A tárlatot megnyitó László Attila Kolozs-dobokai főesperes, plébános – hiszen aznap volt a kenyérszentelés ünnepe is – hangsúlyozta a mindennapi kenyér fontosságát: ma már válogathatunk az elmúlt rendszerben sokszor hiánynak számító pékipari termékekben, de elfeledkezünk a lelki kenyér nélkülözhetetlen értékéről. Jézus mondta: „Én vagyok az élet kenyere. Aki hozzám jön, többé nem éhezik, s aki bennem hisz, nem szomjazok soha.” (Jn 6, 35) A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus is segíteni fog keresni életünkben ezt a kenyeret, amely jelen kell, hogy legyen mindennapi életünkben – tette hozzá.
Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa részéről Demeter Stefánia Katalin konzul rámutatott: Szent István sziklára alapozott épülete nem csupán tanítás, vagy törvények és tanácsok gyűjteménye, vagy pedig emberi mű, hanem mindenekelőtt szilárd tanúságtétel a keresztény életről. Napjainkban hatalmas külső, esetenként belső erők törekednek ezen alapok lerombolására, aminek csak úgy lehet ellenállni, ha – a személyes vallásosságon túlmutatóan is – kiállunk a kereszténységre épülő civilizációnk alapjait képező értékek mellett.
A kiállítás a magyar történelem évszázadait megidézve mutat be egy-egy, az Eucharisztia tiszteletéhez kapcsolódó műtárgyat, művészi alkotást, ugyanakkor tiszteleg azoknak a művészeknek a nagysága előtt, akik egy életen keresztül Isten dicsőségének hirdetését, hazájuk megbecsülését, valamint kortársaik örömét szolgálták. A tárlat megtekinthető augusztus 27-éig, naponta 12-16, míg pénteken 10-13 óra között.
A szeptember 5–12. közötti 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kiemelkedő fontosságú mind a világszerte élő, mind a magyar katolikusok (és nemcsak) számára. Hitmegerősítő és a jóra, testvériségre ösztönző rendezvénysorozata igencsak időszerű keresztényüldözéstől és járványtól sújtott napjainkban.
A NEK mottója – „Minden forrásom belőled fakad” – önmagába is jól kifejezi a rendezvény szellemiségét. E nagy nemzetközi találkozó, amelyet mintegy megkoronáz szentatyánk, Ferenc pápa ünnepi záró szentmiséje, reményeink szerint minden szinten elősegíti a megbékélést. Másfelől, a tavalyról a járványhelyzet miatt idénre halasztott NEK vallási rendezvény ugyan, de nagyon sok értékes kulturális és egyéb esemény társul hozzá – további részletek minderről a iec2020.hu oldalon találhatók.
Borítókép: Demeter Stefánia Katalin: Ki kell állnunk a kereszténységre épülő civilizációnk alapjait képező értékek mellett (KMN - Makkai Zsófi)