A politikus elmondta: az RMDSZ valamennyi képviselője és szenátora ellátta kézjegyével a dokumentumot, a kisebbségi szervezet részéről 30 aláírás szerepel az indítványon.
„Szükség van a kormányt támogató parlamenti többség meglétének felülvizsgálatára, mert a kormány a parlament szavazata révén került beiktatásra. Teljesen demokratikus folyamat, hogy most ezt a többséget le kell ellenőrizni” - nyilatkozta a szenátor.
Számításai alapján jelenleg megvan az esély egy új hatalmi konstrukció létrejöttére. „Ezt azonban a gyakorlatban is be kell bizonyítani” - nyomatékosította Cseke.
A „Románia újjáépítéséhez sürgősen meneszteni kell a Dăncilă-kormányt!” címet viselő bizalmatlansági indítványt kedden nyújtotta be az ellenzék a parlamentben. A dokumentumot 237 törvényhozó írta alá a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP), a Pro Románia, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), az RMDSZ, a nemzeti kisebbségek soraiból, de 4 volt vagy jelenlegi PSD-s politikus is.
Szombaton tárgyaljákA kétkamarás parlament egyesített házbizottsága szombatra tűzte ki a szociáldemokrata (PSD) Dăncilă-kormány elleni bizalmatlansági indítvány parlamenti vitáját és szavazását.
A döntést az egyesített házbizottságban - egy kisebbségi képviselő támogatásával - többségben lévő szociáldemokraták hozták meg, a jobbközép ellenzék azonban ezt visszaélésnek minősítette. Az ellenzék szerint a PSD valójában már elvesztette parlamenti többségét és legitimitását, így a szokatlan, hétvégi időzítéssel próbája elérni, hogy a voksoláson ne gyűljön össze a kormány megbuktatásához elegendő szavazat.
A PSD azzal érvel, hogy a parlament más esetekben is - például a költségvetési vita alkalmával - ülésezett már hétvégén, a kormánypárt pedig sürgősen be kívánja bizonyítani, hogy a bizalmatlansági indítványnak - szerinte - nincs támogatottsága, és nem több populista színjátéknál.
A kedden iktatott bizalmatlansági indítványt 237 törvényhozó írta alá. A kormány leváltásához a törvényhozók többségének támogatására, legalább 233 voksra van szükség.
Az alkotmány szerint a bizalmatlansági indítványt az iktatásától számított öt napon belül fel kell olvasni a kétkamarás román parlament együttes ülésén, majd három nappal később szintén az együttes ülésen rendeznek vitát és szavazást a kormány sorsáról. A házbizottság szerdára összehívta a képviselőház és a szenátus együttes ülését, hogy felolvassák az indítványt, annak vitáját és szavazását pedig szombatra tűzte ki.