Jövő januárig várni kell a közszférának ígért béremelésre

Jövő januárig várni kell  a közszférának ígért béremelésre
Elfogadta az új egységes bértörvényt a képviselőház szerdán, a közszférának azonban 2018 januárjáig még várnia kell az eredetileg júliusra beígért első béremelésekre. A parlamenti vita célegyenesében elfogadott előírás szerint a – következő öt évben lépcsőzetesen bevezetendő, átlagosan több mint 50 százalékos – béremelések januártól kezdődnek, amikor az összes közalkalmazott bére 25 százalékkal, 2018 márciusától pedig a tanárok bére további 20, az egészségügyben dolgozóké pedig 75 százalékkal emelkedne.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) további adócsökkentések és jelentős közalkalmazotti béremelések ígéretével nyert választásokat tavaly decemberben. Parlamenti felszólalásában Liviu Dragnea pártelnök azt hangsúlyozta, az új bértörvény fontos lépés Románia "valós" uniós integrációja, az euró bevezetése útján. Hozzátette: véget kell vetni annak, hogy Románia az olcsó munkaerő miatt legyen vonzó a külföldi befektetők számára.

 

Az új bértábla magasabb béreinek bevezetése csak a magas rangú állami tisztségviselők esetében nem szenvedett halasztást – számolt be a jogszabály részleteiről a Digi 24 hírtelevízió. A csatorna tudósítójának számítása szerint egy parlamenti képviselő az év második felétől az eddig 5 500 lej helyett már több mint 13 ezer lejes havi illetményben fog részesülni. A legnagyobb, több mint 17 ezer lejes fizetése az államfőnek lesz, a legnagyobb és legkisebb állami fizetés aránya pedig az eddigi 15-ről 12-re csökken.A jogszabályt 188 képviselő támogatta, 28-en ellene szavaztak, 47-en tartózkodtak. A PSD és kisebb szövetségesük, a liberális ALDE, valamint a koalíciót a parlamentben támogató RMDSZ megszavazta a jogszabályt, a jobboldali ellenzék azonban fenntartásokat fogalmazott meg vele szemben.
A nemzetközi pénzintézetek azt kérték Romániától, módosítson az adócsökkentések és közalkalmazotti béremeléseket egyszerre bevezető adópolitikáján, mert becsléseik szerint a román államháztartási hiány idén a hazai össztermék (GDP) 3,7 százalékára, öt éven belül pedig akár 6 százalékára is emelkedhet.
Viorel Ştefan pénzügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, az új bértörvényre van költségvetési fedezet, annak bevezetése nyomán 2018-ban Románia 76 milliárd lejt, a GDP 8,6 százalékát fogja közalkalmazotti bérekre költeni. A tárcavezető azonban nem vett részt a törvény parlamenti elfogadásán. Távollétét és Sorin Grindeanu kormányfő távolmaradását Liviu Dragnea, a PSD elnöke sérelmezte."Valóban probléma, hogy a pénzügyminiszter nem jelent meg a parlamentben, noha ideje lett volna rá” - jelentette ki Dragnea, aki elnézést kért a pénzügyminiszter távolmaradásáért, és kilátásba helyezte, hogy párton belül fogják orvosolni a problémát. „Jó lett volna, ha a kormányfő is eljön, mert ez az év legfontosabb törvénye” - tette hozzá Dragnea. 

A szociáldemokraták vezetője szerint az egységes bértörvény történelmi jelentőségű, és a következő időszakban a közszféra minden egyes alkalmazottja megtapasztalja majd béremelést.

Liviu Dragnea ugyanakkor cáfolta, hogy az adózási rendszert szabályozó törvény módosítását terveznék.  Reményét fejezte ki, hogy Klaus Johannis államfő kihirdeti a bértörvényt, és az már július elsején hatályba lép.  A  Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) már kedden este bejelentette,  aláírásgyűjtésbe kezd, hogy megtámadhassák a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvényt az alkotmánybíróságon.Márciusban  2 342 lej volt a nettó átlagbér, több mint 14 százalékkal meghaladva a 2016 márciusi szintet.