Bach alkotása Lukács evangéliumán alapoz, a karácsonyi történetet dolgozza fel, karácsony első napjától vízkereszt napjáig. A hat részből álló oratóriumot eredetileg ennek megfelelően, különböző napokon adták elő. A 290 éves műből három részt választottak ki (I. karácsony első napja, III. karácsony harmadnapja és VI. vízkereszt napja), ezeket szeretnék megszólaltatni.
A koncert több szempontból is jelentős lenne: Bach alkotása 10 évvel ezelőtt hangzott el utoljára Kolozsváron; először hangzana el Kolozsváron korhű előadásmódban, korhű hangszerek kíséretében; a barokk Piarista templom korhű helyszínt teremt a barokk zeneszerző alkotásához; a mű idén ünnepli keletkezésének 290. évfordulóját; belföldi és külföldi előadók is színpadra állnak majd. A koncertre jegyet váltani ide kattintva lehet.
A Schola Cantorum Transsylvaniensis céljaként a vokális és vokál-szimfónikus művek korhű előadását tűzte ki. A kórus 2022-ben alakult, az első kolozsvári Bach-maraton alkalmával. Rövid fennállása ellenére már több, neves egyházzenei esemény meghívásának örvendhetett. Műsoraikkal, amelyek a gregoriántól a modern korig majd minden korszakot érintenek, olyan neves alkalmakon és helyszíneken léptek fel, mint a Bach-maraton (2023), a Kolozsvári Magyar Napok (2023), a KlausenMusik (2023), a kolozsvári Magyar Egyházzenei Biennálé (2024) és nem utolsó sorban az ausztriai Bachwoche Wien (2023, 2024). Kolozsváron kívül más városokba – például Marosvásárhelyre, Gyulafehérvárra, Vajdahunyadra vagy Bécsbe – is meghívást kaptak. A kórus mostanra tizenöt fős csapattá fejlődött, ami ideális létszámnak tekinthető, úgy a reneszánsz és barokk, mint a modern kor kórusirodalmának megszólaltatására. Vezetőjük, a Kolozsvárról származó, Bécsben tevékenykedő karnagy és orgonaművész, Windhager-Geréd Erzsébet díjmentesen osztja meg velük tudását, amelyet olyan rangos nemzetközi intézményekben szerzett, mint a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Musikuniversität Wien vagy a Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris.
Koncertjek egyedülállóak Erdély zenei életében, mivel a régizene kórusirodalmának korhű előadására törekszenek, korhű hangszerek kíséretében. Eddigi előadásaik a belföldi és külföldi szakavatott közönség elismerését is elnyerték.
Utolsó nagyszabású projektjük Johann Sebastian Bach János-passió című alkotásának előadása volt, amelyre két alkalommal került sor. Első alkalommal a bécsi Lutherische Stadtkirche rendezvényén, a Bachwoche Wien fesztivál zárókoncertjeként, az Ensemble Lutherana és a Yougendkantorey énekkarokkal közreműködve szólaltatták meg Bach passióját. Második koncertjükre 2024 április 7-én került sor, amelyet a mű keletkezésének 300. évfordulója alkalmából szerveztek Kolozsváron, a Szent Mihály-templomban, a Egyházzene Kolozsvár Egyesülettel közreműködve. Mindkét alkalommal korhű hangszerek kíséretében énekeltek, ami Kolozsváron egyedülálló alkalomnak számít, hiszen a közönség első alkalommal hallhatta a János-passiót korhű előadásmódban.