Először lőhetett ki Ukrajna nagy hatótávolságú rakétát

Jóváhagyta a nukleáris doktrínát az orosz elnök

A Kreml szerint Ukrajna kedden először lőtt ki az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákat az országra. Ukrajna ATACMS rakétákat vetett be reggel az oroszországi Brjanszk térségére mért csapás során – közölte a moszkvai védelmi minisztérium tájékoztatatása alapján a hirado.hu.

Öt rakétát lőttek le, egyet pedig megrongáltak, amelyek darabjai tüzet okoztak a régió egy katonai létesítményében – áll a közleményben. Az amerikai rakéták bevetéséről az ukrán média is beszámolt, de az ukrán vezetőség egyelőre nem kommentálta a történteket – írja a BBC.

Közben bővült azon katonai fenyegetések listája, amelyek semlegesítése érdekében Moszkva megengedettnek tekinti nukleáris fegyverek alkalmazását – derült ki az Oroszország állami politikájának alapjai a nukleáris elrettentés területén című dokumentumból, amelyet kedden hagyott jóvá rendeletben Vlagyimir Putyin orosz elnök. A megújított orosz doktrína a nukleáris fegyvereket az ország szuverenitásának védelmére szolgáló utolsó eszköznek nevezi. A dokumentum szerint azonban új katonai fenyegetések és kockázatok miatt Oroszországnak pontosítania kellett azokat a paramétereket, amelyek lehetővé teszik a használatát.  Ennek megfelelően bármely nem nukleáris állam által, de egy nukleáris ország részvételével vagy támogatásával elkövetett agresszió Oroszország elleni közös támadásnak minősül.

Az amerikai kormányzat hivatalosan nem erősítette meg, és nem is cáfolta az értesüléseket arról, hogy Joe Biden döntést hozott az amerikai rakéták felhasználásának engedélyezésére Oroszország ellen mélységi támadásokra – erről a Fehér Ház helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója beszélt újságírók előtt hétfőn.

Jon Finer Brazíliából, a G20-csúcstalálkozóról nyilatkozva úgy fogalmazott, az Egyesült Államok változatlanul a konfliktus fejleményeihez igazítva hozza meg döntéseit, „ide értve azt is, hogy az elmúlt napokban és hetekben jelentős orosz eszkaláció történt egy harmadik ország erőinek bevetésére saját területén”. „Világosak voltunk az oroszokkal, hogy erre válaszolni fogunk” – tette hozzá a Fehér Ház illetékese, hozzátéve: részleteket – műveleti okokból – nem áll módjában elmondani a válaszadás formájáról.

Arra is emlékeztetett, hogy a Biden-kormányzat a közelmúltban 450 millió dolláros újabb fegyveres segítséget jelentett be Ukrajna számára saját készleteiből rendelkezésre bocsátva, amit a közeljövőben még több hasonló követ majd.

Az amerikai média és elemzők vasárnap óta tényként kezelik, hogy Joe Biden jóváhagyása megtörtént, ami az információk szerint hadászati taktikai rakétarendszerekre (ATACMS) vonatkozik.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő. Kilenc rakétát indítottak el az ukrán erők ellenőrizte területek felé, az interkontinentális rakétát az Orosz Föderáció Asztrahányi területéről. Az amerikai védelmi minisztérium szerdán bejelentette: az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának.
Külpol