Idén minden hónap utolsó péntekén jelentkezik a Sapientia EMTE Média Tanszéke egy-egy magyar filmmel, amelyek vetítését oktató és kutató kollégáik rövid felvezetője előzi meg, és a résztvevők érdeklődésétől függően közös beszélgetéssel zárul a találkozás. Ezúttal a magyar filmet ünnepelve rendhagyó eseménysorozattal készülnek a szervezők.
Április 30-án, pénteken 10 és 14 óra között több programpontból álló műhelykonferenciába kapcsolódhatnak be az érdeklődők a Kutatási Programok Intézete által támogatott Az erdélyi magyar fotó- és mozgókép-művészet az analóg–digitális korszakhatáron című projekt eredményeiből az azonos elnevezésű Facebook-eseménynél. Néhány előadás a konferencia programjából: Az erdélyi dokumentumfilmgyártás rövid története (Tóth Orsolya), Fischer István operatőr-filmrendező és a kisebbségi identitás (Farkas Boglárka Angéla), Erdélyi pályakezdő filmkészítők identitása Budapest és Bukarest között (Incze Kata), Alkalmazott mozgókép erdélyi kontextusban (Kassay Réka).
Ezt követően 16 és 18 között Mészáros Márta filmművészetének tematikájában szerveznek kerekasztal-beszélgetést, amelynek résztvevője Fülöp Otília, Gelencsér Gábor, Popa Diána, Varga Balázs és Virginás Andrea, moderál Lakatos Mihály. Mészáros Márta 1976-os Kilenc hónap című filmjének vetítése 18 órától veszi kezdetét. A kerekasztal-beszélgetés, valamint a film megtekintéséhez szükséges linkeket a bárki számára elérhető, Magyar filmtörténeti vetítéssorozat a Sapientia EMTE-n elnevezésű Facebook-csoportban teszik közzé a szervezők.
A film történetében a levelező szakon agrármérnöknek tanuló Juli (Monori Lili) az ózdi téglagyárban kezd dolgozni betanított munkásként. Bodnár János (Jan Nowicki), a művezető azonnal szemet vet rá, már másnap házassági ajánlatot tesz neki. A nő nemet mond, de később mégis összejön a kitartóan udvarló férfival. Nem árulja el neki, hogy házasságon kívül már született egy gyermeke, Bodnár pedig rájön az igazságra, és bár úgy tűnik, hajlandó a kisfiút elfogadni, a saját rokonai előtt mégis titkolja a létezését. Juli, aki ekkor már a közös gyereküket várja, a férfi tiltása ellenére elmond mindent a családnak. Bodnár ezt képtelen megbocsátani a nőnek.
Az 1975-ös Arany Medve elnyerése után a rendező Örökbefogadás című alkotását a külföldi kritika feminista filmként ünnepelte. Mészáros Márta ugyan nem tartotta annak, de következő rendezésével, a Kilenc hónappal még határozottabban kiállt a női önrendelkezés szabadsága mellett.