díjról kuratórium dönt, amelynek elnöke Radnóti Zsuzsa. A kuratórium további tagjai: Lőkös Ildikó dramaturg, Csizmadia Tibor rendező, Németh Gábor író, Nánay István színikritikus.
Radnóti Zsuzsa így fogalmaz a díjról: „Amikor átvettem a Kossuth-díjat, már akkor bejelentettem, hogy a díjjal járó juttatásból alapítványt hozok létre annak kapcsán, amely a fél évszázados munkámat végigkísérte: olyan kortárs drámákat, színpadi írásműveket díjazunk, amelyek közéleti tartalmúak, kritikus hangvételűek; tehát történelmi múltunk eddig kibeszéletlen, fájdalmas eseményeiről beszélnek. Vagy olyanok, amelyek kendőzetlenül szólnak a minket körülvevő jelenkori magyar valóságról, és képesek arra, hogy fontos és érzékeny társadalmi jelenségeket fogalmazzanak meg a nagy nyilvánosság erőterében. (…) Örkény István szelleme nagyon is inspirálta a díjalapítást, a döntéshozatalt. Kurátortársaim – Csizmadia Tibor, Lőkös Ildikó, Nánay István, Németh Gábor – vetették föl, hogy az ő szellemiségének mégis valamilyen módon jelen kell lennie.”