Átfogó stratégiára, lakossági együttműködésre van szükség
A zsúfolásig telt előadóteremben azok voltak többségben, akik parlagon hagyott telekkel, kerttel, családi vagy víkendházzal rendelkeznek a leendő PUZ övezetében, számuk ugyanis jelenleg eléri az ezret. Bevezetőjében a polgármesteri hivatal fejlesztési igazgatója, Ovidiu Cîmpean a város második Monostor méretű negyedének nevezte a szóban forgó területet, amelynek rendezése, fejlesztése évek óta esedékes.
Az alaptervet, amely finomításokra vár, az OAR-T alelnöke, Klaus Birther műépítész ismertette. Szerinte átfogó stratégia alkalmazására van szükség, hiszen a már felépített és ezután megjelenő tömbházak közé nem szabad kaotikusan össze-vissza beékelt családi házakat húzni. A negyed telektulajdonosai között felmérést végeztek arról, hogy a következő öt évben ki mibe fektet be: lakás, iroda vagy oktatási intézmény építésébe, esetleg megmaradna a mezőgazdasági területtel, amely idővel felértékelődik. Arányosan kell helyet biztosítani minden társadalmi igénynek: utaknak, kereskedelmi központnak, játszótérnek, iskolának, óvodának, zöldövezetnek. Ehhez viszont szükség van a lakosok együttműködésére, amelyek között a városháza közvetítene. Követni kell a Nyugat példáját, ahol városi földtársulásokkal és magánutcákkal járulnak hozzá a közérdekek képviseletéhez. A mindenkori cél minél inkább kiszorítani a járműforgalmat, és helyette környezetbarát közszállítást biztosítani. A nemzetközi versenypályázat nyomán jövőre elkészülhet a végleges PUZ, a benyújtott pályamunkákat egy héttagú és két póttaggal rendelkező független szakmai zsűri fogja elbírálni.
Zsúfolásig telt a kaszinó nagyterme a csütörtöki közvitán
Tudni kell még, hogy az utcák kijelölése, valamint a földgáz- és villanyáram-vezetékek okozta területvesztések miatt bizonyára sok telekcsere várható. Az egyik érintett résztvevő javaslatát, miszerint osszák újra a telkeket, nagy tapssal üdvözölték. A közérdek okozta területvesztés 10-20%-osra tehető. Egy másik hozzászóló a Szopori utca korszerűsítését sürgette, amelyet eddig sosem aszfaltoztak le, nincs járda és kivilágítás. Adrian Dohotaru parlamenti képviselő, elkötelezett környezetbarát a Sétatérnél ötször nagyobb területű park létrehozását, környezetkímélő közszállítást (elektromos busz, trolibusz, villamos), a lakónegyedbeli életminőség növelését szorgalmazta. De más kérdések, kérések is záporoztak. Érdekelte a résztvevőket, hogy mi lesz a sorsa a törvénytelenül felépített házaknak, vagy hogy szándékszik-e a városháza közintézmények építésére telkeket vásárolni a Szopor negyedben. Panaszként felrótták, hogy a már felépült magas tömbházaktól a legközelebbi buszmegállóig egy kilométert kell gyalogolni sárban és sötétben, de azt is, hogy a régóta megépített családi házak szomszédságában rendkívül magas épületek nőttek ki a földből…
Vincze Enikő szociológus arra hívta fel a figyelmet, hogy fennáll a veszélye, hogy a környéken megjelennek a nyerészkedést hajszoló ingatlanépítő „cápák”, akikkel a városházának valamilyen formában egyeztetnie kell.
Daniela Maier OAR-T-elnök elmondta, hogy már volt ilyen tárgyalás, és az új lakónegyed sorsa legfőképpen az emberi kapcsolatok minőségén, a párbeszéden múlik. A fórum, néhány kételkedőtől eltekintve, általános bizakodó hangulatban zajlott. A városháza honlapot hozott létre, amelynek segítségével az érdekeltek egy kérdőív kitöltése során azonosíthatják parcelláikat, és jelezhetik javaslataikat. A honlap a sopor.gisapp.ro/?fbelid=IwaROPeOqnsZIhhDL8ulk5sqYtfPyp6fgCgOmYx8YCr2I8ipvXvUM-Ynu3Lig linken érhető el. A pályázati fejlemények figyelemmel követhetősége érdekében külön honlapot hoznak létre.
A polgármesteri hivatal a Kolozsváron uralkodó lakáskrízis megoldására hasonló új negyedeket tervez a Borháncs és a Lomb övezetben, valamint a Gorbó-völgyében.