Októbertől lépnek életbe az áremelkedések
Kolozsvár helyi tanácsának szerdai ülésén a tanácsosok több drágításról szavaztak, amelyeket idén ősztől már alkalmaznak. Ami a kolozsvári közszállítási szolgáltatások díjának növelését illeti, az árdrágítás jelentős részét a bruttó minimálbér növelése, valamint a beszerzett vagy beszerzés előtt álló kilencven új autóbusz 90 millió lejes értéke teszi ki, illetve indokolja. Az új jegyárak a következők: egy utazás – 2,5 lej (eddig 2 lej volt), két utazás – 5 lej (eddig 4 lej volt), éjszakai járattal való utazás – 4 lej (eddig 3 lej volt), harminc perces városi utazás – 2,5 lej, hatvan perces városi utazás – 5 lej, egynapos bérlet minden vonalra – 14 lej, háromnapos bérlet minden vonalra – 23 lej, havi bérlet egy vonalra – 70 lej, havi bérlet minden nem nevesített vonalra – 168 lej. Az egy hétre és egy vonalra érvényes bérlet 17 lejről 20 lejre drágul, az egy hetes de két vonalra érvényes bérletek ára 28 lejről 32-re nő, az egy hétig minden járatra érvényes bérlet ára 41 lej helyett 45 lejbe kerül.
A távfűtési díjak drágítását a csökkenő ügyfélszám, a földgáz és a villamos áram értékemelése indokolja. A RAT jelenleg közel 100 hőközpontot üzemeltet a városban, amellyel 1378 tulajdonosi társulásban 26 500 lakrészt, azaz 65 000 lakost lát el fűtéssel és meleg vízzel, ezen kívül több kolozsvári cég és intézmény is ennek a vállalatnak az ügyfele.
A vállalat kifejtette: az elmúlt két-három évben igyekeztek saját forrásaikból fedezni az energiaár-változás miatti emelkedéseket, de ha 2018-ban is folytatják ezt a politikát, akkor a vállalat pénzügyi mutatói negatív irányba módosulnak. A 220 lej/gigakalória árat a kolozsvári tanács a 2014. 12. 22-én 498-as számmal elfogadott tanácsi határozata által fogadta el. A 242 lej sem a hőenergia előállításának valódi ára, és a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal kénytelen évente 30 millió lejt kiutalni a lakosság által kifizetett és a vállalat által kiszámlázott 383 lej/gigakalória ára közötti különbség kiegyenlítésére.
A szociáldemokrata tanácsosok mindkét esetben azzal érveltek, hogy amikor tavasszal elfogadták a két vállalat ez évi költségvetését, a dokumentumokban azt olvashatták, hogy a vállalatok jól működnek, nyereségesek. Nem volt mentes a vita a szokásos belpolitikai villongástól sem, mivel a liberális tanácsosok a szocdemesek orra alá dörgölték, hogy a vállalatok a kormány által generált instabilitás és előre nem látható körülmények miatt kénytelenek növelni díjaikat.
A távfűtési vállalat igazgatója, Emil Miron elmondta: ezelőtt 15-20 évvel még 900 alkalmazottja volt a cégnek, ám most 110-en vannak, és további 10%-os létszámcsökkentést terveznek. A mostani alkalmazottak többsége mérnök, akinek elég magas a fizetése. A lakosok meg vannak elégedve a vállalat szolgáltatásaival, hiszen az elmúlt fűtési időszakban 4-5, a minőségre vonatkozó panaszt iktattak.
Liviu Neag, a közszállítási vállalat igazgatója azzal érvelt, hogy tavalyhoz képest az üzemanyagárak 30, míg a vállalat költségei közel 20 százalékkal nőttek, és a megemelt jegyárak nem haladják meg a Kolozsvárhoz hasonló méretű, romániai nagyváros árait.