
A kínai elnök szerint Kína és az Európai Unió egyaránt a világ jelentős gazdasága, valamint a gazdasági globalizáció és a szabadkereskedelem határozott támogatói. Emellett a két fél szoros gazdasági szimbiózisban él, és együttes gazdasági teljesítményük meghaladja a világ gazdasági teljesítményének egyharmadát - mondta.
A találkozó során felszólította a két felet, hogy dolgozzanak együtt a gazdasági globalizáció és a nemzetközi kereskedelmi környezet védelmében, "közösen ellenállva az egyoldalú megfélemlítésnek".
"Ez nemcsak Kína és az EU jogos érdekeit védi, hanem a nemzetközi közösségen belüli tisztesség és igazságosság fenntartását is szolgálja a nemzetközi szabályok és rend megőrzése mellett" - fogalmazott.
Hszi a vámháború ügyével kapcsolatban elmondta, hogy Kína az elmúlt több mint 70 évben önállóan és fáradságos küzdelemmel érte el a fejlődést, "soha nem támaszkodott mások kegyeire", és nem is fél az "észszerűtlen elnyomástól".
"Bárhogyan is változik a külső világ, Kína magabiztos marad, és arra összpontosít, hogy jól intézze a saját dolgait" - tette hozzá.
A spanyol miniszterelnök is hangsúlyozta az Európai Unió és Kína közötti kapcsolatok fontosságát, megjegyezve, hogy az EU elkötelezett a nyitott és szabad kereskedelem, a multilateralizmus mellett és ellenzi az egyoldalú vámemeléseket - jelentette ki.
"Közös érdekeken akarunk dolgozni, kiegyensúlyozott módon előmozdítva a kereskedelmet és a befektetéseket, hogy országaink fejlődését a saját elképzeléseinkből kiindulva előnyösen szolgáljuk, emellett szorosabb kapcsolatokat kialakítva társadalmaink között" - szögezte le Sánchez.
A találkozó utáni sajtótájékoztatón bejelentették továbbá, hogy Kína és Spanyolország jegyzőkönyvet írt alá a spanyol sertéshús kínai piacra való bejutásáról, miután tavaly júniusban a kínai kormány dömpingellenes vizsgálatokat indított az uniós hústermékekkel kapcsolatban.