Az új vegytani intézet a Mikó-féle Múzeum kertben
Fabinyi Rudolf a Ferencz József Tudományegyetem kémiaprofesszora volt, 41 éven át oktatta a tanároknak, orvosnak és gyógyszerészeknek készülő diákokat kémiára. Már tevékenysége kezdetekor belátta, hogy az oktatás helyszínéül szolgáló laboratóriumok nem megfelelő színvonalúak. Közbenjárására sikerült új épületet építtetni az akkori egyetemnek a Mikó kertben, amelyben most a földrajz kar működik – sorolta a kémia professzor érdemeit Majdik Kornélia az EMT Kémia Szakosztályának elnöke, aki rámutatott a Magyar Kémikusok Egyesületével és a Kolozsvári Magyar Kémikus Egyesülettel közösen szervezik a Fabinyi Rudolf emléktábla-avatást és emlékülést.
– Mivel az egykori kémia kar épülete még mindig a Babes-Bolyai Egyetem tulajdona, rektori jóváhagyással elhelyezhetjük az emléktáblát az épület bejáratánál – mondta a szervező. Hozzátette: a leleplezést emlékülés követi, amelynek két rövid előadásában az épület jelentőségét és Fabinyi Rudolf tevékenységét ismertetik. Annyit viszont elárult, hogy a kolozsvári akkoriban Európa egyik legmodernebb vegytani intézetének számított. A háromszintes épület alagsorában gépszoba, műhelyek, gőzkazán, raktárak, míg a földszinten analitikai labor, (38 diák számára), doktoránsok laboratóriuma, szerves laborok, mérlegszoba és tanári lakások helyezkedtek el. Az emeleten nagy előadóterem 174 hallgató számára, előkészítő szoba, ruhatár, igazgatói lakások voltak. Az intézetet kiemelte a korabeli hasonló intézmények sorából a fűtés, világítás, szellőzés, vízvezetékek korszerűsége. Itt valósították meg az első elektromos átvitelen alapuló szellőzőrendszert, ebben az intézetben létesült Kolozsváron, az első elektromos világítás és szerelték fel az első vetítőlámpa berendezést.
– Fabinyi Rudolf különben városunk jelentős személyisége volt, nemcsak a kémikusok, vegyészek tartották nagyra, hiszen közéleti szerepet is vállalt, miközben számos szakmai intézet vezetőjeként is tevékenykedett. Sokat tett a város lakosságáért, többek között lehetőséget teremtett az új vegytani intézetben az élelmiszer-, a vízminőség analízisére – részletezte Fabinyi sokrétű tevékenységét a szervező, aki hozzátette az első kémiai folyóiratot, a Vegytani Lapokat is ő indította be.
Az új épület alapkövét 1881-ben tették le, az ünnepségen jelmondatok hangzottak el, Fabinyi a Neved, híred, dicsőséged örökre fennmaradjon jelmondatot választotta. – A rá való emlékezéssel, ezt szeretnénk mi is elérni, hogy neve még sokáig fennmaradjon – jegyezte meg Majdik Kornélia.
Az EMT évente megszervezi nemzetközi vegyészkonferenciáját és –találkozóját, idén a 25. konferencia kezdődik a táblaavatás másnapján a Babes-Bolyai Tudományegyetem főépületének Aula Magnájában. Ezt követően pedig, péntek délután és szombaton a sétatéri Kémia Kar épületében zajlik a konferencia 170 – részben magyarországi, részben hazai – résztvevővel. A plenáris előadásokat a tudományág kiemelkedő személyiségei tartják, ezúttal például itt lesz Fülöp Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia kémia szakosztályának elnöke. – Az ifjúság is jelen van a rendezvényen, amit nagyon fontosnak tartok. Nekik szervezzük a plenáris előadásokat követő doktorandusz plénumot, valamint a diák-poszter szekciót. Míg előbbi a doktoranduszok számára biztosít lehetőséget doktori dolgozatuk egy részének bemutatására, utóbbi a kémia egyetem hallgatóinak szól, akik poszter formájában mutathatják be tudományos eredményeiket – részletezte a szervező.
Bővebb információk és a részletes program megtekinthető a konferencia http://chem.emt.ro honlapján. A konferencia minden érdeklődő számára nyitott.