Simon Coveney, aki a külügyminiszteri tisztséget is betölti az ír kormányban, a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapban megjelent cikkében leszögezi: a készenléti megoldás (backstop) nem a kereskedelemről és a gazdaságról szól, hanem a békéről, és célja az észak-írországi rendezési folyamatot elindító 1998-as nagypénteki megállapodás megvédése.
A fizikai határ megszüntetése Írország és Észak-Írország között integráns eleme a törékeny béke konszolidációjának – fogalmaz vasárnapi írásában az ír miniszterelnök-helyettes.
Coveney szerint a határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó készenléti megoldás jogilag alátámasztott szükségszerű garancia, és ha a brit szándékoknak megfelelően e mechanizmus alkalmazhatóságának időtartamát korlátoznák, vagy lehetőséget teremtenének arra, hogy egyoldalúan ki lehessen lépni a mechanizmusból, akkor ez a garancia veszne el.
Az EU-val novemberben aláírt 585 oldalas kilépési megállapodást a londoni alsóház – mindenekelőtt a backstop-mechanizmussal szembeni rendkívüli ellenállás miatt – a múlt hónapban példátlan, 230 fős többséggel elutasította, utána egy módosító indítványt elfogadva felszólította a brit kormányt arra, hogy kezdeményezze az EU-nál a novemberi megállapodással már lezárt kilépési tárgyalások újranyitását, és keressen a jelenlegi backstop-mechanizmus helyett „alternatív megoldásokat”.
Theresa May brit miniszterelnök a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében egyenes utalást tett arra, hogy olyan módosítást szeretne elérni, amely időhatárt szabna a mechanizmus alkalmazhatóságának, vagy lehetővé tenné London egyoldalú kilépését e mechanizmusból. Ezeket a lehetőségeket az EU már korábban kizárta, és az uniós vezetők jelezték azt is, hogy nem látnak lehetőséget a Brexit-megállapodásról szóló tárgyalások újbóli megnyitására.
A készenléti megoldást jelenlegi formájában mindenekelőtt a konzervatív alsóházi frakció keményvonalas Brexit-tábora veti el, mert a mechanizmus alapján az Egyesült Királyság vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val a Brexit után is, ha nem sikerülne időben olyan kereskedelmi megállapodásra jutni, amely feleslegessé tenné az észak-írországi rendezési folyamat egyik fő vívmányaként hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállítását az ír-északír határon.
Theresa May brit miniszterelnök szerint ugyanakor az Egyesült Királyság a 2016-os népszavazás döntésének megfelelően kilép az Európai Unióból, és ő elszántan törekszik arra, hogy ez a törvényben meghatározott március végi időpontban történjen meg. May ezzel gyakorlatilag ellentmondott saját külügyminiszterének, aki a minap felvetette a Brexit halasztásának lehetőségét. A konzervatív párti kormányfő a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lapban közölt írásában egyenes utalást tesz arra is, hogy a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerében foglalt, az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülésére kidolgozott készenléti mechanizmus (backstop) jelenlegi formájának milyen lehetséges alternatíváit tárja a következő napokban Brüsszel elé.