„A tűzijátékok és a petárdák évente több emberi áldozatot követelnek, hatalmas zajjal járnak, és már nem felelnek meg a jelen idők szórakozási igényeinek. Mi több, a tűzijátékok és a petárdák súlyosan ártanak a vad- és háziállatoknak, ahogyan ezt már a korábbi években is elmagyaráztuk Önnek. Ugyanakkor évente több állat pusztul el, illetve károsul az egészségi állapota a tűzijáték és petárda miatt. Sajnálatos módon felvetésünkre egyetlen közintézmény, így a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal sem válaszolt. Azt gondoljuk, eme divatjamúlt és veszélyes szórakozást nem kellene a szavazók vagy a polgárok egyes rétegeinek a kielégítésére használni. Ráadásul egyrészt tiltják a petárdák használatát, de bátorítják a tűzijátékokat” – írják az állatvédők Emil Boc polgármesterhez intézett nyílt levelükben.
Miért a lakónegyedekben és nem csak a Főtéren?
Amint azt megírtuk, Emil Boc arra kérte a kormányt, hogy rendelje el a zöldigazolvány kötelezővé tételét az ünnepi szabadtéri rendezvényeken, ellenkező esetben Kolozsvár Főterén idén sem szerveznek tűzijátékot, közös koccintást vagy koncertet szilveszterkor. Hogy mégse maradjon el az újévköszöntéskor megszokott fényjáték, az elöljáró felvetette kisebb méretű, lakónegyedi tűzijátékok megszervezését. A polgármester azt nyilatkozta, hogy a lakosság érdekeit tartja szem előtt a szabadtéri események lefújásával, mert nem szeretné, hogy ismét elkezdjenek felfele kúszni a fertőzöttségi mutatók.
Mint ismeretes, tavaly, amikor még nem állt rendelkezésre a koronavírus elleni védőoltás, Kolozsváron a karácsonyi vásár és a közös főtéri szilveszter is elmaradt. Idén ugyan megszervezték a karácsonyi vásárt, de csak a beoltottak, vagy a 48 óránál korábbi negatív PCR-teszt birtokosai léphetnek be a vásár elkülönített területére.
Mit állapítottak meg a szakemberek?
Az állatorvosok szerint a vad- és háziállatok számára „valóságos sokkhatást” is okozhat a hangosan pukkanó és robbanó pirotechnikai eszközök hangja és felvillanó, villogó fénye. Hangsúlyozzák: a tűzijáték miatt a kutyák és a macskák elszökhetnek, de félelmükben támadhatnak is.
Az állatorvosok azt javasolják: a tűzijáték idejére az állatokat vigyék zárt helyre, így a hanghatások csak tompítva jelentkeznek. Ez azt is jelenti, hogy az állatokat nem szabad az ünnepre elvinni, mert a fény- és hanghatások pánikot okozhatnak náluk. A biztonság kedvéért érdemes az állat gazdájának elérhetőségét tartalmazó bilétát elhelyezni a kutyán vagy macskán. Ha az állat elszökött, akkor érdemes a lakhelytől távolabb is, tíz kilométeres körzetben keresni, az ijedt állat ugyanis rövid idő alatt nagy távok megtételére is képes.
Az állatvédők kiemelik: az évek során több magyarországi, közép- és nyugat-európai nagyváros elöljárói lemondtak a nagyszabású köztéri tűzijátékokról annak érdekében, hogy ne ártsanak az állatoknak. Ehelyett, például Prágában, fényjátékokkal ünnepelték az újévet.