Az Agerpres hírügynökség szerint a környezetvédelmi miniszter elmondta: az aszály jelentős terméskárokat okozott, és a továbbiakban sem várható a nyár folyamán számottevő csapadék. „Reméljük, hogy a következő mezőgazdasági évre való felkészülést segítik az augusztus végi és szeptember eleji esőzések” – jelentette ki.
A mezőgazdasági minisztérium szerdán közölte, hogy 30 megyéből származó adatok szerint az aszály eddig 284 376 hektár termőföldet sújtott. Az érintett terület egy nap alatt 16 391 hektárral nőtt.
A közlemény szerint 154 500 hektár búzát és tritikálét, 22 598 hektár árpát, zabot és rozst, 25 000 hektár repcét, 49 910 hektár kukoricát, 3 141 hektár szóját, 702 hektár borsót, 20 054 hektár napraforgót, 3952 hektár takarmánynövényt és 4427 hektár más növényt érintett a szárazság.
Eddig a következő megyékből jelentettek aszálykárokat: Arad, Bákó, Bihar, Botoşani, Brassó, Brăila, Buzău, Călăraşi, Dâmboviţa, Konstanca, Galac, Giurgiu, Fehér, Hunyad, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Máramaros, Neamţ, Olt, Prahova, Szatmár, Szilágy, Suceava, Teleorman, Tulcea, Temes, Vaslui, Vâlcea és Vrancea. Petre Daea a szerdai kormányülés elején bejelentette: országszerte lezárult a búza learatása, s ugyan az idei termés 15-18 százalékkal kevesebb a tavalyinál, a termésből fedezni tudják a belföldi szükségletet, és mindenek ellenére exportra is jut. A mezőgazdasági miniszter rámutatott, az idei búzaterméssel kapcsolatos pontos adatokat jövő héten közlik, miután megkapják és összesíti az erre vonatkozó információkat. Hozzátette: öt megyében elkezdődött a napraforgó betakarítása is. Ezt a munkát az aszály sújtotta területeken kezdték.
Jelentős károkat okozott a szárazság, de exportra is jut a búzatermésből
A következő napokra vonatkozó előrejelzések biztatóbbak, de a talajszárazság nem szűnik meg, és az érintett területeken a normális állapothoz való visszatérés hosszú és lassú lesz – jelentette ki a szerdai kormányülés végén Tánczos Barna. Az aszály ellenére azonban biztatónak tűnnek az idei búzatermésről szóló előzetes adatok.