Jelenleg a sürgős légiszállítást végző helikopterek a reptérről indulnak, ez pedig 9 kilométerre van a jövőbeli helyszíntől, és legalább 20 perccel több időt igényel. Ha ehhez hozzáadjuk a páciens átvételével és átadásával töltött időt, akkor legalább egy órára nő a szállítási idő, ami az életmentő beavatkozások esetében sorsdöntő lehet.
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint Kolozsvár rendelkezik a legösszetettebb egészségügyi hálózattal: 12 állami és 20 magánkórháza, 21 járóbeteg-rendelője, 6 poliklinikája van, nem beszélve a véradó központokról, több száz orvosi és fogorvosi laboratóriumról, 160 háziorvosi és 240 szakrendelőről.
A Kolozs Megyei Egészségbiztosító pénztártól származó adatokból az is kiderül, hogy a Kolozs megyei kórházakban kezelt több mint 500 ezer páciens 34%-a az ország más megyéjéből érkezik ide, főleg Fehér, Beszterce-Naszód, Máramaros és Szilágy megyéből. Tavaly szeptembertől a Szilágy megyei Zsibón működő légi-orvosi egészségügyi központ működőképes, és szolgáltatásait egyaránt igénybe veszik a Kolozs, Szilágy, Máramaros, Szatmár, Bihar és Beszterce-Naszód megyei betegek esetében is.
Következetésképpen a Kőkert/Hasdeu utca 6. szám alatti ingatlan udvarán létrehozandó helikopter leszálló hozzájárulna a betegellátás minőségének növeléséhez az orvos-csapatok közbelépési idejének lecsökkentése és a gyorsabb kórházba szállítás révén – derül ki a határozattervezet szövegéből.