A kijárási tilalom idején nagy felháborodást keltett ez a megállapodás, amely számos kérdést vet fel. Egyesek azt nehezményezték, hogy a hatóságok kettős mércét alkalmaznak, hiszen hátrányosan megkülönböztetik a más vallásúakat, akiknek nem volt joguk ilyen különleges kijárásra húsvétjukkor. Mások közegészségügyi okok miatt fejezték ki aggodalmukat, hiszen a lakosság jelentős részének kimozdulása és érintkezése következtében feltételezhetően a járvány jobban el fog terjedni, és lenullázza a kórokozó megfékezésére tett eddigi társadalmi erőfeszítéseket. Az is bírálatként hangzott el, hogy a belügyminisztérium kötelékében dolgozókat mozgósítják egy ilyen nagy méretű műveletben, ami nem létszükséglet, és csak elpazaroljuk az amúgy is véges erőforrásokat, amit sokkal jobban lehetne hasznosítani a járvány idején. Elhangzott az is, hogy Románia világi állam, ezért nem normális, hogy az ortodoxiát ilyen privilégiumokkal államvallási szintre emeljék. Szintén mások joggal kifogásolták, hogy ha rendkívüli állapotot rendelt el az elnök, katonai rendeletekkel tiltották meg a kijárást, az iskolák egy hónapja be vannak zárva, a rend őrei pedig borsós bírságokat róttak ki az elmúlt hetekben a rendeleteket megszegőkkel szemben, akkor most miért kivételez az állam, és szegi meg önmaga a saját törvényeit.
A vita során a nézeteltérések hamar vallásközi és etnikumközi színezetet is kaptak. A magyar történelmi egyházak hívei kifogásolták az ominózus megállapodást. Sokan a diszkriminációt fájlalták, azt, hogy a román állam ismét megkülönböztet és csak az etnikai értelemben vett románoknak és ortodoxoknak biztosít jogokat, más nemzetiségűeket és felekezetűeket szigorúan büntet. Vagyis amit szabad egy ortodox románnak, azt nem szabad egy magyar katolikusnak vagy protestánsnak.
Nem meglepő a belügyminiszter és a miniszterelnök lépése, hiszen az idén két választás is lesz. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) - akárcsak valamennyi román párt - nagymértékben függ az ortodox egyház szimpátiájától, amelynek nagy befolyása van a választókra, emellett a román választók is meglehetősen vallásosak, amikor a húsvéti hagyományokról van szó. Ezért a kormány megpróbálta a lehetetlent: ne is haragítsa magára a vallásos szavazókat, ugyanakkor a járványra vonatkozó intézkedéseket is látszólag betartassa. Csakhogy mindenki tudja, hogy a mostani körülmények között ez lehetetlen, ezért is keltett nagy megosztottságot a román társadalomban a kivételezés. Klaus Iohannis elnök - aki immár nem hajt több közméltósági funkcióra, hiszen második mandátumát tölti, így politikai nyomás nem nehezedik rá - megpróbálta tegnap visszafordítani a rendelkezést, egyelőre kérdéses, hogy mekkora sikerrel.
A kormánytagoknak és a Nemzeti Liberális Pártnak megvannak a politikai logikából fakadó magyarázatai, persze nem mentségei. Ami számomra viszont érthetetlen, az az ortodox egyház álláspontja, amely saját híveit teszi ki veszélynek felelőtlen módon csak azért, hogy bizonyos egyházi szertartásokat kipipáljon. Elhangzott az is a hatóságok részéről, hogy a katolikus és a protestáns egyházak nem kértek engedményeket, ami, mondom én, természetes, hiszen ezeknek az egyházaknak az élén felelős vezetők állnak, akik tudják, hogy Isten egyháza nem a templomokból vagy a klérusból áll, hanem az összes hívő alkotja, és minden egyháznak a legnagyobb értéke a hívei, így elsősorban őket kell védeni.
Jó érzés most felidézni a gyulafehérvári nagyszombati húsvéti vigíliát, amelynek elején Kovács Gergely római katolikus érsek leszögezte, vállal minden bírálatot a korlátozások miatt, ugyanis számára a felelősség a legfontosabb, annak felelőssége, hogy egyetlen hívő élete se kerüljön veszélybe. Jó emlékezni a pápa és a protestáns egyházi vezetők felelős szavaira is. Ezúttal sem szabad haragudni az ortodoxokra, nem szabad mérgelődni, hiszen ezúttal valóban nem diszkriminált minket senki. „A hátrányos megkülönböztetést” mi magunk vállaltuk felelősségteljesen azért, hogy minél hamarabb legyőzzük a vírust és a lehető legkisebb emberi vesztességgel megússzuk a járványt. Csak remélni tudom, hogy az isteni gondviselés az utolsó előtti órában jobb belátásra bírja az ortodox egyházi vezetőket is, és tényleg nem fog elszabadulni még jobban a vírusfertőződés.