Tasnádi Szilárd: minimálisak a vakcinával járó kockázatok
Az Erdélystat által nemrég nyilvánosságra hozott adatok szerint Erdélyben valamivel magasabb volt az átoltottság az országos átlagnál, s azt is kidomborították: faluhelyen jelentősen alacsonyabb, az urbánus környezetben magasabb az oltási kedv. Az oltást igénylők aránya a 60–69 éves korcsoportban volt a legmagasabb.
A társadalmon eluralkodó általános bizalmatlanság, a politikusok, hatóságok, sőt az egyes szakemberekkel szembeni ellenszenv, valamint az egyre alacsonyabb, mára szinte minimális fertőzöttségi arány következtében április végétől folyamatosan csökken az oltási kedv Romániában, így Erdélyben és Kolozs megyében is.
A szakemberek azonban figyelmeztetnek: jelenleg megyei szinten ugyan szinte nullára csökkent a fertőzöttek száma, ám ez bármelyik pillanatban megváltozhat. Adott esetben egyesek arra ébredhetnek: mihamarabb be kell oltaniuk magukat, most ugyanis kedvező a helyzet, ám ez korántsem garancia arra, hogy hosszú távon is ugyanilyen marad.
Erre maga Raed Arafat államtitkár is figyelmeztette a héten az ország lakosságát, sajtószereplése alkalmával afelől is kérdezték: mivel magyarázza, hogy Románia egyetlen kitűzött beoltottsági arányra vonatkozó célt sem ért el eddig. Arafat kitérő választ adott: a polgároknak alaposabban kellene tájékozódniuk a hivatalos és hiteles forrásokból – vélte. „Olvassanak bármit, de figyelembe kell venniük a szakemberek hivatalos tanácsát. Az egészségügyi miniszter is jelezte, hogy a delta és a delta plusz variánsok elkezdtek terjedni. A megoldás továbbra is az oltás” – nyomatékosította.
Mi a helyzet Kolozs megyében?
A kormány területi képviselőjétől kapott adatok szerint a megyében működő oltópontok központosított adatai szerint a csúcsidőszakban naponta körülbelül 6 ezer személyt oltottak be a megyében. Tasnádi Szilárd prefektus arról is tájékoztatott, hogy jelenleg csak mintegy ezer személyt oltanak be a régióban 24 óra leforgása alatt.
Érdekes megjegyezni azt is, hogy a helyi és megyei hatóságok Kolozsváron éppen az oltási kedv visszaesésének pillanatában, pontosabban április végén üzemelték be az első autós oltóközpontot a régi sportcsarnoknál. A prefektus emlékezete szerint a csúcsidőszakban naponta ezer személyt oltottak be ott, ma már csupán maximum nyolcvanat. Adataiból kiderült, hogy jelenleg 47 oltóközpont működik még a megyében, amelyekhez hozzáadódnak a családorvosi rendelőkben kialakított oltópontok.
A prefektus segítségével a Megyei Közegészségügyi Igazgatóságtól (DSP) kapott adatokból kiderül: az elkövetkező időszakban csökkenni fog az oltóközpontok száma. A DSP június 18-án azt javasolta: a megyében jelenleg működő 63 oltóközpontból csupán 37 működjön tovább, így egyes helyeken már csak az ismétlő oltást adják be, új személyeket más központokba irányítanak át. A DSP például Kajántón a két oltópontból egyet, a kolozsvári Ion Creangă-iskolánál működő háromból szintén egyet, a Tiberiu Popoviciu informatikai iskolában pedig négyből egyet hagyna meg. Utóbbi eset nem annyira kirívó, itt ugyanis a sokak által „elvetett” AstraZeneca-oltószert használják.
A dokumentum szerint a Kajántón bekövetkező csökkentést követően július 5-től teljesen bezárnák a Kolozsvár vonzáskörzetéhez tartozó községben működő oltóközpontot. Ugyanerre a sorsra jut a mócsi oltóközpont is, a Hajnal negyedben lévő Regina Maria-magánkórháznál lévő központ pedig már június 30-án bezárt.
„Oltással kaphatjuk vissza régi életünket”
Arra kértük Kolozs megye prefektusát, mondja el véleményét az oltási kedv drasztikus csökkenése kapcsán, és azzal kapcsolatban is, hogy az emberek hozzáállása milyen eszközökkel serkenthető.
– Véleményem szerint nem beszélhetünk drasztikus csökkenésről, ám valóban kiürült a száz százalékban határozottak halmaza: maradtak a bizonytalanok és a vakcinát ellenzők. Hangsúlyozni szeretném, hogy az oltás nem volt és nem is lesz kötelező. Az oltási kedv serkentésére az egyetlen megoldás a kormányzati szintű felvilágosítás. Mindenkinek tudomására kell jusson, hogy az oltás az egyedüli remény a régi életvitelünk visszaszerzésére. Orvosi szempontból és a fair play szabályait betartva fel kell világosítani az embereket, hogy az oltással járó kockázatok minimálisak a fertőzéssel járókhoz viszonyítva. Amennyiben megtörtént a felvilágosítás, akkor biztosaknak kell lennünk afelől, hogy az oltóanyaghoz mindenki hozzáférhet, akárcsak eddig – fogalmazott a kormány területi képviselője.