Románia növelni fogja védelmi költségvetését

Románia 2030-ig fokozatosan növelni fogja a védelmi kiadásait - jelentette be Ilie Bolojan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdai ülését követő nyilatkozatában.

Az ügyvivő államfő elmondta, Románia erősíteni akarja védelmi kapacitását 2030-ig, hogy európai partnereivel együtt hozzájáruljon a kontinens védelméhez és saját biztonságát is növelje. Ennek érdekében a CSAT felhatalmazta Angel Tîlvăr védelmi minisztert, hogy a június második felében Hágában sorra kerülő NATO-csúcstalálkozót előkészítő tárgyalásokon vállalja fel az ország nevében a védelemre szánt költségvetés fokozatos növelését.

Bolojan beszámolt arról is, hogy létrehoznak egy munkacsoportot, amelynek a vezetését a miniszterelnöki kancellária fogja ellátni. 

Ez a testület készíti majd elő a dokumentációt, amellyel Románia kérelmezni fogja az Európai Bizottság által a tagállamok számára biztosított védelmi célú hitelt.

„Ez kedvezményes hitel, amelynek futamideje több mint 40 év, a türelmi idő pedig 10 év. Ennek köszönhetően Románia az elkövetkező években úgy tudja növelni védelmi képességeit, hogy közben nem ró túl nagy terhet az állami költségvetésére” – fogalmazott az ügyvivő elnök.

Az ügyvivő államfő szerint a CSAT ülésén arról is tárgyaltak, hogy a tervezett védelmi beruházások jelentős részét a román védelmi iparnak leadott megrendeléseken keresztül valósítják meg. 

Ilie Bolojan kijelentette azt is: május végéig a parlamentnek el kell fogadnia a védelmi törvényt, hogy „bizonyos helyzetben” legyen készenlétben a román hadsereg.

Kifejtette, ez az egyike annak a négy törvénynek, amelyet idén kell elfogadnia a parlamentnek, és a CSAT jóváhagyása azt jelenti, hogy következhet a parlamenti megvitatása, majd a szavazás. Az ügyvivő államfő reményei szerint ez még május folyamán megtörténik.