Kelemen Hunor: nem adottak a közös kormányzás feltételei

Klaus Iohannis államfő Nicolae Ciucă miniszterelnök hétfői lemondásának tudomásul vétele után hívta egyeztetésre kedden a Cotroceni-palotába a pártok küldöttségeit. Első körben a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának küldöttségével egyeztetett, majd az RMDSZ, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) küldöttségével konzultált.
A kormánykoalíció másfél évvel ezelőtt úgy döntött, hogy új modell szerint fog működni – emlékeztetett a Ciolacu miniszterelnöki megbízatását bejelentő Klaus Iohannis. „Ez a modell eddig nagyon jól működött, és bízom abban, hogy ezután is így lesz. Stabilitást ígértek az állampolgároknak, és így is történt. A mai konzultációk után, nem meglepő módon, Marcel Ciolacut jelölöm miniszterelnöknek” – jelentette ki az államfő.
Amint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă, a PNL elnöke azért mondott le miniszterelnöki tisztségéről, hogy a másfél évvel ezelőtt megkötött koalíciós megállapodás értelmében átadja helyét Marcel Ciolacunak, a PSD elnökének. A távozó kormányfő hétfőn formálisan is visszaadta megbízatását az államfőnek. Klaus Iohannis tudomásul vette Ciucă lemondását, és Cătălin Predoiu igazságügyi minisztert nevezte ki ügyvivő miniszterelnöknek az új kormány megalakulásáig.
A PSD, a PNL és a nemzeti kisebbségek frakciójának képviseletében Marcel Ciolacu, a PSD elnöke, Nicolae Ciucă, a PNL elnöke, Varujan Pambuccian, a nemzeti kisebbségek frakciójának vezetője tárgyalt kedden az államfővel és a jelenlévő tanácsosaival azt illetően, hogy ki kövesse majd a hétfőn lemondott Ciucát a miniszterelnöki székben.
Az RMDSZ küldöttségével külön tárgyalt Klaus Iohannis. A megbeszélésen Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter vett részt.
Mint ismeretes, Nicolae Ciucă 2021 novemberétől vezette a kormányt a PNL, a PSD és az RMDSZ alkotta nagykoalíció támogatásával. A kormányfőcseréről már a Ciucă-kabinet 2021 novemberében történt beiktatása előtt megállapodott a PSD és a PNL. A folyamat lebonyolítását a május 22-én kezdődött közoktatási sztrájk miatt halasztották el néhány héttel.
Ciucă a szenátus elnöke lett
Kedden a szenátus elnökévé választotta a volt miniszterelnököt. Ciucă 88 szavazattal, 16 ellenében a nagykoalíció szenátorainak támogatásával lett a felsőház vezetője. Köztudomású, hogy ennek a tisztségnek a betöltőjét az „állam második embereként emlegetik Romániában, mivel a köztársasági elnök felfüggesztése vagy akadályoztatása esetén ő veszi át az államfői teendőket.
A politikai befolyás – a források elosztása és a „láthatóság” – szempontjából azonban a házelnöki tisztségben a PNL elnökének jóval kisebb hatalma lesz, mint amellyel a kormányfői poszton rendelkezett. A bukaresti média szerint azonban Ciucă inkább a nagyobb presztízst, de kevesebb politikai eszközt biztosító házelnöki tisztséget választotta, mintsem miniszterelnök-helyettesként „beosztottja” legyen koalíciós partnerének.
Ciucă elődje a kormányfői tisztségben a PNL élén, Florin Cîţu is hasonló pályát futott be. A továbbra is a PNL-ben politizáló, de rendszeresen „különvéleményt” hangoztató Cîţu csaknem egy éve, tavaly június 29-én mondott le a házelnöki tisztségről. Azóta Alina Gorghiu liberális szenátor töltötte be az ideiglenes szenátusi elnöki tisztséget.
Házelnökké választása után újságíróknak nyilatkozva Ciucă kijelentette, hogy az új kormányban a liberálisoknak jutó minisztériumok egy részét a jelenlegi tárcavezetők fogják irányítani, a többi miniszteri tisztség várományosáról pedig a keddi nap folyamán döntenek.
Független jelölt az igazságügy élén?
Közlése szerint a PNL vezetősége kedden kiértékeli a párt jelenlegi minisztereinek teljesítményét, és ennek alapján dől el, hogy ki őrizheti meg a tisztségét a következő kormányban. A többi tárcavezetői posztra több jelölt közül választják ki a legalkalmasabb személyeket – magyarázta a politikus.
Arra a kérdésre, miszerint elképzelhetőnek tartja-e, hogy az igazságügyi minisztérium élére független tárcavezető kerüljön Bogdan Mateescu, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) volt elnöke személyében, Ciucă kijelentette: tárgyalnak erről a lehetőségről. Szintén kérdésre válaszolva a PNL elnöke elmondta azt is, hogy folytatódnak, és „legkésőbb kedd este” lezárulnak a tárgyalások a koalícióban az RMDSZ kormányon maradásáról.
Ciucă ennek kapcsán kifejtette: az új kormányról szóló egyeztetések előtt a PNL két forgatókönyvvel számolt. Az egyik szerint a felek tiszteletben tartják a koalíciós megállapodást, a másik szerint újra elosztják egymás között a minisztériumokat. „Jelenleg mindkét forgatókönyv egy-egy változata terítéken van” – jelentette ki.
A PNL elnöke további újságírói kérdésre a jelenleg az európai projektekért felelős tárcát irányító Marcel Boloşt nagyon jó miniszternek nevezte, aki szerinte pénzügyminiszterként is megállná a helyét az új kormányban. Nicolae Ciucă egyébként már hétfőn nyomatékosította, hogy gyors váltást terveznek, szerinte a Ciolacu vezette új kormányt akár már csütörtökön beiktathatja a parlament.
Marcel Ciolacu PSD-elnök már Ciucă lemondása után megerősítette: továbbra is azt szeretné, hogy az RMDSZ kormányon maradjon, és amennyiben ő kap kormányalakítási megbízást az államfőtől, tárgyalóasztalhoz fog ülni Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel és Nicolae Ciucával.
Ciolacu szombaton azzal a bejelentéssel állt a nyilvánosság elé, hogy az eddigiekhez képest más kormányzati tisztségeket ajánl az RMDSZ-nek. Kijelentette: amennyiben az RMDSZ nem tarthatja meg a Cseke Attila által vezetett fejlesztési minisztériumot, azzal a koalíciós partnerei kilépésre kényszerítik az RMDSZ-t. Kelemen azt is jelezte: az RMDSZ nem távozik önként a kormányból, de nem zárja ki, hogy kihagyják a következő kabinetből. Hétfői nyilatkozatában az RMDSZ elnöke értelmetlennek nevezte azt a felvetést, hogy az RMDSZ adott esetben parlamenti támogatást nyújtson olyan kormánynak, amelyből „kilökték.”
A Hotnews értesülései szerint a Ciolacu-kormánynak a jelenlegi 20 helyett 18 minisztériuma lesz. Az idegenforgalmi és sportminisztériumot, valamint a vállalkozásügyi minisztériumot ügynökségekké alakítanák át a hírportál politikai forrásai szerint. A hírportál összegzése szerint a szociáldemokraták már nagyjából eldöntötték a tárcákra vonatkozó javaslataikat, a PNL álláspontja kedden még képlékeny volt. Mindenesetre a hírportál által közölt, a kormány lehetséges összetételét vázoló listában egyetlen RMDSZ-es miniszter sem szerepelt kedden.
Kelemen: továbbra is egyenes gerinccel állunk
Lapzártakor Kelemen Hunor a parlamentben nyilatkozva kijelentette: az RMDSZ rugalmasságot, nyitottságot tanúsított, elfogadta volna azt az ajánlatot, hogy az energiaügyi és a környezetvédelmi tárcát tartsa meg, de nem sikerült egyezségre jutni. Hozzátette ugyanakkor: amíg a kormánytagok listája és a kormányprogram nem kerül a parlament elé, addig nem lehet végelegesen azt mondani, hogy a tárgyalások lezárultak. „Az RMDSZ az elmúlt időszakban mindent megtett azért, hogy közösen folytassa a kormányzást a koalíciós partnereivel, kompromisszumkészek voltunk, ebben a pillanatban viszont úgy tűnik, hogy a közös kormányzás feltételei nem adottak” – idézte Kelemen Hunort az RMDSZ közösségi oldalán. A szövetség elnöke nyomatékosította: az RMDSZ politikusai az általuk vezetett minisztériumok élén megmutatták, hogy szakszerűen, felelősségteljesen, átláthatóan és kiszámíthatóan tudnak dolgozni, munkájuknak eredményei vannak. Ezt a koalíciós partnerek is elismerték. Kelemen Hunor kiemelte továbbá: az elmúlt hetek tárgyalásai során rugalmasságot mutattak hiszen fontosnak tartották a közös kormányzást, a közösség képviseletét kormányzati szinten. Hozzátette ugyanakkor: az RMDSZ-nek már „nincs hova tovább hátrálni”, amikor meg akarják fosztani az általuk vezetett összes minisztériumtól. „A magyar emberek előtt továbbra is egyenes gerinccel állunk, munkánkat a közösség érdekében folytatjuk” – emelte ki az RMDSZ elnöke.
Fotó: RMDSZ