A vitatott cikkely szerint a büntetett előéletűek nem lehetnek tagjai a kormánynak, márpedig Dragneát tavaly áprilisban két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték egy 2012-ben tartott népszavazással kapcsolatos korrupciós perben.
Dragnea nem titkolta: szerinte őt illetné meg a kormányfői tisztség, ezért sokan arra számít, hogy átveszi majd a szerdán beiktatott szociálliberális kormány irányítását Sorin Grindeanu miniszterelnöktől, ha elhárul ennek jogi akadálya.
Klaus Johannis államfő véleményét Mădălina Dobrovolschi elnöki szóvivő tolmácsolta. Eszerint a törvény módosítása utat nyitna minden korrupcióval elítélt személy számára a hatalmi pozIciók felé. Ez elsősorban erkölcsi kérdés Románia számára, mondta, ugyanakkor különösnek tartotta, hogy az elmúlt 16 évben az ombudsman nem talált kifogásolni valót ezen a jogszabályon. A szóvivő idézte Románia Alkotmányának a Nép ügyvédjére vonatkozó paragrafusát, ami szerint az ombudsman hivatása az emberi szabadságjogok védelme, ilyen összefüggésben tehát a bűnözők hatalomra segítése nem tartozik hatáskörébe, mondta.
A liberális Raluca Turcan szerint Victor Ciorbea nem a Nép, hanem Dragnea érdekében cselekszik. “Milyen ország az, amelyikben a Nép ügyvédje azért keresi meg az Alkotmánybíróságot, hogy elősegítse egy olyan politikus hatalomrajutását, amely ellen megfellebbezhetetlen bírói ítélet van érvényben?”, tette fel a költő kérdést a PNL ideiglenes elnöke.
Liviu Dragnea szerint nem áll szándékában sem most, sem a jövőben átvenni az ország irányítását, nagyon jól érzi magát a képviselőház elnöki tisztségében. A PSD elnöke megengedhetetlennek nevezte az elnöki hivatal által gyakorolt nyomást az ombudsmanra, Alkotmánybíróságra Elemzők szerint azonban Dragnea gesztusai egyáltalán nem arra vallanak, hogy letett a kormányzásról. Az a tény, hogy a kinevezett miniszterelnök helyett ő jelentette be a kormány-listát, és presztízskérdést csinált abból, hogy elsőnek ő lépjen a terembe a kormány első ülése alkalmával, egészen másra utal.