Idén is bebizonyosodott: a fesztivál Erdély és a Kárpát-medence jelentős eseménye, hangsúlyozza a város több évszázados magyar jelenlétét és bemutatja a közösség értékeit – fogalmaz közleményében a szervező HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete. A közönség öröméből és visszajelzéseiből erőt merítve, már a jubileumi, huszadik rendezvényen kezdenek dolgozni, amelyre a tervek szerint 2025. november 7. és 16. között kerül majd sor.
A Bánffy Miklós és Kós Károly Világa című vándorkiállítással kezdődött Nagyszebenben a fesztivál a polgármesteri hivatal kiállítóterében, amit Xantus Géza Fényúton című kiállításának megnyitója követett (képünkön) a Brukenthal Nemzeti Múzeumban, majd Fekete Ferenczi Blanka és Demeter János kiállításának megnyitóján egy új világot ismerhetett meg közönség a munkásságuk és a művészet iránti szenvedélyük által. Timár Zsolt a Szigetek című fotókiállításának megnyitóján képeivel csodálatos tájakra kalauzolta a résztvevőket a n Tanács Toronyban. A magyar fotográfusok páratlan és kiemelkedő fényképeiből is nyílt kiállítás. A XXIII. Nemzetközti Magyar Fotószalon tárlatán a Magyar Fotóművészek Világszövetsége 2024-es díjazott képei láthatók a nagyszebeni Református Templom Galériában. Vízaknán a Szent László legendája erdélyi templomok freskóin című kiállítás megnyitójára került sor, ahol előadást tartott Jánó Mihály művészettörténész. A nagyszebeni magyar kulturális fesztivál nyitógáláját a Thália Filharmónia dísztermében tartották, az est színvonalát Gheorghilaș (Bajka) Brigitta, Opra Monica és a Ză Band formáció emelte.
Tímár Sára Junior Prima díjas énekesnő páratlan koncertet adott a Gong Színházban vasárnap este, ahol autentikus népzenét és világzenét játszott. Vízaknán Bertóti Johanna és Páll András közös koncertjétől volt hangos a református gyülekezeti terem.
A leghíresebb magyar jazzművész, Szabó Gábor előtt tisztelgett emlékkoncertjével a Gyárfás István Trió az Atrium Kávézóban. Nótaszó és népzene töltötte meg a nagyszebeni Tükörtermet, a táncházban a résztvevők új lépéseket tanultak Kovács János és Kovács Erika oktatókkal és a Lelkes Zenekarral.
Csíky Boldizsár zongoraművész teltház előtt játszott a Tükörteremben, felejthetetlen élményt szerezve a közönségnek. A 19. Ars HUNGARICA fesztivál zárókoncertjén a Koszika & The HotShots lépett színpadra a Gong Színházban. Megmutatták, hogyan szól egy székely népdal brazíliai kabátban vagy egy román mahala funky nadrágban.
A fesztivál első irodalmi programján Valentin Trifescu és Alexandru Păunescu a Szaturnusz irodalmát és Deák Tamásról szóló tanulmányokat mutatott be a Tükörteremben. A Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv bemutatásán Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője izgalmas történelmi utazásra kalauzolta a résztvevőket. A Magyar Nyelv Napján Incze Ferenc festőművész az Álommese a békéről című, 1946-os keltezésű, illusztrált, kiadását ismerhették meg az érdeklődők. Bathó László az Álomutazás a természetben című kötetét unokája, Bathó Éva mutatott be a Tükörteremben.
A legkisebbek három gyermekprogramon szórakozhattak: a CsodaVár kreatív műhelyen számtalan mesét fedeztek fel Gazdag Erzsébettel, játékos zenebonától és közös dudorászástól volt hangos a Tükörterem – Bertóti Johanna Almából ki, körtébe be című koncertjén kicsik és nagyok is jól érezték magukat. Ugyanitt a Csicsogó Színház a Kökény Matyi című bábszínházát mutatta be a gyermekeknek.
Öt színházi előadást is tartottak: a Temesvári Csíky Gergely Állami Magyar Színház Napnak húgával, ragyogó csillagával című előadását magyar népballadák és Arany János balladák ihlették. Gyulai Zsuzsa Radnóti-díjas versmondó előadásában, az Asszony-írók című monodrámában három kiemelkedő költőnő, Török Sophie, Kaffka Margit és Nemes Nagy Ágnes élete és versei hozták közelebb a női sorsot, legmélyebb érzéseit, vágyait és fájdalmait. A magyar irodalom és előadóművészet felejthetetlen összefonódását teremtette meg Eperjes Károly magyarországi, Kossuth-díjas színművész Az igazat mondd, ne csak a valódit című önálló estjén. Az Ampelopsis Versszínház társulata felejthetetlent alkotott: Az Apostol című darab Petőfi Sándor azonos című költeményének nyomán született.
Borkóstoló és idegenvezetés is színesítette a programkínálatot: Vincze László, az EMKE Borklub vezetője tartott borkóstolót a Tükörteremben, Nagyszeben csodálatos belvárosát, történelmi és épített örökségét Balázs Enikő tanárnő mutatta be idegenvezetés keretében.
A fesztivál szervezője: HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete
Fotók: szeben.ro/ars-hungarica/