Új Kolozsvár–Bukarest járatot indított az AnimaWings
Jó eredményekkel zárták a múlt évet az erdélyi repülőterek – jelentette ki a Szabadságnak David Ciceo, a Romániai Repülőterek Egyesületének (AAR) elnöke. Hozzátette: bár világszinten, így Romániában is éreztette hatását az új repülőgépek hiánya, valamennyi légikikötő az utasok számának növekedéséről számolt be. A Kolozsvári Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatója az AnimaWings hazai légitársaság által szerdán indított Bukarest–Kolozsvár–Bukarest járat ünnepségén vett részt.
– Ráadásul Románia legnagyobb forgalmát lebonyolító és a legtöbb utast szállító légitársasága, a Wizz Air komoly gondokkal küszködött, ugyanis a szakemberek megállapították, hogy az új generációs Pratt & Whitney hajtóművek egyik alkatrészének gyártásánál felhasznált alapanyag nem felel meg az előírásoknak, így több ezer repülőgép átfogó műszaki ellenőrzésre szorult. Egy ilyen művelet körülbelül 270 napot tart, így a visszaesés nagyon érezhető volt – fogalmazott David Ciceo.
Hozzátette: valamennyi erdélyi reptér vezetősége megértette az európai pénzek (POIM-program) felhasználásával történő fejlesztések fontosságát. – Fejlesztéseket végzett a kolozsvári, a nagyszebeni, a marosvásárhelyi, a nagybányai, a nagyváradi, a temesvári és a szatmárnémeti repülőtér. A légikikötők többek között terminálépítésre vagy -bővítésre, kifutópályák meghosszabbítására, a biztonsági berendezések beszerzésére vagy cseréjére, illetve ezek fejlesztésére fektettek be. A beruházások némelyikének költségét 98 százalék európai pénzekből fedezték, ami hatalmas előnyt jelentett – mondta lapunknak Ciceo. Hozzátette: ezekre a fejlesztésekre feltétlenül szükség volt, idén ugyanis valamennyi légikikötő az utasok számának növekedésére számít.
– Jelentős a versengés a különböző erdélyi repülőterek között. Ugyanakkor ott van például a nagyváradi, amelyik a debrecenivel és a budapestivel konkurál. Utóbbi lényegesen több járatot kínál vagy jobbak az áraik. Nagyváradról is beindult a LOT lengyel légitársaság varsói járata, több járat indul Bukarestbe, jól megy a londoni járatuk. Potenciál tehát van. Konszolidálódik a nagyváradi és a szatmári légikikötő – jegyezte meg a Romániai Repülőterek Egyesületének elnöke.
Diszkontos nyomásgyakorlás
Ciceo szerint tavaly is előfordult, hogy a diszkont-légitársaságok nyomást gyakorolnak a repülőterekre a minél alacsonyabb árak elérése érdekében. – Néha azzal fenyegetőznek, hogy más légikikötő szolgáltatásait veszik igénybe – jegyezte meg, de úgy véli a versengés ellenére idén is növekedni fog a légi forgalom. – Idénre a nagy kihívást az európai pénzekből létrehozandó napelem-parkok megvalósítása jelenti. Ezekre a zöld fejlesztésekre fordított összegeket az unió teljes mértékben megtéríti. Abban reménykedünk, hogy 2026-ra a romániai repülőterek teljes mértékben megújuló energiaforrásokat használnak majd – vázolta az idei kihívásokat.
Felvetettük: az amerikai vízum eltörlése új célállomásokkal, kilátásokkal kecsegtet. Amennyiben a kolozsvári repülőtérnek az évek során sikerült volna 3500 vagy 4200 méterre meghosszabbítania a kifutópályáját, minden bizonnyal lennének légitársaságok, amelyek azonnal beindítanák például a Kolozsvár– New York járatot. – Eddigi információink szerint több légitársaság érdekelt lenne az amerikai célállomás kiszolgálására – mondta Ciceo.
A kolozsvári repülőtér vezérigazgatója arról is beszámolt, hogy az őszig beüzemelt új felszereléseknek köszönhetően kevesebb fennakadást és késést okoz majd a köd, hiszen a megfelelő engedéllyel rendelkező pilóták csupán 150 méteres látótávolság esetén is leszállhatnak.
AnimaWings repülőjárat Bukarestbe
Marius Pandel, az AnimaWings román légitársaság részvényese a szerdai járatindító sajtótájékoztatón az újságíróknak elmondta: a járatot két új repülőgéppel üzemeltetik. – Idén és jövőre 6 új gépet szándékozunk beszerezni, a tervek szerint összesen tizenkét vasmadárból áll majd a flottánk. Ezekből egyet vagy kettőt folyamatosan a kolozsvári repülőtéren állomásoztatunk majd. Egyik nagy előnyünk, hogy a gépeken van business osztály – jegyezte meg.
Ugyanakkor Antonio Stoian, a cég vezérigazgatója hozzátette: az úgynevezett smart-cost légitársaság 24,99 euróról induló repülőjegyei tartalmazzák a 8 kilogrammos fedélzeti poggyászt, az online és a reptéri beszállókártya kibocsátását és a helyfoglalás lehetőségét.
– Nagy, nem pedig mellékes vagy kis repülőterekre szállítjuk utasainkat. Eddig charter járatokat működtettünk, most ezeket megtartva menetrend szerinti járatokat indítunk. Nem ijeszt meg bennünket a versengés, hiszen lehet, hogy velünk utaznak Kolozsvárról Bukarestbe, hazafelé pedig másik légitársaság szolgáltatásait veszik igénybe – mondta Stoian.
A légitársaság hétfőnként, szerdánként, csütörtökönként és péntekenként két-két, vasárnaponként pedig egy járatot indít a kincses városból Bukarestbe és vissza.
Mint ismeretes, Kolozsvár–Bukarest járatot a román állami légitársaság, a Tarom is üzemeltet. Emellett a magánkézben lévő HiSky is indított járatot a fővárosba. Az AnimaWings és a HiSky arra a lépésre késztette a Taromot, hogy csökkentse árait.