A nyilatkozatot Mark Rutte NATO-főtitkár Fox Newsnak adott interjúja váltotta ki. Rutte azt mondta, hogy az amerikai hadművelet során mintegy ötszáz amerikai repülőgép szállt fel olaszországi támaszpontokról, míg Romániában a bukaresti repülőtéren ideiglenesen csökkentették a kereskedelmi járatok számát, hogy helyet biztosítsanak a légi utántöltő repülőgépeknek. Hozzátette, a konfliktus idején négy-öt ezer amerikai katonai repülés történt európai bázisokról.
Baghai szerint Rutte kijelentése egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a NATO, valamint Románia és Olaszország is részt vett az Irán elleni katonai fellépés támogatásában. Az iráni szóvivő úgy fogalmazott, azoknak az európai országoknak, amelyek támogatták az amerikai–izraeli hadműveletet, magyarázatot kell adniuk saját állampolgáraiknak és a nemzetközi közösségnek.
Rutte kijelentéseit Olaszország is bírálta. Az olasz védelmi minisztérium szerint az Egyesült Államok kizárólag logisztikai és technikai célokra használhatta az olaszországi támaszpontokat, harci bevetések indítására nem.
Romániában a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) március 11-én hagyta jóvá az Egyesült Államok kérését további amerikai csapatok, légi utántöltő repülőgépek és felderítő eszközök ideiglenes romániai telepítésére. A parlament később nagy többséggel jóváhagyta Nicușor Dan államfő erre vonatkozó előterjesztését.
Sajtóértesülések szerint az amerikai fél a konstancai Mihail Kogălniceanu légibázis mellett a Kolozs megyei Aranyosgyéres légibázis használatát is kérte logisztikai okokból. Utóbbin jelenleg is amerikai MQ–9 Reaper drónok, valamint légi utántöltő repülőgépek állomásoznak.
Az iráni vezetés már márciusban figyelmeztette Romániát, hogy a katonai bázisok rendelkezésre bocsátását az Irán elleni agresszióban való részvételnek tekinti. A román külügyminisztérium ezt követően közölte, Románia nem részese a konfliktusnak, és kezdettől fogva a diplomáciai rendezést, valamint a feszültség csökkentését szorgalmazza.
Külügy: Románia nem volt részese az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusnak
Románia nem volt részese az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusnak - közölte csütörtökön a román külügyminisztérium. A tárca közleményében hangsúlyozták, hogy Románia elsődleges célja következetesen a feszültség csökkentését, valamint a közel-keleti béke megteremtését szolgáló diplomáciai erőfeszítések támogatása volt.
A külügy emlékeztetett, hogy Románia az Egyesült Államokkal fennálló kétoldalú megállapodások alapján hozta meg döntéseit.
"Románia felelősségteljes szövetséges, amely maradéktalanul eleget tesz vállalt kötelezettségeinek. Ismételten hangsúlyozzuk, hogy Románia szuverén döntéseit gondos mérlegelés előzi meg annak érdekében, hogy azok összhangban legyenek az ENSZ Alapokmányával és a nemzetközi jog szabályaival" - áll a szaktárca közleményében.

