Klaus Iohannis agyondicsérte az intézmény tevékenységét
Az intézményi összesítés szerint a vád alá helyezett személyek között található 400 polgármester, 800 közintézmény- és államivállalat-vezető, 160 ügyész és bíró, továbbá 60 kormánytag (köztük két miniszterelnök), 40 megyeitanács-elnök és ezer rendőr is.
A tájékoztatás alapján 2300 vádlottat uniós pénzek elcsalása miatt állítottak bíróság elé; ők összesen 300 millió euró kárt okoztak. Az elmúlt tíz évben jegyzett ügyekben kenőpénzként adott, felajánlott, kért vagy kapott javak összértéke egymilliárd eurót tesz ki. A DNA közölte továbbá: 30 millió euró volt a legnagyobb összegű kenőpénz, amelyet korrupciós ügyben lefoglaltak;
60 millió euró volt a legnagyobb összegű kártérítés, amelyet korrupciós ügyben megítélt a bíróság; ugyanakkor, legtöbb 22 millió eurót koboztak el nagykorrupciós ügyben. Ugyanakkor legtöbb 15 év és 8 hónap börtönbüntetést szabtak ki korrupciós ügyben.
A kezdeti nehézségek ellenére a DNA-nak sikerült jelentős előrelépéseket tennie, és mára európai szinten is modellértékűvé vált az intézmény – hangoztatta a sajtóeseményen részt vevő Klaus Iohannis államfő. Hangsúlyozta: csak az a társadalom lehet stabil, amelyben szigorúan küzdenek a korrupció ellen, és amelyre az jellemző, hogy senki nem érzi magát a törvény felett állónak.
„A romániai társadalom ma egészen másként nézne ki a DNA-nak a nagy- és a rendszerszintű korrupció elleni küzdelemhez való hozzájárulása nélkül” – emelte ki az államfő. Hozzátette: a DNA létrehozása volt az első jele annak, hogy Románia felvállalta a legmagasabb szintű korrupció elleni hosszú távú küzdelmet, és az azóta eltelt években jelentős átalakulásokon ment át az ország.
„Az emberek mentalitása is megváltozott, a román társadalom már nem tolerálja a méltánytalanságokat a közéletben” – tette hozzá Iohannis.
Borítókép: presidency.ro