Gyér forgalommal, de működnek a piacok Kolozsváron

Orban: az idősebb generációt óvjuk a felfüggesztett beltéri vásárokkal

Gyér forgalommal, de működnek a piacok Kolozsváron
Nagy felháborodást keltett a kistermelők és vásárlók körében a kormány azon intézkedése, hogy felfüggeszti a zárt terű piacok működését, azaz kültéri helyszínre költözteti azok árusait. Egyrészt a kettős mérce miatt elégedetlenkednek az érintettek, akik nehezményezik, hogy miközben a kistermelőket ellehetetlenítik, addig a nagy bevásárlóközpontokat nem zárják be. Másrészt pedig a hideg idő beálltával nem szeretnék a megfázást, megbetegedést kockáztatni. A felháborodás sem volt elég ahhoz, hogy a döntéshozók meggondolják magukat, inkább a megyei, helyi városvezetésekre bízták a helyzet rendezésének feladatát, akik három forgatókönyv közül választhattak: kiköltöztetik a standokat a csarnok környékére, kinyitják a piaccsarnokok zárt tereit vagy mozgópiacokat létesítenek. Minden település lehetőségeihez mérten járhat el, Kolozsváron egyelőre a standok kiköltöztetése mellett döntöttek, de keresik a megoldást a fagyos idő beköszönte esetére.

Több mint száz polgármesterrel egyeztetett a kormányfő a nyílt terű piacok ügyében, hogy a hazai termelők értékesíteni tudják termékeiket – tájékoztatott Ludovic Orban vasárnap este. A kormányfő a zárt terű piacok szervezetlenségével indokolta azok működtetésének felfüggesztését, szerinte így elkerülhető, hogy a koronavírus-fertőzés szövődményeinek még inkább kitett idős generáció kevésbé kontrollálható közegben vásárolhasson. 

„Általában nem túl jól szervezettek a zárt terű piacok, nincs megoldva a szellőztetésük, és az egészségvédelmi intézkedések betartatása is nehézkesen működik” – mutatott rá Orban. A kormányfő egy tévéműsorban kifejtette: egyeztetett a polgármesterekkel, hogy megoldást találjanak erre az áldatlan helyzetre. Ennek értelmében vagy kinyitják a mozgatható falú csarnokokat, vagy a zárt piacok közelében teremtenek lehetőséget az árucserére a helyi termelők számára, valamint mozgópiacokat létesében látják a megoldást. „A polgármesterekkel folytatott beszélgetések során egyértelműen elmondtam: meg kell teremteniük a lehetőségét annak, hogy a hazai termelők, akik eddig a piacokon árultak, továbbra is el tudják adni termékeiket” – mondta Orban. A kormányfő azt is leszögezte: a piacokat nem zárták be, csak a pandémia miatt 30 napra felfüggesztették azok tevékenységét.

A mezőgazdasági termelők továbbra is értékesíthetik terményeiket a piacokon – erősítette meg vasárnapi Facebook-bejegyzésében Adrian Oros mezőgazdasági miniszter, aki előzetesen a Kolozs megyei prefektusi hivatal által szervezett, élelmiszerpiacokat működtető települések polgármestereivel közös találkozón vett részt. „Vasárnap folyamán mindegyik közigazgatási egységnek közölnie kellett, melyik megoldást választotta. Bármelyik lehetőség mellett is döntenek, az illetékes állami intézmények képviselői naponta felügyelik azokat, hogy minél kisebb legyen a lakosság megfertőződésének kockázata” – tette hozzá a miniszter.

„Tönkretesznek minket” 

Vegyes érzésekkel fogadták a kolozsvári piaci árusok is azt a rendelkezést, miszerint zárt piacokon nem, csak szabadtéren kialakított standokon árulhatnak. Több piac esetében is zajlottak az átszervezési munkálatok: a Donát negyedi piacon ottjártunkkor még zajlott az áruforgalmazásra alkalmas terület megjelölése, és a Széchenyi téri élelmiszerpiac esetében is igyekeztek helyet biztosítani a piaccsarnok mögötti virágpiacon, annak szomszédságában, illetve a piac bejáratának lefödése alatt.
 
A Donát negyedi szabadtéri piacot a piaccsarnok előtti téren és a Profi élelmiszerüzlet parkolójának elkülönített részébe költöztették. A műa­nyag asztalok egy részét már tegnap délben kihelyezték, az árusok fázósan dörzsölgették ujjaikat, miközben portékáikat kínálgatták az arra járóknak, egyelőre csekély érdeklődés mellett. – Tönkretesznek minket. Először ez a járvány, meg ami ezzel jár, most pedig ez a korlátozó intézkedés. Hogyan árljunk 1-2 fokban órákon át? – vetette fel a kérdést egy középkorú árus, aki úgy vélte, a hideg időjárásban való termékkínálás garantáltan betegséghez vezet. Hozzátette: kíváncsi rá, mennyi bért kell majd fizetniük a kiköltöztetett asztalokért. Ám azt nem árulta el, hogy eddig mennyi bért fizetett a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalnak, hogy a piaccsarnokban árulhasson.
 
– Édesanyámmal majd felváltva jövünk árulni, mert annak nem látom értelmét, hogy mindketten egyszerre itt legyünk. Reggel tíz óra körül kipakolunk, és délután háromig árulunk – mondta a középkorú hölgy lánya, aki szerint a csarnokban este nyolcig lehetett árulni, de sötétedés után már alig volt forgalmuk.

Házhoz szállítás hidegben fagyoskodás helyett 

– Már itt vagyok, jöhet az áruért – ütötte meg a fülem egy magyar árus telefonbeszélgetésének mondata. Megtudtam: tavasz óta telefonon tartja a kapcsolatot hűséges vevőivel, és most is ezzel próbálja fellendíteni az üzletet. – A Donát úti piacon árulok több éve. Tavasszal a hűséges vevők, akik ragaszkodtak ahhoz, hogy tőlem vásároljanak, telefonon rendelték meg az árut. Aki tudott, eljött utána, aki nem, annak hazavittem. Többnyire idős emberekről van szó, akik örültek a friss termékeknek és a házhoz szállításnak. Most is ezt vezetem be. A vevőim megrendelik tőlem az árut telefonon, én másnap behozom nekik. Még maradok egy-két órát, de nem akarok megfázni, megbetegedni – fogalmazott a férfi.
 
A Györgyfalvi negyedi Hermész piacon az árusok tanácstalanok voltak. Ugyan Emil Boc polgármester vasárnapi élő Facebook-bejelentkezésében biztosította őket arról, hogy asztalukat a csarnok elé és oldalához költöztetik, ez nem bírta őket maradásra. Akad olyan, aki ki se pakolt, hanem kocsiba ült, és elhajtott. – Mintsem hidegben áruljak, inkább hazamegyek. Nem tudom, mi, árusok kit zavarunk itt – mondta szomorúan az egyik árus. A Mercur üzlet melletti, magáncég által üzemeltetett piacon is csak alig néhány árus lézengett hétfő délelőtt. Mivel a létesítmény nem zárt, és van szellőztetési lehetőség, ez a piac működhet.
A Hajnal negyedi piac árusainak asztalait is kiköltöztették, ők azt is sérelmezték, hogy az árujuk csarnokból való kipakolásával időt pocsékolnak. Többen is azt mondták: a hideg és a fagy beálltával nem fognak kint árulni. – Azt üzenném a döntéshozóknak, hogy gondoljanak ránk, szavazókra is. Minket senki sem támogat, senki nem hallja a panaszunkat – fogalmazott az egyik árus, aki szerint nem gondoltak bele a kistermelők helyzetébe, amikor a fejük fölött döntöttek róluk. – Ezzel az intézkedéssel csúfot űznek a termelőkből, akik tisztességes munkából akarnak megélni. Vajon a vírus csak a piacon fertőz, a bevásárlóközpontokban nem? – tette fel a kérdést az árus.
 
Egy vásárló azt javasolta: ha bezárták a piacokat, akkor halasszák el a decemberi választásokat is. „Mi nem támogatjuk a piacok bezárását. A kistermelők egész nyáron dolgoztak, most meg itt kell fagyoskodniuk” – sajnálkozott egy másik vásárló.
 
A Kolozs Megyei Tanács hatáskörébe tartozó dezméri Agro Transilvania nagybani piac nem zár be, miután a megyei fórum meghozta a szükséges óvintézkedéseket a kistermelők és a vásárlók védelmében. 
A piacok mindegyikén kötelező a maszkviselés, mint ahogyan a kézfertőtlenítés is, amihez a piacok működtetői biztosítják a fogyóanyagokat.