Fiatal művészeket díjaztak a Magyar Zene Fesztiválon

Fiatal művészeket díjaztak a Magyar Zene Fesztiválon
Jelentős nézettséggel és nagy sikerrel zárult a Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet márkanevévé vált 16. Magyar Zene Fesztivál, amelyet idén rendhagyó módon a virtuális térben rendeztek meg. Bár a közönség, a zsűri tagjai és a fellépő versenyzők személyesen nem találkozhattak, az online felületeken nagyon sokan követték a versenyszámokat, valamint a díjátadó gálát és több mint tízezren adták le voksukat a közönségszavazás során.

A fesztivál három napos döntőjén összesen nyolc magyar zeneszerzőtől választott tíz versenyszámot hallgathatott meg a zsűri és a közönség. A három „klasszikus” – Liszt, Bartók és Kodály – mellett 20. századi zeneszerzők alkotásai is jelen voltak: Dohnányi Ernő, Montág Vilmos, Járdányi Pál, az erdélyi születésű Ligeti György, valamint Pavlovits Dávid, szegedi zeneszerző művével is szerepeltek.

A 16. Magyar Zene Fesztivál első díját Vlad Rațiu nyerte el, aki a Bukaresti Zeneművészeti Egyetem frissen végzett nagybőgőszakos hallgatója, jutalomkoncertjét pedig Brüsszelben fogja tartani az ottani magyar kulturális diplomáciai képviselet szervezésében. A második helyezett Alina Dragnea mezzoszoprán énekes és Tudor Scripcariu zongorista duója lett, akik a Párizsi Magyar Intézetben fognak fellépni. A harmadik díjat Filip Zsombor kapta, a brassói Transilvania Egyetem zeneművészeti karának gitárszakos hallgatója, aki jutalomkoncertjét a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tarthatja meg.

Az ACCUMM Alapítvánnyal közösen alapított Bács Lajos emlékdíjat a marosvásárhelyi Pethő Rebekának ítélték oda, aki a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem I. éves fuvolaszakos hallgatója. Pethő Rebeka a Római Magyar Akadémián fog fellépni, illetve 2021 januárjában, Bukarestben a Bács Lajos emlékest vendége lesz.

Pethő Rebeka, a Bács Lajos emlékdíj nyertese

A közönségdíjat a temesvári Nyugati Egyetem Zene- és Színházművészeti Karának mesterképzős hallgatói által alkotott duó nyerte el: Paul Grosar trombitás és Bordos Nagy Csilla zongorista, akik a Bukaresti Magyar Intézet idei utolsó rendezvényén, a karácsonyi koncerten fognak fellépni.

A közönségdíjas Paul Grosar és Bordos Nagy Csilla

A zsűri tagjai között volt Tóth István, a Magyar Zene Fesztivál egyik alapítója, a maglódi Vermesy Péter Alapfokú Művészeti Iskola alapítója, Verona Maier, a Bukaresti Zeneművészeti Egyetem prorektora, Stan Katalin zenekritikus, rádiószerkesztő, Makkai Gyöngyvér zeneszerző, zenekritikus, a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanára és Ioan Dobrinescu zeneszerző, a közszolgálati Román Rádió zenei szerkesztője.

A versenyen, de főként a díjazott versenyszámokban – az általában tapasztalt zongoradominancia helyett – ritkán szereplő hangszerek is helyet kaptak, amely a kialakult helyzetnek köszönhető, hiszen keveseknek adatott meg a lehetőség, hogy zongorán próbáljanak a zenei intézmények zárva tartása miatt. A verseny több mint másfél évtizedes történetében második alkalommal jutalmazott a zsűri gitárost, szintén második alkalommal nyert I. díjat nagybőgős és első alkalommal nyert közönségdíjat trombita-zongora duó. Az online térnek köszönhetően olyan versenyzők is részt vehettek a fesztiválon, akik a távolság miatt személyesen ezt nem tehették volna meg: Andrian Harabaru, jelenleg az Egyesült Államokban tanul, onnan küldte jelentkezését a Magyar Zene Fesztiválra.

A Magyar Zene Fesztivál minden évben felhívja a figyelmet egy jeles magyar zeneszerzőre vagy előadóművészre: idén Fischer Annie zongoraművész, Beethoven világszinten elismert kiváló tolmácsolójára emlékeztek halálának 25. évfordulóján. A szervezők felkérésére Ionuţ Diaconu a fesztivál egykori első díjasa, a Bukaresti Zeneművészeti Egyetem végzős, zongora szakos hallgatója a díjátadón Fischer Annie emléke előtt tisztelegve adta elő Beethoven Apassionata című zongoraszonátájának I. tételét és Liszt Ferenc La campanella című Paganini-etűdjét.

(Borítókép: felső sor balról jobbra Vlad Rațiu, Filip Zsombor - első és harmadik helyezés, alsó sor balról jobbra Alina Dragnea és Tudor Scripcariu - második helyezett duó)

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

A Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet 2018. május 14-17. között tizennegyedik alkalommal szervezi meg a Magyar Zene Fesztivált. A fiatal romániai muzsikusok számára szervezett előadóművészi fesztivál célja klasszikus és kortárs magyar zenei értékek ismertetése Romániában, valamint olyan fiatal romániai tehetségek felfedezése és támogatása, akik magyar zeneművek előadását vállalják, olvasható az intézet közleményében.
KultSzínTér