Férfi kézilabda vb: A magyar válogatott vereséggel zárta a csoportkört

A magyar férfi kézilabda-válogatott 33–30-ra kikapott az Európa-bajnoki ezüstérmes svéd csapattól a német–dán közös rendezésű világbajnokság csoportkörének ötödik, utolsó fordulójában.

A két együttes 42. egymás elleni meccsén – 17 magyar siker és négy döntetlen mellett – 21. alkalommal győztek a svédek.

A magyarok már szerdán biztosították továbbjutásukat a koppenhágai D-csoportból a herningi középdöntőbe, ahol az olimpiai bajnok és társházigazda Dániával, az előző világbajnokságon ezüstérmes Norvégiával, valamint az Afrika-bajnok Tunéziával találkoznak. A csütörtöki eredmény azt jelenti, hogy csupán egy pontot visznek magukkal a lehetséges négyből.

A svédek kapusa, Mikael Appelgren remekül kezdte a mérkőzést, csapattársai pedig jól védekeztek, és gyors ellentámadásokat vezettek, ennek ellenére a magyar válogatott tíz perc után 6–3-ra vezetett, mert játékosai 4–0-s sorozattal használták ki, hogy a bravúrosan védő Székely Márton több mint hat percig nem kapott gólt.

Kristján Andrésson szövetségi kapitány a 14. percben négygólos hátránynál időt kért, ezt követően csapata emberelőnybe és lendületbe került, majd egyenlített, amikor Bánhidi Bence után Sipos Adriánt kétszer is kiállították (11–11).

Az első félidő hajrájában bokasérülés miatt Bodó Richárd kivált a játékból, a svédek pedig egygólos előnyre tettek szert a szünet előtt. A magyarok védekezésben olykor nem tudták megfelelően követni a rendkívül gyors skandinávokat, támadásban viszont kreatív akcióik voltak.

A második felvonás elején egyik kapu előtt sem működött hatékonyan a védekezés, ez magyar szempontból azért volt bosszantó, mert a támadójáték ekkor olajozott volt. A találkozó háromnegyedénél Nagy Lászlót kiállították, Hornyák Péter gólját a spanyol játékvezetők nem adták meg, a csapat mégis felzárkózott 27–26-ra, ebben az ellenfél pontatlan lövései is közrejátszottak.

Nagy Lászlónak a jobbszélső posztjáról szerzett góljával egyenlített a válogatott (29–29), Székely ismét bravúrokat mutatott be a kapuban, de a svédek továbbra is előszeretettel szimulálták, hogy szabálytalankodtak velük szemben, amit a bírók szinte mindig magyar kiállítással jutalmaztak. A hajrában a skandinávok a maguk javára fordították az eredményt, és végül három találattal győztek.

A svédek legeredményesebb játékosa Lukas Nilsson volt hét góllal, a Telekom Veszprém beállója, Andreas Nilsson háromszor volt eredményes. Székely Márton 43 lövésből 12-t védett.

A magyar válogatott múlt pénteken 25–25-ös döntetlent játszott Argentínával, vasárnap Angolát 34–24-re, hétfőn Katart 32–26-ra győzte le, szerdán 30–30-as döntetlenre végzett Egyiptommal, így a csoport második helyén végzett.

Eredmények, csoportkör, 5. (utolsó) forduló, D-csoport (Koppenhága): • Svédország–Magyarország 33–30 (16–15) – a magyar válogatott: Székely – Hornyák 1, Bodó 2, Bánhidi 5, Lékai 8, Nagy László 3, Bóka 3; cserék: Schuch, Máthé 6, Ligetvári 2, Sipos, Ilyés, Császár, Mikler, szövetségi kapitányok: Csoknyai István és Vladan Matics • Egyiptom–Angola 33–28 (19–12) • Katar–Argentína 26–25 (16–13). A csoport végeredménye: 1. Svédország 10 pont, 2. MAGYARORSZÁG 6, 3. Egyiptom 5, 4. Katar 4, 5. Argentína 3, 6. Angola 2.

A-csoport (Berlin): • Brazília–Korea 35–26 • Németország–Szerbia 31–23 • Franciaország–Oroszország 23–22. A végeredmény: 1. Franciaország 9 pont, 2. Németország 8, 3. Brazília 6, 4. Oroszország 4, 5. Szerbia 3, 6. Korea 0.B-csoport (München): • Bahrein–Japán 23–22 • Izland–Macedónia 24–22 • Horvátország–Spanyolország 23–19. A végeredmény: 1. Horvátország 10 pont, 2. Spanyolország 8, 3. Izland 6, 4. Macedónia 4, 5. Bahrein 2, 6. Japán 0C-csoport (Herning): • Chile–Szaúd-Arábia 32–27 • Tunézia–Ausztria 32–27 • Dánia-–Norvégia 32–26. A végeredmény: 1. Dánia 10 pont, 2. Norvégia 8, 3. Tunézia 6, 4. Chile 4, 5., Ausztria 2, 6. Szaúd-Arábia 0.A csoportok első három helyezettjei az 1–12. helyért folytatják a középdöntőben, míg a többiek a 13–24. helyért csatáznak az Elnök Kupáért.A középdöntő állása:I. csoport (Köln): 1. Horvátország 4 pont, 2. Németország 3 (59–46), 3. Franciaország 3 (49–47), 4. Spanyolország 2, 5. Izland 0 (52–63), 6. Brazília 0 (43–58).

II. csoport (Herning): 1. Dánia 4 pont (66–48), 2. Svédország 4 (60–54), 3. Norvégia 2, 4. MAGYARORSZÁG 1 (60–63), 5. Egyiptom 1 (54–57), 6. Tunézia 0.Magyarország szombaton 21.30-kor Dánia, vasárnap 19 órakor Tunézia, szerdán 19 órakor pedig Norvégia ellen lép pályára.

A torna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek pedig részt vehetnek a jövő tavasszal sorra kerülő selejtezőtornákon.

Borítókép: Lékai Máté és Bodó Richárd (fehérben) az együttes utolsó csoportmérkőzésén – FOTÓ: MTI