
Az Európai Unió bel- és igazságügyi tanácsának csütörtöki ülését követően tett nyilatkozatában Ylva Johansson belügyi biztos gratulált Horvátországnak és a horvát népnek a Schengen-övezethez csatlakozáshoz. Ugyanakkor azt mondta, Románia és Bulgária is megérdemli a felvételt a schengeni övezetbe, de nem sikerült megszerezniük a tagállamok egyöntetű támogatását.
Arra a kérdésre, van-e esély, hogy Románia és Bulgária csatlakozásának ügyét a jövő héten megvitassa az Európai Tanács, Ylva Johansson azt felelte, meglepődne, ha ez így történne, de jómaga minden lépést támogat annak érdekében, hogy a két országot felvegyék a belső határellenőrzés nélküli térségbe.
Kelemen Hunor: gyalázatos döntésKelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke a közösségi oldalán, csütörtök délután közzétett bejegyzésében „gyalázatos döntésnek” nevezte az EU bel- és igazságügyi miniszterei tanácsának Románia Schengen-csatlakozását elutasító döntését. „Ausztria vétója helytelen, erkölcstelen, észérvektől mentes, szégyentelen politikai játszmára vall. Igen, gyalázatos ez a döntés, amely valamennyi romániai állampolgár, az ország területén élő valamennyi közösség ellen irányul. A jóérzés ellen, az Unión belüli szabad mozgást lehetővé tévő törvénykezések ellen” - fogalmazott Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök hangsúlyozta: Románia 11 éve teljesítette a csatlakozáshoz szükséges technikai kritériumokat, és élvezi a schengeni övezet tagországainak támogatását, amelybe „belerondított” Ausztria.
„Álszent döntésével azt bizonyította be, miként tiporhatók lábbal ezek a közös értékek és szabályok. Ami Romániát illeti: továbbra is folytatjuk a munkát, méltósággal, bátran, megalkuvások nélkül. Nem engedünk Ausztria szégyentelen zsarolásának! Hisszük, hogy ezekben a nehéz időkben a szolidaritást és nem a kirekesztést kell erősíteni. Nemcsak Romániának, hanem az Európai Uniónak is erre van szüksége!” – zárta bejegyzését Kelemen Hunor.
Az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint, Lucian Bode belügyminiszter az EU bel- és igazságügyi tanácsának ülésére való megérkezésekor bejelentette: küldetése „egyértelmű: Románia schengeni csatlakozásának megvitatását és megszavazását fogja kérni. „Mindenki előtt ismertek a Románia mellett szóló érvek, ezeket a cseh elnökség, az Európai Bizottság és a tagállamok zöme is támogatja, Ausztria kivételével” - mondta a román belügyminiszter, hozzátéve: bízik a Románia számára kedvező eredményben és abban, hogy az ország 2023. január elsejétől bekerül a belső határellenőrzés nélküli övezetbe. Azt is megjegyezte, az ülés előtt még egyeztetni próbál osztrák hivatali kollégájával.
A belügyminiszter megállapította ugyanakkor: minden kompromisszumot elfogadnak, ami Románia érdekeit szolgálja. Kifejtette, az ülésen minden alku tárgya, és mindenről köthetnek kompromisszumot. Hangsúlyozta továbbá, hogy Románia képes előkészíteni január elsejéig a schengeni térség külső határait, ahogy azt a vonatkozó jogszabályok megkövetelik.
Azzal kapcsolatban, hogy Románia és Bulgária esetleg nem egyszerre fog csatlakozni a schengeni övezethez, Bode azt mondta, a két ország egyszerre indult el ezen az úton, Románia partnerséget, jószomszédi viszonyt ápol Bulgáriával. „Azt kívánjuk, hogy együtt csatlakozzunk, de Románia érdekei állnak mindenek felett. Románia a schengeni térség tagja kell legyen 2023-tól kezdődően” – jelentette ki Bode.
Horvátország, Bulgária és Románia technikailag készen áll arra, hogy csatlakozzon a schengeni térséghez; az Európai Unió gyengébb lenne a schengeni bővítés elmaradásával – jelentette ki Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos Brüsszelben csütörtökön.A Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szóló tárgyalások a továbbiakban még folytatódnak.