A legszentebb áldozatot Czirják Ottó segédlelkész mutatta be, akivel együtt misézett Vízi Zakariás Györgyfalvi negyedi plébános és Molnár Lehel piarista paptanár, egyetemi és iskolalelkész. Utóbbi prédikációjában rámutatott többek között a végzős diákoknak a maradandó keresztényi és emberi értékek ápolásának, valamint a hivatástudatuk fontosságára. Kiemelte: életútjuk folyamán legyenek őszinték, nyitottak és segítőkészek, munkásságuk, továbbtanulásuk minden nehézsége ellenére legyen gyümölcsöző, hiszen az ifjúság jelenti a reményteljes jövőt. Ez közös munkát, hivatást igényel, amelyben valamennyien részt kell vállalnunk – nyomatékosította Molnár Lehel.
Mise után az ünneplők átvonultak a tanintézmény főépületébe, ahol hagyományosan megszólaltatták az iskola harangját, miközben a ballagó osztályok levonultak az udvarra.
A ballagó osztályok – élükön egy-egy reneszánsz öltözetű lánnyal – a Gaudeamus igitur és az Elmegyek, elmegyek című dalokat énekelték. Az udvaron kezdetét vette az ünnepi műsor, amelyet több alkalommal is reneszánsz dalok és énekek is színeztek. Bemondóként Rancea Alex Krisztián működött közre, aki a levonulás kezdetén idézett a névadó Báthory István fejedelem alapítóleveléből.
Három osztály, a tördelőszerkesztő (XII A, osztálynevelő: Mezei Edith), a matematika–informatika (XII. B, osztálynevelő: Soós Sándor) és a biológia–kémia (XII. C, osztálynevelő: Módi Tímea) osztály diákjai ballagtak el.
A díszelnökségben Király Attila, a szülői bizottság elnöke, Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes, Czirják Ottó segédlelkész, Schuller Hajnal igazgató, Szilágyi Judit igazgatóhelyettes és Simon Előd konzul, Magyarország Főkonzulátusa Kolozsvár képviselője foglalt helyet.
Az ünnepi beszédek sorát a lelkipásztor kezdte el, aki a ballagók figyelmét arra hívta fel, hogy őrizzék meg tiszta szívüket, tegyenek jót, maradjanak hűségesek, higgyjenek Istenben, és ne féljenek a jövőtől.
Schuller Hajnal beszéde keretes történet volt, Juhász Gyula: Himnusz az emberhez című költeményéből idézett az elején és zárásként is. – Ma életetek mérföldkövéhez érkeztetek, kedves fiatalok, és egy új, ígéretekkel, reménnyel teli jövő kapuja tárul elétek. Dsida Jenővel mondhatnátok: ,,Kaput keresek, hol nem áll angyal, egy szemet, mely nyitva maradt s azt mondja nekem: értelek…” – mondta az igazgatónő, aki különleges módon a beszédében a három osztály kicsengetési kártyájának idézetére alapozta további üzeneteit. „Búcsúzóul, közösségünk nevében kívánom, hogy életetek boldog és értelmes legyen! Őrizzétek jó szívvel iskolánk, szülőföldetek emlékét, merítsetek szellemiségéből, legyetek a nagy múltú örökség továbbálmodói! S ne feledjétek: a Báthory nagy családja örökös tagjai maradtok!” – zárta a szavait Schuller Hajnal.
A Kolozs Megyei Tanfelügyelőség képviselője, Kerekes Adelhaida a ballagók hangulatairól, az örömről, a szomorúságról és a háláról beszélt, kiemelve a menni és megérkezni jelentőségét.
Simon Előd konzul bibliaidézetre alapozta beszédét, a 127. zsoltárból idézett: „Lám, a gyermekek az Úr ajándékai, / a test gyümölcse jutalom. / Ahogy a nyíl a harcos kezéből, / úgy sorakoznak a gyermekek az ifjú évekből. / Boldog ember, aki velük tölti meg tegzét: / nem vall szégyent, / ha az ellenséggel vitába száll a kapunál.”
A ceremónia következő részében Dénes Adél I. A osztályos tanuló elszavalta Bártfai Judit: Mire jó az iskola? című versét, míg a ballagók nevében Kis Adél az együttlét fontosságát emelte ki, megköszönve egyúttal a pedagógusok munkáját, akiknek nemcsak a tanítás, hanem az emberség is fontos volt. A XI. A osztály képviselője, Tamás Zsófia a ballagtatók nevében szólt, Márti dalából (Kezdjetek el élni) és József Attilától is idézett („Az életet hiába hasonlítjuk cipőhöz vagy vegytisztító intézethez, mégiscsak másért örülünk neki.”).
A hagyományok jegyében megtörtént az iskola kulcsának átadása: a tizenkettedikesek az egy esztendővel fiatalabbaknak adták át a jelképet éves megőrzésre. Egri Krisztina maturandus elszavalta Az öreg iskola ünnepére című verset, amelyet Kányádi Sándor az iskola 400. évfordulójára írt.
A díjkiosztás következett Vicsacsán-Haltek Zoltán tolmácsolásában, előbb a tanulmányi jutalmak, majd a különdíjak. A Szabadság szerkesztősége is több évtizedes hagyomány szerint díjazta az iskola egyik ballagó diákját, kiváló közösségi tevékenységéért idén könyvjutalomban részesítette Szenkovics Bence 12. C. osztályos tanulót.
BÁTHORY BALLAGÁSI DÍJAK 2025
A 2024–2025-ös tanév díjai az osztályban elért eredmények alapján.
12. A – tördelőszerkesztő osztály (osztálynevelő: Mezei Edith):
I. díj: Esztegár Dávid 9,50-es átlag, II. díj: Albert Hunor 9,44, III. díj: Tyukodi Eszter-Erzsébet 9,28. Dicséret: Albert Csongor 9,06, Pataki Nóra-Zsófia 9,00, Konti Dávid 8,94, Sándor Kristóf-Péter 8,94, Ónodi Roland-Richárd 8,89, Fábián Kristóf 8,89, Dezső Tamás-Zalán 8,89.
12. B – matematika–informatika osztály (osztálynevelő: Soós Sándor): I. díj: Kiss Abigél és Szilágyi Dávid 9,94-es átlag, II. díj: Marcu Dominik 9,82, III. díj: Gyurka Hunor-Tamás és Matlák Vilmos Róbert. Dicséret: Báthory Brigitta 9,76, Mihály Dorottya 9,71, Bálint Noémi 9,65, Tóbiás Róbert-Márk és Csibi Krisztián 9,63, Bartha Márk 9,59, Zsoldos Áron 9,56, Magyarosi Alexander András 9,50, Albert Mátyás György 9,47, Policsek Ivett és Turós Anna 9,47, Egri Kriszta 9,44, Orbán Ágota Anna 9,41.
12. C – biológia–kémia osztály (osztálynevelő: Módi Tímea): I. díj: Balázs Debóra 9,75-ös átlag, II. díj: Imre Nikolett és Souca Thomas 9,60, III. díj: Fazakas Kinga, Fekete Tímea, Nagy Erika-Vivien és Szabó Orsolya 9,55. Dicséret: Ágoston Ádám 9,40, Dózsa Réka és Vincze Attila-Szilárd 9,35, Molnár Máté 9,20, Geapănă Kamilla, Kutasi Áron-Csaba 9,10, Dénes Gergő 9,00.
A TANULMÁNYI EREDMÉNYEKKEL KIÉRDEMELT KÜLÖNDÍJAK
1. A Szent Mihály Plébánia Nagydíja azt a diákot illeti, aki négy éven át a legmagasabb általános osztályzatot érte el. Idén ebben a díjban Kiss Abigél 12. B osztályos diák részesült, akinek a négyévi átlaga: 9,95. A díjat Tisztelendő Czirják Ottó lelkipásztor adta át, a kolozsvári Római Katolikus Szent Mihály Plébánia képviseletében.
2. A Báthory István fejedelemről elnevezett díjat az iskola igazgatósága a Lyceum Alapítvánnyal közösen ítéli oda azoknak a ballagó diákoknak, akik XII. osztályban legalább 9,75-ös általános osztályzatot értek el és magaviseletük 10-es. A díj egy Báthory-portrét, egy emléklapot, egy könyvcsomagot és pénzjutalmat tartalmaz. A díjat 1999 óta a Lyceum Alapítvány biztosítja. A díjat átadta Szilágyi Judit aligazgató és Szabó Éva, a Lyceum Alapítvány alelnöke.
A 2024-2025-ös tanévben a következő diákok részesültek a díjban: Kiss Abigél XII. B és Szilágyi Dávid XII. B – 9,94, Marcu Dominik XII. B oszt. – 9,82, Gyurka Hunor-Tamás XII. B és Matlák Vilmos Róbert XII. B – 9,81, Báthory Brigitta XII. B – 9,76, Balázs Debóra XII. C – 9,75.
3. Az iskola volt igazgatóhelyettese, Vízi Imre matematikatanár és országos hírű élsportoló emlékére, a családja által alapított Vízi Imre-díjat Mihály Dorottya XII. B és Marcu Dominik XII. B osztályos diák érdemelte ki, a sport és matematika területén elért kiváló eredményeiért. A díjat átadta Vízi Ildikó tanárnő, Vízi Imre tanár úr özvegye.
4. Orbán Istvánné Balaskó Erzsébet, volt rajztanárunk özvegye által alapított Orbán István-díjban a képzőművészet terén kifejtett kiváló tevékenységéért idén Esztegár Dávid XII. A osztályos diáknak ítélték oda. A díjat átadta Murádin Noémi tanárnő.
5. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem az informatika terén elért kiváló eredményeiért díjazza Gyurka Hunor-Tamás XII. B osztályos tanulónak. A díjat átadta Szenkovics Dezső dékán.
6. Az Erdélyi Műszaki Társaság díja a fizika terén elért kiváló eredményeiért Kiss Abigél XII. B osztályos diákokat illeti. A díjat átadta Káptalan Erna tanárnő.
7. Az Egyed Péter-díj idén, a közgazdaságtan területén elért kiváló eredményeiért Bartha Márk XII. B osztályos tanulót illeti. A díjat átadta Egyed Emese professzor asszony.
8. A Vekov Károly professzor úr által alapított Országépítő-díjat a történelem területén elért eredményeiért és közösségszolgálatáért Albert Mátyás XII. B osztályos tanulót illeti. A díjat átadta Wolf Ágnes tanárnő.
9. A Kürthy Katalin-díjat a matematika terén kiváló országos és nemzetközi eredményeiért ítéljük oda Kiss Abigél XII. B osztályos tanulónak. A díjat átadta Kürthy Katalin tanárnő.
10. A német katedra díja Kiss Abigél XII. B osztályos diákot illeti, aki megyei és országos német tantárgyversenyeken kiváló eredményeket ért el. A díjat átadta: Mezei Edith tanárnő.
11. A román nyelv és irodalom katedra díja Egri Kriszta XII. B osztályos diákot illeti, aki megyei tantárgyversenyeken kiváló eredményeket ért el. A díjat átadta: Bărbos Liana tanárnő.
12. A Thália-díj iskolánk színjátszóját, Sándor Péter XII. A osztályos tanulót illeti. A díjat Zágoni Melinda tanárnő, az iskolai színjátszókörének irányítója nyújtotta át.
13. A római katolikus teológia kar díját a megyei és országos szintű római katolikus hittanolimpián kiváló eredményeiért Bíró Teréz-Zsuzsanna XII. B, Imre Nikolett XII. C és Fazakas Kinga XII. C osztályos diákokat illeti. A díjat átadta: Hodor Erika tanárnő.
14. Az Idea-díj a műszaki tudományok terén kifejtett kiváló tevékenységéért idén Esztegár Dávid XII. A osztályos diákot illeti. A díjat Mátyás Zoltán tanár nyújtotta át.
15. Az Erdélyi Római Katolikus Státus díjazta a római katolikus hitben való kitartásáért és hűségéért Marcu Dominik XII. B osztályos tanulót. A díjat Schuller Hajnal igazgatónő adta át.
16. A Báthory Szülői Szövetség díját közösségi tevékenységéért Imre Nikolett XII. C osztályos tanulót illeti. A díjat átadta Király Attila, a Báthory Szülői Szövetség elnöke.
17. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség közösségépítő munkájáért díjazta Dezső Tamás XII. A és Egri Kriszta XII. B osztályos diákokat. A díjat a Kolozs megyei RMDSZ képviseletében átadta Lőrinczi Zoltán Kolozs megyei tanácsos.
18. A Szabó Andrásról elnevezett Hűség-díjat az iskoláért való tevékenykedéséért, hűségéért és helytállásáért idén Egri Kriszta XII. B osztályos tanuló nyerte el. A díjat átadta Schuller Hajnal igazgatónő.
19. A volt diák, Jakab Geráld emlékére alapított díjat négy éven át az iskoláért kifejtett lelkes közösségi munkájáért Bartha Márk XII. B osztályos diák kapja. A díjat átadta Szilágyi Judit igazgatóhelyettes.
20. A Kolozsvár Társaság iskolánk volt diákja emlékére alapított Tamás-Burgya József-díja azt a diákot illeti, aki sokat tett az iskola közösségéért. Idén Dénes Gergő XII. C és Bálint Dóra XII. A osztályos diákokat illeti a díj. A díjakat átadta Veress Enikő, a Kolozsvár Társaság ügyvezető igazgatója.
21. A Vasárnap katolikus hetilap és Keresztény Szó kulturális havilap a médiában kifejtett kiváló tevékenysége elismeréséért Dezső Tamás XII. A osztályos diákot illeti. A díjat a Verbum Keresztény Kulturális Egyesület megbízásából, tisztelendő Czirják Ottó lelkipásztor adta át.
22. A hit és tudomány összhangjának szellemében tevékenykedő Erdélyi Piaristák díjazták a Kalazancius Mozgalomban kifejtett kitartó nevelői munkájáért Szilágyi Regina XII. A osztályos diákot. A díjat átadta Molnár Lehel piarista atya.
23. A Szociális Testvérek Társasága díjazta szociális érzékenységéért és közösségért kifejtett tevékenységéért Policsek Ivett XII. B osztályos diákot. A díjat átadta Gábor Csilla egyetemi professzor, szociális testvér.
24. A Kolozsvári Római Katolikus Szent Mihály Nőszövetség díjazza önkéntes munkáért a következő diákokat: Geapănă Kamilla XII. C, Bartha Márk XII. B és Marcu Dominik XII. B osztályból. A díjat átadta Hodor Erika tanárnő.
25. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége díját a közösségért végzett munkájáért Váncza Ruth XII. C osztályos tanuló érdemelte meg. A díjat átadta Joikits Klementina, az iskola RMPSZ képviselője.
26. Az Életfa Családsegítő Egyesület különdíjban részesíti közösségért végzett munkájáért Lénárt Anett XII. A osztályos tanulót. A díjat Szabó Éva tanító adta át.
27. A Szabadság szerkesztősége díjazta kiváló közösségi tevékenységéért Szenkovics Bence XII. C osztályos tanulót. A díjat átadta Póka János András újságíró.
28. A Kolozs Megyei Magyar Diáktanács azokat a diákokat díjazza, akik megyei diáktevékenységeken végeztek lelkes és hasznos munkát, a díjakat átadta Szikszai Balázs Báthory DT-elnök. A díjazottak a következők: Dezső Tamás XII. A, Dénes Gergő XII. C, Szántai Hanna-Panna XII. A osztály
29. A Báthory István Elméleti Líceum Diáktanácsa az iskola diáktanácsában és az iskola diákközösségéért végzett munkájukért díjazza az arra érdemleges diákokat, a díjakat átadta Szikszai Balázs Báthory DT-elnök. A díjazottak a következők: Bartha Márk XII. B, Bíró Teréz-Zsuzsanna XII. B, Dezső Tamás XII. A, Dénes Gergő XII. C, Egri Kriszta XII. B, Fábián Kristóf XII. A, Geapănă Kamilla XII. C, Marcu Dominik XII. B, Molnár András Antal XII. C, Molnár Máté XII. C, Orbán Ágota XII. B, Szabó Orsolya XII. C, Szántai Hanna-Panna XII. A, Szenkovics Bence XII. C, Terebesi Nándor XII. C, Vajas Orsolya XII. A, Váncza Ruth XII. C.
30. Az 1990-ben végzett XII. D osztály alapította Rosszcsont-díjat a kópésággal vegyes segítőkészségéért, megbízhatóságáért, hűségéért idén Dezső Tamás XII. A osztályos tanulónak ítélték. A díjat átadja Matlák Zoltán öregdiák.
31. Killyéni Péter testnevelő tanár emlékére alapított Killyéni Péter-emlékdíjat a sport terén elért kiváló eredményeiért ítéljük oda, A díjat átadta Soós Sándor tanár. A díjazottak: Albert Mátyás XII. B, Báthory Brigitta XII. B, Koós Dávid XII. B, Szabó Orsolya XII. C, Terebesi Nándor László XII. C. Killyéni különdíj: Mihály Dorottya.
32. Az élsportolók következnek, akik az elmúlt évek alatt sikeresen képviselték az iskolát, kiemelkedő eredményeket elérve mind városi, megyei, mind pedig országos szintű vetélkedőkön, a díjat átadta Kelemen Avar tanár.
Legjobb sportoló díj: Biró Teréz Zsuzsanna XII. C.
Az iskola élsportolói:
XII. A: Bálint Dóra, Dósa Tamás, Fábián Kristóf, Portik Róbert, Tárkányi Ádám, Vajas Orsolya.
XII. B: Albert Mátyás György, Bartha Márk, Báthory Brigitta, Biró Teréz Zsuzsanna, Egri Kriszta, Fülöp Péter Attila, Koós Dávid András, Kovács András Áron, Marcu Dominik, Matlák Vilmos Róbert, Mihály Dorottya, Policsek Ivett, Turos Anna, Zsoldos Áron.
XII. C: Molnár Máté, Szabó Orsolya, Szenkovics Bence, Terebesi Nándor László, Váncza Ruth.
Az esemény zárásaként a maturandusok kórusa a Gaudamus igiturral búcsúzott, majd a ballagók és szeretteik az udvaron ünnepeltek.