Diabétlap
„Szerencsésebb” az 1-es típusú diabétesz?
1-es típusú cukorbetegség esetén általában hamar kiderül, hogy mi a baj. A betegség jellegzetes tünetek kíséretében lép fel. Manapság a diagnózis nem jelent gondot, és a modern inzulinterápia sokat könnyít a betegség szinten tartásában. Gyermekkorban napok-hetek, fiatal felnőtt korban hónapok alatt fejlődhetnek ki a klinikai tünetek. A cukorbetegség ezen típusának jellegzetes tünetei: a sok vizelet, szomjúság, súlyvesztés.
Az „alattomos” 2-es
Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség általában tünetszegényen zajlik. Éveken keresztül is fennállhat anélkül, hogy sejtenék a jelenlétét. Gyakori a véletlen laborvizsgálat miatt felfedezett kórkép. Előfordulhat nemegyszer, hogy súlyos késői szövődményei révén fedezik fel a cukorbetegséget. A 2-es típusú cukorbetegségben gyakori szövődmények a különböző bakteriális fertőzések, amelyek jelentkezhetnek bőrön, húgyutak szintjén, esetleg tüdőgyulladás formájában. Szintén gyakori bizonyos testrészek gombás fertőzése, amely viszketéshez vezet. Jellegzetes továbbá az, hogy a sebek nehezen gyógyulnak, legyen az akár sebészi metszés, akár sérülés helye. Ez a krónikusan magas, nem kontrollált vércukorszint eredménye.
A cukorbetegség tünetei hosszú távon
A betegség előrehaladásával egyre gyakoribbak a fokozott érelmeszesedés következtében kialakuló tünetek. Ezek lehetnek: szívinfarktus, agyi infarktus, veseműködés leállása, látás romlása vagy akár elvesztése. Gyakori lehet a szövődmények tünetmentessége.Pl. fájdalommentes, „néma” infarktus az érzőidegek csökkent működése miatt. Ilyen esetben a csökkent szívműködés hívhatja fel a figyelmet a problémára vagy egy rutin EKG-vizsgálaton veszik észre a korábbi infarktusra utaló jellegzetes elváltozásokat. A végtagi érelmeszesedés a vérellátás zavarához, előbb-utóbb elhalásokhoz vezet. Amennyiben időben nem kap megfelelő kezelést a beteg, végtagi amputáció is szükségessé válhat.
(Elérhetőség: Kisbács, Jupiter utca 4. szám. Tel.: 0371-136662)