Hol haladjon a lovas Jókai-teljesítménytúra a Tordai-hasadék és a Székelykő környékén?

Terepfelmérő gyalogtúrán a kérői Tékarám Lovasudvar szakembere

A Székelykő gerincét megkerülő kék kereszt jelzésű út állapotának a dokumentálása
Január első napjaiban tartott baráti összejövetel keretében rukkolt elő az ötlettel Biró József (Jocó): mi lenne, ha többedmagával a szamosújvári Téka Alapítványhoz tartozó kérői Tékarám Lovasudvar paripáival tenné meg az EKE Kolozsvár 1891 által szervezett Jókai Mór Emlék- és Teljesítménytúra (Jókai TT) valamelyik útvonalát? A magyar természetjáró civil szervezet történetében ez premiert jelentene.

A Tékarám Lovasudvar lovas oktatója és lóidomárja időben elkezdte a szervezkedést, a gyalogos és biciklis természetjáró rendezvényt ugyanis május második szombatjára időzítették.

A különböző távokat gyalog vagy biciklin bevállaló résztvevők már hosszú évek óta élvezik a természetjárást, a Branea Róbert volt főszervező és csapata által lemért, meghatározott, sőt, letisztított útvonalakat azóta is használják az EKE Kolozsvár 1891 munkatársai. 

A Jókai-teljesítménytúra lovas része az Aranyos-folyó mentén is haladna (A szerző felvételei)

A Kismihály Boglárka korábbi társszervező és mostani vezető professzionális módon folytatta a hagyományt, Biró József vele egyeztetve már februárban próbált olyan útvonalat kialakítani a valamelyik távot lóháton megtevők számára, amelyek a felkészültségi szinttől függetlenül alkalmasak lennének.

A Tékarám Lovasudvar lovas oktatója és lóidomárja külön figyelt arra, hogy a táv és a nehézségi szint megfeleljen a különböző felkészültségű, illetve más-más rátermettséggel rendelkező lovasoknak: előbb az interneten elérhető műholdfelvételes források alapján végzett terepfelmérő munkát, majd a problematikus helyszíneket gyalogszerrel járta be Popovics Emma és a Szabadság munkatársának társaságában. 

Kihívás a Tordai-hasadék és a Székelykő

A két helyszínt, amely gondokat okozhat Biró Józsefnek gyorsan sikerült azonosítania: a Tordai-hasadék környéke, illetve a Székelykő. 

Előbbi esetben megoldást jelenthetett volna az ikonikus természeti látványosság előteréből, pontosabban a volt EKE-menedékház közeléből induló sárga vonal vagy az ugyanolyan színű háromszög, ám az április 6-i helyszíni terepszemle során egyértelműen kiderült: a Jókai TT első kiadásának vonatkozásában egyik sem megfelelő. 

A Csukás-vízesés megkerülésére tett kísérlet: sárga háromszög

A szervező a hegyimentő szolgálattól is kért tanácsokat, a Tordai-hasadékban szolgálatot lejesítő szakik azt mondták, egyik jelzés sem alkalmas a lovas túrára. Ilyen összefüggésben hozták szóba a Hesdát-patak medrét, amelyet a sárga háromszög jelzés övezte útvonallal együtt a csapat április 6-án vizsgált meg. 

A vadregényes táj és a patak mentén található lankás mező alkalmassá teszi ugyan a környéket a lovaglásra, ám a Csukás-vízesés közelében magasló sziklák és a patakban található kövek még komolyabb kihívást jelentenének mind a paripák, mind pedig a lovasok számára. 

A lovak könnyedén átkelnének a Hesdát-patak vízen, nekünk szállingózó hóban mezítláb kellett „átgázonunk”…

Amennyiben a résztvevőknek sikerülne eljutnia a Csukás-vízesésig és a kisebb tóig, a betongátak áthidalhatatlan akadályt jelentenének a részvevők számára.  

Eső, esőkabát, majd napsütés

Az első terepfelmérő túra előtt, pontosabban március 23-án esős, borongós időt jósoltak a meteorológusok, ám egy rövid esős mozzanatot követően, amikor rövid időre az esőkabát is előkerült, Torockószentgyörgy határában még a nap is kisütött. 

Az akkori terep- és helyzetfelmérő akció során elsősorban a Torockó környéki érkezés volt terítéken. 

A terepviszonyok függvényében több lovas túraútvonal és táv merült fel, a Tékarám Lovasudvar képviselője minden bizonnyal a május második szombatjára esedékes lovastúra előtt még szervezhet ilyen vagy ehhez hasonló terepfelmérő gyaloglást.

A Székelykő elkerülése csupán részben lehetséges, állapította meg Biró József. 

Az elképzelés szerint Várfalváról a lovasok a gyalogos és a biciklis útvonalon haladnának a nyeregig, innen pedig a kék kereszten jutnának el a csúcs székelyhídi oldalán az erdőig, amelyen beereszkedve elérnének Torockószentgyörgy közelébe, ahol a patakkal párhuzamosan haladó szekérútra rátérve lovagolnának lépésben, ügetve vagy vágtázva a torockói finishez. 

Fagypont közeli hőmérséklet, mezítlábas átkelés a patakon

Április 6-án újabb terepfelmérő gyalogtúrán vett részt Biró József, amelynek során a Tordai-hasadékot megkerülő lehetséges útvonalakat térképezte fel. 

Megállapította: a Csukás-vízeséstől induló/ide érkező sárga háromszög nem alkalmas az elképzelés megvalósítására. A Tordai-hasadéknál szolgálatot teljesítő egyik hegyimentő javaslatára a csapat a Hesdát-patakot követve mérte fel a terepet, ám Biró József arra a következtetésre jutott: a Ciucaş-vízesésnél található betongátak miatt képtelenség kijutni az Aranyos-folyó felé vezető makadámútra. 

A terepfelmérő túra kisebb áldozatokat is követel: mezítlábas átkelés a Hesdát-patakon a Tordai-hasadék és a Csukás-vízesés között

A nulla Celsius fok körüli hőmérséklet és a helyenkénti havazás ellenére a terepfelmérő túrán a résztvevőknek legalább öt alkalommal mezítláb kellett átkelniük a „kellemesen langyos” Hesdát-patakon. 

Az eredeti tervek szerint a gerincen végighaladó sárga vonalon vezetett volna a visszaút, ám a hegyimentő javaslatára a csapat bevállalta a patak menti „expedíciót”, így a sok átkelés váratlanul érte a résztvevőket…

Április hatodikán hóhullás övezte terepfelmérő utunkat