Panaszkodtak a kínai vállalatok a jóval olcsóbb külföldi termékekre
A magas hőmérsékletű, vagy nagy nyomású környezetben használt, acélötvözetből készült, varratmentes csövekre és vezetékekre vonatkozó dömpingvámok június 14-től 57,9 és 147,8 százalék között mozognak, vagyis esetenként tízszeresére nőttek a korábbi, 13 és 14,1 százalék közötti tarifákhoz képest, melyeket Kína 2014 óta az ilyen cikkeket beszállító amerikai és európai uniós cégekkel szemben alkalmazott. A korábbi tarifák érvényessége május 10-én járt le.
A minisztérium azt követően döntött az újabb, emelt dömpingellenes vámok kivetéséről, hogy vizsgálatot folytattak le a Belső-Mongóliai Északi Nehézipari Csoport nevű vállalat panasza nyomán. A társaság panasza szerint az európai uniós és amerikai cégek a dömpingellenes vámok okozta nehézségek kiküszöbölésére tovább csökkentették az áraikat, hogy fenntartsák, illetve tovább bővítsék piaci részesedésüket Kínában. A vállalat emiatt arra kérte a minisztériumot, hogy a dömpingvámok érvényességi idejének lejárta után további dömpingellenes vámokkal akadályozza a szóban forgó cégek káros tevékenységét a hazai vetélytársakkal szemben.
2017-es adatok szerint Kína csaknem 9500 tonnát importált a dömpingvámok érintette acélcsövekből és vezetékekből, melyeknek közel 95 százaléka érkezett az Egyesült Államokból és az Európai Unióból.
A dömpingellenes vámok nagy mértékű emelésével egyidőben Peking és Washington között egyre elmérgesedik a kereskedelmi konfliktus, melynek során az Egyesült Államok eddig 250 milliárd dollárnyi kínai importcikkre, Peking válaszul pedig összesen 110 milliárd dollárnyi amerikai árura vetett ki pótvámokat.