Az alig tíz nappal az iskolakezdés előtt elfogadott kormányrendelet értelmében, a magyar tannyelvű előkészítő és elemi osztályokban is szaktanárnak kell oktatnia a román nyelvet. Erdély-szerte több tanintézmény japán sztrájkot hirdetetett a rendelet elleni tiltakozásuk kifejezésére.
Korodi Attilától többek között azt kérdeztük, van-e jelentősége annak, hogy az oktatási tárcavezető Hargita megyei iskolákba látogatott a fenti rendelet folytán nem éppen feszültségmentes tanévkezdés alkalmából. A frakcióvezető szerint, „a miniszter úgy gondolta, gesztust gyakorol” látogatása által, mindamellett, „a legégetőbb problémát elkerülte, a kormányrendelet témájával nem foglalkozott.” Az Octavian Goga Főgimnáziumban mondott beszédét követően a tárcavezető a sajtónak azt nyilatkozta, hogy „a parlament majd tudja korrigálni” a rendeletet, ha szükségesnek tartja – mondta el Korodi Attila.
– A miniszter úgy véli, a kérdésben az ő szerepköre lezárult, rendezze el a problémát a parlament; ugyanakkor fél évbe is beletelhet, míg a törvényhozásnak ideje lenne egy ilyen, a nyári szünet idején hozott rendeletet felülvizsgálni – tette hozzá a frakcióvezető.
– Én kimondottan a problémára reflektáltam beszédemben a miniszter előtt, s felhívtam a figyelmét arra, hogy ezt meg kell oldani – hangsúlyozta Korodi Attila, megállapítva: a megoldás az, hogy a rendeletet a kormány visszavonja.
Az RMDSZ nem ért egyet ezzel a hirtelen, a szakmában dolgozók konzultálása nélkül meghozott döntéssel, hogy a kisebbségi, így a magyar tannyelvű elemi oktatásban is a tanítók helyett román szakos tanárok tartsák a román órákat – fejtette ki tanévnyitó beszédében Korodi Attila.
Az RMDSZ frakcióvezetője rámutatott arra is, hogy „a román nyelv oktatására szakképesített tanárok sajnos nem ismerik azt a metodológiát, amely alapján az oktatás az előkészítő és az elemi osztályokban zajlik, így nehéz lesz a csak anyanyelvükön beszélő kisgyerekekkel megszeretetni a román nyelvet.” Reményét fejezte ki azt illetően, hogy a kormányrendeletet mielőbb érvénytelenítik, és az újból működő marosvásárhelyi katolikus iskola és a magyar oktatást elősegítő tankönyvek pozitív mintájára, sikerül a gyermekek jövője érdekében mielőbb közös megoldást találni erre a hirtelen kreált problémára.
Popa: a cél az, hogy jól megtanulhassák a nyelvet
Valentin Popa tanügyminiszter szerint a kisebbségi elemi iskolákban továbbra is oktathatják tanítók a román nyelvet, de a román nyelvórák megtartása nem lesz már az ő kizárólagos feladatuk. A tárcavezető a magyar sajtónak adott nyilatkozatában beszélt erről hétfőn, miután a csíkszentdomokosi magyar tannyelvű Márton Áron általános iskolában megnyitotta a tanévet. A miniszter kijelentette: a kormányrendelet előírásai nem érintik a tanítói normát. A kisebbségi iskolákban a román nyelvórákat eddig is a norma fölötti óradíjjal fizették, a miniszter szerint annyi változik, hogy kivonták ezeket az órákat a tanítók feladatai közül, és a munkáltatóknak meg kell próbálniuk szakképzett romántanárt keresni az órák megtartására.
„Nincsenek kizárva a tanítók, csak megváltozott prioritáslista amelynek alapján ezeket az órákat kiosztják” – fejtette ki Popa. A miniszter hozzátette: ugyanez történt korábban az elemi oktatásban, amikor a testnevelés-, a vallás- és az idegennyelv-órákat szaktanárokra bízták. Megjegyezte: a módosítások bevezetésekor akkor sem volt meg a szükséges számú szaktanár, de idővel sikerült a kellő személyzetet biztosítani.
Valentin Popa azt is kifejtette: a törvénymódosítást indokolja, hogy „több nagykövet, oktatási miniszter, mi több, még Navracsics Tibor oktatásért is felelős európai biztos is megkereste: tegyen valamit azért, hogy a kisebbségek nyelvein oktató iskolák diákjai is tanulhassák meg jól a román nyelvet.” Hozzátette, korábban a Hargita megyei önkormányzat elnöke az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD) panaszolta be a minisztériumot amiatt, hogy nem biztosítja a román nyelv megtanulásának a lehetőségét.
A tárcavezető szerint a törvénymódosító kormányrendelet ugyan érvénybe lépett, de a parlament elé kerül, és ott a képviselők módosíthatják ezt. Azt is hozzátette, hogy a román nyelv oktatásának a javítását a tantervek és a tankönyvek javításával is megpróbálják elérni.
Valentin Popa Csíkszentdomokoson magyar tolmácsolással mondta el tanévnyitó beszédét. Bejelentette, hogy felzárkóztató program indul a falusi iskolák számára, hogy ezek hasonló színvonalú oktatást biztosíthassanak, mint a városi tanintézetek.
Fotó: Hargita Népe